Od zaworów po kotły na biomasę

M
Zarząd krakowskiego Herza z dr. Gerhardem Glinzererem (z lewej)
Zarząd krakowskiego Herza z dr. Gerhardem Glinzererem (z lewej)
Udostępnij:
Niewiele jest nie tylko w Polsce, ale również i w Europie, przedsiębiorstw z takimi tradycjami. Historia HERZ-a sięga roku 1896, kiedy to przy niewielkiej uliczce Herzgasse, której nazwa upamiętniała wybitną postać doktora Rudolfa Herza, lekarza ubogich i filantropa, powstała firma Gebauer & Lehrem zajmująca się produkcją armatury.

Zarząd krakowskiego Herza z dr. Gerhardem Glinzererem (z lewej)

HERZ Armatura i Systemy Grzewcze. Eksport do ponad 70 krajów świata

Jej działalność trafiła w potrzeby rynku, czego świadectwem był żywiołowy rozwój (przed I wojną światową zatrudniała 300 osób). Wyroby z Wiednia - elementy instalacji grzewczych, gazowych i wodnych, armatura łazienkowa a nawet części do fontann oraz urządzeń do wyszynku i dystrybucji piwa i wina - sygnowane były symbolem serca (niem. Herz), który w 1973 roku dał nową nazwę całej firmie.

Zaczynaliśmy od niewielkiego pokoju...

Jak doszło do tego, że HERZ pojawił się w Krakowie? Stało się tak za sprawą obecnego prezesa krakowskiej spółki Andrzeja Latosińskiego. - W 1987 roku, będąc wówczas prezesem spółdzielni mieszkaniowej, szukałem interesujących rozwiązań w dziedzinie dociepleń budynków. Moją uwagę zwrócił system Terranowa, firmy należącej do grupy Montana, w której pracował obecny właściciel HERZ Armatura i Systemy dr Gerhard Glinzerer. Tak rozpoczęły się nasze kontakty. Gdy dr Glinzerer objął udziały w HERZ-u w roku 1989, otrzymałem od niego propozycję współpracy. Rozpoczynaliśmy w październiku 1990 roku w bardzo skromnych warunkach - od jednego niewielkiego pokoiku przy ul. Skawińskiej 13 i trzech pracowników. Szybko jednak okazało się, że zainteresowanie austriackimi wyrobami, głównie zaworami termostatycznymi, jest bardzo duże. Wyroby te były dość dobrze znane w środowisku inżynierów, z których wielu zetknęło się z nimi podczas pobytu za granicą. W połowie lat 90. firma wynajmowała już połowę budynku przy ul. Skawińskiej. - Generalna wymiana zaworów, wcześniej jedyny sposób regulacji ciepłem w budynkach, opierał się na "nieśmiertelnych kryzach", a także wejście na rynek ogólnopolski spowodowały, że właściciel firmy w roku 1997 podjął decyzję o dalszym jej rozwoju w Polsce i uruchomieniu produkcji. Ku naszemu zaskoczeniu uzyskaliśmy po kilku latach działalności drugą pozycję po Danfossie w dziedzinie sprzedaży zaworów termostatycznych. Skutkiem podjętej decyzji był zakup 4,5 ha terenu w Wieliczce - stwierdza Andrzej Latosiński.

Rozwój HERZ-a w Krakowie nabrał tempa. W roku 2000 oddana została do użytku w Wieliczce część szkoleniowo-biurowa realizowanego obiektu, w cztery lata później pierwsza hala magazynowa o pow. 3 tys. m kw., a w roku 2008 - kolejna, jeszcze większa, o pow. 4,2 tys. m kw. W bieżącym roku podjęte zostały prace związane z przygotowaniami do budowy dużej hali produkcyjnej.

W stronę rozwiązań ekologicznych

Obecnie polski HERZ dysponuje prawie 12 tys. m kw. pod dachem i zatrudnia 350 pracowników. W Wieliczce prowadzone są prace rozwojowe - firma zatrudnia m.in. część pracowników działu konstrukcji z centrali w Wiedniu. - Sieć 11 regionów sprzedaży, 200 partnerów handlowych i 500 wykonawców zapewnia szeroki zakres korzyści wynikających z korzystania z oferty HERZ-a - dodaje Andrzej Latosiński. - Trudno zresztą byłoby ją odnosić do naszych początków. Dzisiaj oferujemy całe systemy instalacyjne ciepłej wody, klimatyzacji, ogrzewania podłogowego i słonecznego, kotły na biomasę, których korpusy spawane są w systemie trzyzmianowym właśnie w Wieliczce oraz pompy ciepła. Bardzo ciekawą propozycją są systemy ogrzewania powierzchniowego, gdzie elementem grzejnym jest podłoga czy ściana.
Działalność krakowskiej spółki idzie w parze z rozwojem całego koncernu HERZ Armaturę Ges, który zatrudnia ponad 1500 osób i posiada 8 zakładów produkcyjnych w Austrii, Polsce, Rumunii i Słowenii, a także liczne spółki i przedstawicielstwa w 18 krajach. Obecnie skonsolidowana sprzedaż wyrobów do 70 krajów świata sięga 120 milionów euro. Najnowszym przedsięwzięciem koncernu była budowa nowoczesnego zakładu, specjalizującego się w produkcji ekologicznych źródeł ciepła w austriackim Pinkafeld. - W poczuciu sukcesu i satysfakcji z wykorzystanych możliwości, jakie dała nam obecność na polskim rynku, zorganizowaliśmy 8 października ub. roku jubileusz 20-lecia naszej firmy, zapraszając do udziału w nim naszych przedstawicieli handlowych, projektantów oraz wykonawców. Uroczystość uświetniła obecność m.in. wojewody małopolskiego Stanisława Kracika, a także konsula generalnego republiki Austrii Cristophe Ceska.

(M)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie