Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbiorą zużyte folie od rolników z sześciu gmin

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wiosną podproszowickie pola zapełniają się foliowymi tunelami
Wiosną podproszowickie pola zapełniają się foliowymi tunelami Aleksander Gąciarz
Folie ogrodnicze to nieodłączny element wyposażenia większości gospodarstw rolnych w rejonie Proszowic. Z nadejściem wiosny pola zapełniają się tunelami, pod którymi rosną młode warzywa. Problem pojawia się, gdy folia się zużyje i trzeba się jej pozbyć.

FLESZ - Takiej podwyżki w tym wieku jeszcze nie było

od 16 lat

- Folia jest traktowana jak odpad z działalności gospodarczej i nie może zostać wystawiona wspólnie z innymi śmieciami z gospodarstwa domowego. Teoretycznie każdy rolnik powinien mieć zawartą odrębną umowę z firmą, która zajmuje się utylizacją folii. W praktyce takie umowy należą do rzadkości i zużyte folie zalegają w gospodarstwach – mówi Sabina Miernik prezes zarządu Związku Międzygminnego ds. Gazyfikacji Rozwoju Terenów Wiejskich i Ochrony Środowiska w Proszowicach.

Na legalne pozbycie się folii ogrodniczych pozwala program wdrażany przez związek wspólnie z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z ośmiu gmin tworzących ZM, zainteresowanie wykazało sześć: Proszowice, Nowe Brzesko, Koniusza, Pałecznica, Książ Wieki i Drwinia (nie przystąpiły Radziemice i Racławice). Tamtejsi rolnicy mogą pozbyć się folii, ale też sznurka, worków po nawozach, białej folii z balotów, big bagów, siatki itp. Wyjątkiem jest agrowłóknina i środki ochrony roślin, które nie będą odbierane.

Gminy zainteresowane projektem w tej chwili kończą zbieranie od rolników wniosków, dotyczących chęci oddania odpadów. - Teoretycznie przyjmowaliśmy wnioski do 14 kwietnia, ale jeżeli ktoś zgłosi się po tym terminie, jego wniosek też powinien zostać zaakceptowany – mówi Małgorzata Kwiatkowska, kierująca Wydziałem Rolnictwa, Ochrony Środowiska UGiM w Proszowicach.

Warunkiem oddania odpadów z produkcji rolniczej oprócz złożenia wniosku jest dostarczenie ich przez rolnika we własnym zakresie na miejsce zbiórki. O terminach i miejscach oddawania materiałów w poszczególnych gminach rolnicy powinni zostać powiadomieni w najbliższym czasie. Wszystkie odpady muszą zostać odebrane i przekazane do utylizacji do końca czerwca. Tak zakłada umowa z firmą Eko-Świat z Ogrodzieńca, która wygrała drugi przetarg na wykonanie usługi.

- Pierwsze postępowanie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ nie zgłosił się żaden oferent. W drugim postępowaniu udało się wyłonić wykonawcę, którego oferta cenowa w wysokości 162 tysiące złotych okazała się korzystna tak, że rolnicy ani gminy nie będą musieli do tej operacji dopłacić – mówi prezes Sabina Miernik.

Planowana ilość odebranych odpadów to 300 ton, z czego 200 ton z samej gminy Koniusza. - W naszej gminie jest to duży problem, wnioski od rolników będziemy przyjmować do końca kwietnia – deklaruje zastępca wójta Koniuszy Hubert Wawrzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski