Odbudować kształcenie

RYT
EDUKACJA. Reprezentacja powiatu oświęcimskiego na czele z wicestarostą Józefem Krawczykiem uczestniczyła w sesji strategicznej projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce", którego realizacja przypada na lata 2010-2014.

Powiatowy dodatek informacyjny: Ziemia Oświęcimska

W konferencji, obok naszego powiatu wzięli także udział inni beneficjenci z Małopolski zachodniej - przedstawiciele powiatów chrzanowskiego i olkuskiego. Spotkanie na temat przyszłości kształcenia zawodowego w naszym województwie odbyło się 5 marca w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

Piątkowa konferencja zainaugurowała w Małopolsce zachodniej proces przygotowywania i wdrażania projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce". Stanowi on największe i jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w naszym kraju. Głównym jego celem jest wzmocnienie kształcenia zawodowego, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa społecznego odbioru tego segmentu edukacji. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z organami prowadzącymi szkoły zawodowe, którymi w większości są powiaty.

Spotkanie poprowadził Dariusz Styrna, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i zarazem dyrektor biura ds. realizacji projektu.

Wśród osób, które wzięły udział w konferencji strategicznej, znaleźli się obok wicestarosty Józefa Krawczyka m.in.: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bogusław Mąsior, starosta powiatu chrzanowskiego Janusz Szczęśniak, wicestarosta powiatu chrzanowskiego Adam Potocki, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Adam Łękawa, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Oświęcimiu Bożena Sobocińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych starostwa oświęcimskiego Aleksandra Bibrzycka, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym a także przedstawiciele przedsiębiorców, izb, stowarzyszeń, związków pracodawców z terenu trzech powiatów.

- Cieszę się, że wśród nas są dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy, bo tak naprawdę liczymy, że ten program dzięki wam będzie wspólnie realizowany. Samorządowcy są po to, aby ten proces koordynować i w pewnej mierze wspierać. Nie ma wątpliwości, że kształcenie zawodowe w ostatnich dwudziestu latach osłabło i istnieje potrzeba jego odbudowy. Należy sobie zdać sprawę, że dzisiaj, kiedy przychodzi nam konkurować w gospodarce rynkowej, sytuacja w Polsce musi być taka sama jak w całej Europie. Musimy tak przebudować swój system, aby dobrze kształcić na każdym poziomie. Nie oznacza to wcale, że najlepsi to ci, którzy mają wyższe wykształcenie. Najlepsi, to ci, którzy są najlepsi w swoim zawodzie. Jako gospodarze regionów czujemy się odpowiedzialni za zbudowanie dobrego systemu - zaakcentował Marek Sowa, przedstawiciel władz naszego województwa, podczas otwarcia konferencji.

W trakcie spotkania zostały przedstawione planowane działania i omówione formy wsparcia w ramach projektu, preferowane na terenie powiatów chrzanowskiego, olkuskiego i oświęcimskiego.

Podstawowe założenia projektu przedstawił dyrektor Dariusz Styrna, który z bardzo dobrym rezultatem prowadził projekt, dotyczący powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.
Z kolei program, którego realizatorem jest Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprezentował Jarosław Chodźko, dyrektor MCDN. Ten projekt jest adresowany bezpośrednio do dyrektorów, nauczycieli szkół zawodowych oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu. Jego celem jest dostosowanie kwalifikacji kadr pedagogicznych szkół zawodowych do wymogów związanych ze strategicznymi kierunkami w zakresie kształcenia zawodowego.

Projekt "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Budżet określono na 140 milionów złotych, z czego 24,5 mln to wydatki przewidziane na ten rok. 10 milionów zł jest przeznaczone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (działanie 9.4) na wsparcie nauczycieli szkół zawodowych biorących udział w projekcie.

Grupą docelową tego przedsięwzięcia są uczniowie publicznych szkół ponadgimnazjalnych zawodowych oraz szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Strategię kształcenia zawodowego w powiecie oświęcimskim zaprezentował na piątkowej sesji strategicznej wicestarosta Józef Krawczyk.

- Kształcenie zawodowe zyskuje coraz większe zainteresowanie. W tej chwili w technikach i szkołach zawodowych kształcimy ponad 53 proc. ogólnej liczby uczniów. Jesteśmy też organem prowadzącym dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu, w ramach którego funkcjonuje zasadnicza szkoła zawodowa specjalna oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Ten zespół szkół otaczamy szczególną troska, ponieważ kształcą się tam osoby wymagające ogromnego nakładu pracy dydaktycznej, a jej owocem są absolwenci, znajdujący zatrudnienie w zakładach pracy. Od 6 lat funkcjonuje u nas Centrum Kształcenia Praktycznego w Oświęcimiu. Jest to jednostka, będąca naszą chlubą, posiadającą uprawnienia do egzaminowania w różnych zawodach. Mam świadomość, że zaproponowany nam projekt wzbogaci naszą ofertę edukacyjną i podniesie na wyższy poziom kształcenia zawodowego. Można tylko żałować, że tak mała kwota może być wykorzystana na dofinansowanie działań inwestycyjnych i poprawę poziomu naszych pracowni, choć oczywiście samo przedsięwzięcie jest bardzo cenne i niezwykle ważne - podkreślił podczas wystąpienia wicestarosta powiatu oświęcimskiego Józef Krawczyk.

W szkołach zawodowych powiatu oświęcimskiego kształci się ponad 3.700 uczniów. Przyszli technicy najczęściej wybierają takie kierunki kształcenia jak: informatyk, żywienie i gospodarstwo domowe, mechanik, hotelarstwo. Z kolei najpopularniejsze zawody w zasadniczych szkołach zawodowych to: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz małej gastronomii, fryzjer, sprzedawca, górnik eksploatacji podziemnej, monter instalacji i urządzeń sanitarnych.

Na zakończenie konferencji miała miejsce dyskusja, dotycząca silnych stron kształcenia zawodowego w regionie. Na temat zwiększenia efektywności współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi a przedsiębiorcami, wypowiadali się m.in. pracodawcy z terenu powiatu oświęcimskiego. Poruszyli oni zagadnienie praktyk, poddając pomysł praktyk tygodniowych i tygodnia nauki, a także włączenia do programu szkolenia teoretycznego obok nauczycieli również mistrzów zawodu.
Wicestarosta Józef Krawczyk spotkał się po debacie z przedsiębiorcami z terenu ziemi oświęcimskiej, aby omówić najważniejsze kwestie szkolnictwa zawodowego w powiązaniu z praktyczną nauką zawodu.

(RYT)

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie