Odchodzimy od indywidualnych projektów na rzecz współpracy subregionalnej

Redakcja
Fot. UMWM
Fot. UMWM
Udostępnij:
ROZMOWA z MARKIEM SOWĄ, marszałkiem województwa małopolskiego.

Fot. UMWM

- Mamy gotowy Małopolski Regionalny Program Operacyjny na**lata 2014-2020. Czy to oznacza, że zachwilę samorządy, uczelnie, różne instytucje ifirmy dostaną unijne dotacje?**

- Chwila może być pojęciem umownym ale w tym wypadku wolę bardziej precyzyjne określenia, dlatego uważam, że jeszcze daleka droga do tego. Na razie jest przesądzona kwota - niemal 2,9 mld euro. Kończymy etap uzgodnień na poziomie kraju, czeka nas jeszcze finalne zatwierdzenie programu, a potem negocjacje z Komisją Europejską. I wydaje mi się, że będą one dużo trudniejsze niż do tej pory, bo program jest dwufunduszowy. Później pozostanie nam uszczegółowienie programu i ustalenie kryteriów przyznawania unijnych dotacji. To praca na drugie półrocze 2014 roku. Chcielibyśmy, aby konkursy ruszyły na początku 2015 r.

- UE stawia na**koncentrację środków. Czy to się da pogodzić ze**zrównoważonym rozwojem?

- Rozwój każdej części województwa zapewni przyjęta przez nas polityka subregionalna. To mechanizm, który ma pobudzać lokalne potencjały i zdecentralizuje zarządzanie unijnymi funduszami - przeniesie je z województwa na poziom kilku powiatów, które będą chciały realizować wspólne projekty.

- To wymaga zmiany mentalności lokalnych działaczy. Do**tej pory konkurowali o**unijne środki, teraz muszą współpracować.

- Tak naprawdę nie ma tu łatwego rozwiązania. Wcześniej konkurencja była spora, ale praktycznie każdy projekt zaproponowany przez lokalny samorząd został sfinansowany z unijnych pieniędzy. Programy subregionalne to odejście od indywidualnych projektów na rzecz wspólnych, realizowanych w partnerstwie. Na poziomie subregionu musi pojawić się inicjatywa oddolna, znaleźć się lider, który skupi wokół siebie innych i weźmie odpowiedzialność za realizację przedsięwzięć.

- Jak będzie wyglądać Małopolska w 2022 roku?

- Jeśli uda się zachować aktualne tempo rozwoju, Małopolska będzie ważnym ośrodkiem gospodarczym. Duże nadzieje wiążę z Krakowem, gdzie obecne są globalne i rodzime marki, mające do dyspozycji zaplecze naukowe. Ważne nowe obiekty to nowy Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu i Małopolskie Centrum Nauki. Małopolska będzie regionem o znacznie lepszej dostępności komunikacyjnej, choć nie uda się wybudować wszystkich dróg zaplanowanych w naszej strategii. Nie jest to możliwe choćby z tego powodu, że potrzebujemy na nasze drogi 17 mld zł. Takiej kwoty nikt nigdy nie miał i do 2020 r. też jej nie będzie! Pewna jest droga ekspresowa S7, będziemy starali się o uzupełnienie rządowych planów o północną obwodnicę Krakowa i dwupasmówkę do Nowego Sącza. Ułatwieniem dla mieszkańców będzie szybka kolej aglomeracyjna. To priorytet nowego rozdania - UE chce zwiększać wydatki na kolej.

WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ MAŁOPOLSKI

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 ma wykorzystać wewnętrzny potencjał regionu dla przyspieszenia rozwoju Małopolski oraz likwidować bariery w jego rozwoju.
Do atutów Małopolski należy m.in. to, że:

* W 2010 r. relacja regionalnego wskaźnika nakładów na badania i rozwój do PKB kształtowała się na poziomie 1,05% , co stawia Małopolskę na 2. pozycji za województwem mazowieckim (1,35%), powyżej średniej krajowej (0,74%).

* W unijnym rankingu konkurencyjności za 2010 r. Małopolska zajmowała 3. miejsce pod względem konkurencyjności gospodarczej wśród polskich regionów.

* W 2012 r. pod względem liczby przedsiębiorstw zaliczanych do sektora MŚP, obejmującego mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, Małopolska znalazła się na 2. pozycji w kraju, ustępując miejsca tylko Mazowszu.

* W Małopolsce znajduje się najwięcej w Polsce (14 z 29 w kraju) zespołów obiektów chronionych jako światowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze UNESCO.

* W 2012 r. pod względem liczby udzielonych noclegów (9,5 mln) Małopolska zajmowała 2. lokatę.

* W województwie zlokalizowanych jest najwięcej w Polsce (6) parków narodowych, zajmujących łącznie ok. 2,5% powierzchni województwa.

* Na obszarze województwa znajduje się 9 spośród 45 polskich uzdrowisk (Małopolska zajmuje 2. pozycję, po Dolnym Śląsku).

* Małopolska posiada najdłuższą sieć szlaków turystycznych w Polsce (9,3 tys. km).

* Gęstość dróg (1,85 km/km kw.) plasuje Małopolskę na 2. pozycji w kraju.

* Na koniec 2010 r. na terenie Małopolski aktywną działalność prowadziło 6,8 tys. stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji społecznych, co plasowało region na 3. miejscu w kraju.

* Uczniowie z Małopolski osiągają lepsze średnie wyniki z egzaminów zewnętrznych w stosunku do średniej w Polsce. W sprawdzianie po szkole podstawowej uczniowie w Polsce otrzymali w roku 2013 średnio 24,03 pkt na możliwych 40, a w Małopolsce 25,13 pkt.

* Małopolska jest drugim (1,3‰) po Mazowszu (2,7‰) regionem o wysokim dodatnim saldzie migracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie