Odchodzimy od indywidualnych projektów na rzecz współpracy subregionalnej

Redakcja
Fot. UMWM
Fot. UMWM
ROZMOWA z MARKIEM SOWĄ, marszałkiem województwa małopolskiego.

Fot. UMWM

- Mamy gotowy Małopolski Regionalny Program Operacyjny na**lata 2014-2020. Czy to oznacza, że zachwilę samorządy, uczelnie, różne instytucje ifirmy dostaną unijne dotacje?**

- Chwila może być pojęciem umownym ale w tym wypadku wolę bardziej precyzyjne określenia, dlatego uważam, że jeszcze daleka droga do tego. Na razie jest przesądzona kwota - niemal 2,9 mld euro. Kończymy etap uzgodnień na poziomie kraju, czeka nas jeszcze finalne zatwierdzenie programu, a potem negocjacje z Komisją Europejską. I wydaje mi się, że będą one dużo trudniejsze niż do tej pory, bo program jest dwufunduszowy. Później pozostanie nam uszczegółowienie programu i ustalenie kryteriów przyznawania unijnych dotacji. To praca na drugie półrocze 2014 roku. Chcielibyśmy, aby konkursy ruszyły na początku 2015 r.

- UE stawia na**koncentrację środków. Czy to się da pogodzić ze**zrównoważonym rozwojem?

- Rozwój każdej części województwa zapewni przyjęta przez nas polityka subregionalna. To mechanizm, który ma pobudzać lokalne potencjały i zdecentralizuje zarządzanie unijnymi funduszami - przeniesie je z województwa na poziom kilku powiatów, które będą chciały realizować wspólne projekty.

- To wymaga zmiany mentalności lokalnych działaczy. Do**tej pory konkurowali o**unijne środki, teraz muszą współpracować.

- Tak naprawdę nie ma tu łatwego rozwiązania. Wcześniej konkurencja była spora, ale praktycznie każdy projekt zaproponowany przez lokalny samorząd został sfinansowany z unijnych pieniędzy. Programy subregionalne to odejście od indywidualnych projektów na rzecz wspólnych, realizowanych w partnerstwie. Na poziomie subregionu musi pojawić się inicjatywa oddolna, znaleźć się lider, który skupi wokół siebie innych i weźmie odpowiedzialność za realizację przedsięwzięć.

- Jak będzie wyglądać Małopolska w 2022 roku?

- Jeśli uda się zachować aktualne tempo rozwoju, Małopolska będzie ważnym ośrodkiem gospodarczym. Duże nadzieje wiążę z Krakowem, gdzie obecne są globalne i rodzime marki, mające do dyspozycji zaplecze naukowe. Ważne nowe obiekty to nowy Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu i Małopolskie Centrum Nauki. Małopolska będzie regionem o znacznie lepszej dostępności komunikacyjnej, choć nie uda się wybudować wszystkich dróg zaplanowanych w naszej strategii. Nie jest to możliwe choćby z tego powodu, że potrzebujemy na nasze drogi 17 mld zł. Takiej kwoty nikt nigdy nie miał i do 2020 r. też jej nie będzie! Pewna jest droga ekspresowa S7, będziemy starali się o uzupełnienie rządowych planów o północną obwodnicę Krakowa i dwupasmówkę do Nowego Sącza. Ułatwieniem dla mieszkańców będzie szybka kolej aglomeracyjna. To priorytet nowego rozdania - UE chce zwiększać wydatki na kolej.

WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ MAŁOPOLSKI

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 ma wykorzystać wewnętrzny potencjał regionu dla przyspieszenia rozwoju Małopolski oraz likwidować bariery w jego rozwoju.
Do atutów Małopolski należy m.in. to, że:

* W 2010 r. relacja regionalnego wskaźnika nakładów na badania i rozwój do PKB kształtowała się na poziomie 1,05% , co stawia Małopolskę na 2. pozycji za województwem mazowieckim (1,35%), powyżej średniej krajowej (0,74%).

* W unijnym rankingu konkurencyjności za 2010 r. Małopolska zajmowała 3. miejsce pod względem konkurencyjności gospodarczej wśród polskich regionów.

* W 2012 r. pod względem liczby przedsiębiorstw zaliczanych do sektora MŚP, obejmującego mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, Małopolska znalazła się na 2. pozycji w kraju, ustępując miejsca tylko Mazowszu.

* W Małopolsce znajduje się najwięcej w Polsce (14 z 29 w kraju) zespołów obiektów chronionych jako światowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze UNESCO.

* W 2012 r. pod względem liczby udzielonych noclegów (9,5 mln) Małopolska zajmowała 2. lokatę.

* W województwie zlokalizowanych jest najwięcej w Polsce (6) parków narodowych, zajmujących łącznie ok. 2,5% powierzchni województwa.

* Na obszarze województwa znajduje się 9 spośród 45 polskich uzdrowisk (Małopolska zajmuje 2. pozycję, po Dolnym Śląsku).

* Małopolska posiada najdłuższą sieć szlaków turystycznych w Polsce (9,3 tys. km).

* Gęstość dróg (1,85 km/km kw.) plasuje Małopolskę na 2. pozycji w kraju.

* Na koniec 2010 r. na terenie Małopolski aktywną działalność prowadziło 6,8 tys. stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji społecznych, co plasowało region na 3. miejscu w kraju.

* Uczniowie z Małopolski osiągają lepsze średnie wyniki z egzaminów zewnętrznych w stosunku do średniej w Polsce. W sprawdzianie po szkole podstawowej uczniowie w Polsce otrzymali w roku 2013 średnio 24,03 pkt na możliwych 40, a w Małopolsce 25,13 pkt.

* Małopolska jest drugim (1,3‰) po Mazowszu (2,7‰) regionem o wysokim dodatnim saldzie migracji.

Rachunki za prąd idą w górę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie