18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Od zamkowych komnat do nowoczesności

Redakcja
W sobotę jubileusz 60-lecia istnienia świętowało Liceum Ogólnokształcące w Niepołomicach. Na uroczystość przyjechało około 300 absolwentów placówki - byli wśród nich i ci, którzy pamiętają pierwsze powojenne lata szkoły, i abiturienci sprzed zaledwie kilku lat.

60-lecie LO w Niepołomicach

W sobotę jubileusz 60-lecia istnienia świętowało Liceum Ogólnokształcące w Niepołomicach. Na uroczystość przyjechało około 300 absolwentów placówki - byli wśród nich i ci, którzy pamiętają pierwsze powojenne lata szkoły, i abiturienci sprzed zaledwie kilku lat.

   Dzisiejsza siedziba niepołomickiego Zespołu Szkół - to nowoczesny przestronny budynek. Natomiast 60 lat temu - w lutym 1945 roku, kiedy to z inicjatywy kilku nauczycieli powołano Gimnazjum Ogólnokształcące Spółdzielni Nauczycielskiej - salami lekcyjnymi były komnaty XIV-wiecznego Zamku Królewskiego. Wspomnienia o zamkowej edukacji - to słabe oświetlenie pomieszczeń zaadaptowanych na potrzeby szkoły, brak sanitariatów i centralnego ogrzewania. Ale nie tylko - również próby zespołu baletowego w podcieniach zamkowych krużganków i uczniowskie swawole na zamkowym dziedzińcu. Ten czas - to w historii szkoły znaczne sukcesy na niwie artystycznej: szkolny chór śpiewał w Polskim Radiu, a złożony z niepołomickich gimnazjalistów zespół teatralny wsławił się wystawieniem w grudniu 1945 roku "Betlejem polskiego" Lucjana Rydla.
   Lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku - to duże zmiany w organizacji szkolnego życia: od 1 stycznia 1950 roku placówka zostaje upaństwowiona i zyskuje status liceum ogólnokształcącego. Uczniowie zdają wtedy pierwszą maturę. Zmienił się system oświatowy, zmieniali nauczyciele, kolejne roczniki opuszczały zamkowe mury, ale przez cały ten czas niepołomickie LO wyróżniało się wysokim poziomem nauczania. Świadczy o tym choćby rok 1967 i pierwsze miejsce ogólniaka w województwie krakowskim pod względem liczby absolwentów przyjętych na studia wyższe.
   Kolejne "rewolucje" w placówce nastąpiły w latach osiemdziesiątych. LO staje się częścią zespołu szkół, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa, Liceum Zawodowe i Zespół Szkół Zawodowych. Ma już też nową siedzibę w budynku przy ul. 3 Maja, a od 1 marca 1984 roku również patrona - Kazimierza Wielkiego.
   W 1991 roku dyrektorką szkoły zostaje Maria Sondel (po reformie systemu oświaty liceum i szkoła podstawowa to znów odrębne placówki), która wraz z Radą Rodziców rozpoczyna starania o wybudowanie nowego szkolnego obiektu. Powołany zostaje Społeczny Komitet Budowy Szkoły. 29 maja 1994 wmurowano kamień węgielny pod nową szkołę, a już we wrześniu tego samego roku w pierwszym oddanym do użytku segmencie zainaugurowano nowy rok szkolny. Rok 1994 przyniósł jeszcze jedno ważne wydarzenie - 6 grudnia nowej szkole nadano imię Jana Pawła II.
   To tylko fragmenty z bogatej historii niepołomickiej "sześćdziesięciolatki". Podczas jubileuszu goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną pt. "Nasza szkoła wczoraj - dziś - jutro". Z okazji rocznicy wydano również ilustrowane opracowanie na ten temat. Natomiast obecni uczniowie szkoły przedstawiali własną żartobliwą wersję historii szkoły, czyli opowieść pt. "W krzywym zwierciadle".
   Podczas uroczystości nie zabrakło wspomnień o Ojcu Świętym i wszystkich, którzy już odeszli - uczestnicy jubileuszowego spotkania złożyli kwiaty na grobach zmarłych pracowników szkoły na niepołomickim cmentarzu parafialnym.
Tekst i fot. (JOL)

Dyrektorzy LO w NiepoŁomicach

   Jan Dür-Durski - luty - lipiec 1945
   Tadeusz Biernat - 1945 - 1968
   Józef Rerutkiewicz - 1968 - 1970
   Adam Kluzik - 1970 - 1980
   Jan Hajduk - 1981 - 1982
   Józef Gryglak - 1982 - 1991
   Maria Sondel - 1991 - 2000
   Ewa Rogóż - od 2000 roku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie