Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odcinek 21. TANDETA CZY ZIARNO?

Paweł Chojnacki
Aparaty radiowe zainstalowane w pociągu na linii Warszawa–Kraków. Pasażerka z dzieckiem słuchającym radia (może głosu Zygmunta Nowakowskiego?), 1929. Koncern „Ilustrowany Kuryer Codzienny” Archiwum Ilustracji, NAC.
Aparaty radiowe zainstalowane w pociągu na linii Warszawa–Kraków. Pasażerka z dzieckiem słuchającym radia (może głosu Zygmunta Nowakowskiego?), 1929. Koncern „Ilustrowany Kuryer Codzienny” Archiwum Ilustracji, NAC.
Felieton Pawła Chojnackiego z cyklu: Z Zygmuntem Nowakowskim w poszukiwaniu krakowskiej „humanitas”…

Co rusz, gdy misternie przygotuję plan kolejnych komentarzy – pojawia się niespodzianka. Nagłe znalezisko, przeczytane zdanie, czy zewnętrzy impuls… Pisze do mnie w poniedziałek, 4 października, Małgorzata Lubańska, jedna z potomkiń Tempków, od lat czynna w pielęgnowaniu pamięci o niepowszednim krewnym. Pyta półserio, czy mam „jakieś wpływy w radiu Kraków, że wspomnieli o rocznicy śmierci stryja Zygmunta? Zdziwiłam się że zauważyli”. Mogłem z czystym sumieniem odpowiedzieć: „To się dzieje już własnym rytmem!”. Nie muszę przypominać… Brawo Radio Kraków!

Tym bardziej, że radiowy fragment życiorysu… dziadko-stryja należy do najsłabiej rozpoznanych. Tyle wątków chcielibyśmy poruszyć! Tadeusz Nowakowski (sam pisarz i przyszywany „siostrzan”) wspominał w Wolnej Europie, niedługo po odejściu swego Mistrza w 1963 roku: „[…] jeszcze w okresie prób i eksperymentów był pierwszym speakerem radiofonii polskiej. Obdarzony piękną barwą głosu, idealną dykcją i sobie tylko właściwym sposobem ekspresji, był talentem radiowym z Bożej łaski. W czasie pogrzebu Piłsudskiego, przed mikrofonem rozgłośni krakowskiej wygłosił wzruszająco piękny opis uroczystości żałobnych w katedrze na Wawelu”.

W podwawelskiej etiudzie w – warszawskich jednak – „Wiadomościach Literackich” w 1937 roku „pierwszy speaker” rzuci: „Radio krakowskie w dalszym ciągu utrzymuje, że mowa czy muzyka jest srebrem, milczenie złotem. Dlatego też ta stacja, a właściwie ten przystanek w każdej sytuacji umie zachować pełne godności milczenie”. Na szczęście – nie tym razem! I doda gdzieś dalej ogólną, nieśmiertelną uwagę: „Na gruncie Krakowa przedziwnie miesza się tandeta z epizodami, które posiadają w sobie ziarno prawdziwej wielkości”.

PS. A my przypominamy: Literacki plac zabaw na Plantach – „Przylądek dobrej nadziei” Zygmunta Nowakowskiego. Budżet Obywatelski 2021. Projekt ogólnomiejski. Numer 130. Głosowanie do 10 października. Uprzejmie prosimy o poparcie!

Cytaty: T. Nowakowski, „Pan Zygmunt – mistrz radiowej gawędy”, „Wiadomości” nr 46 (920), 17 listopada 1963 [dodatek „Na Antenie” nr 8]; Z. Nowakowski, „List z Krakowa. Faworyta maharadżów”, „Wiadomości Literackie” nr 1 (687), 3 stycznia 1937.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski