Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odcinek 30. Trumna w chmurach

Paweł Chojnacki
Uroczystości w Krakowie z okazji 25. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Pochód członków organizacji kulturalnych i społecznych do kościoła O.O. Paulinów na Skałce, 27 listopada 1932Okładka jednej z kolekcji felietonów z „Ikaca” – projektu „Charliego” – Karola Ferstera, Warszawa 1938. Ze zbiorów Roberta Makowskiego, „Pasjonaci Cracovii”.
Uroczystości w Krakowie z okazji 25. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Pochód członków organizacji kulturalnych i społecznych do kościoła O.O. Paulinów na Skałce, 27 listopada 1932Okładka jednej z kolekcji felietonów z „Ikaca” – projektu „Charliego” – Karola Ferstera, Warszawa 1938. Ze zbiorów Roberta Makowskiego, „Pasjonaci Cracovii”. Koncern „Ilustrowany Kuryer Codzienny” Archiwum Ilustracji, NAC
Felieton Pawła Chojnackiego z cyklu: Z Zygmuntem Nowakowskim w poszukiwaniu krakowskiej „humanitas”…

Od Włodzimierza Żuławskiego dostał w prezencie dwie kartki z „zielnika”. Co się z nimi stało? Czy znalazły drogę do właśnie otwartego na nowo muzeum? Stanisław Wyspiański zmarł 28 listopada 1907 roku – pochowany na Skałce 2 grudnia. To już sto czternaście lat… Czytamy dawny felieton: „Już pięćdziesiąt lat minęło od jego śmierci…”.

„…Ach, jak ten czas leci! Byłem w siódmej gimnazjalnej. Trzy złote paski na kołnierzu. Nasza klasa stała niemal u samego końca trasy pochodu, bo pod kościołem św. Katarzyny. Kraków słynął i słynie z umiejętności urządzania wystawnych pogrzebów, ale pogrzeb Wyspiańskiego pod względem artystycznym zakasował wszystkie, jakie mi dane było widzieć. Trumna płynęła wysoko, w chmurach. […] Karol Frycz zaprojektował nie karawan ale jakby rydwan, wysoki, iście hetmański. Otaczali ten rydwan uczniowie Akademii Sztuk Pięknych w ilości kilkuset, każdy z pochodnią […]. Trumna, zależnie od podmuchów wiatru, albo ginęła w sino-burych kłębach dymu, albo ukazywała się na krótko.

Niezapomniany widok! Gdy rydwan doszedł do łuku, który łączy kościół św. Katarzyny z klasztorem augustianek, stojącym po przeciwnej stronie ulicy, zatrzymał się, gdyż nie mógłby przecisnąć się pod owym łukiem. Na dany znak uczniowie Akademii zgasili pochodnie o bruk. Chmury dymu zniknęły, trumnę zdjęto z rydwanu i zrobiło się strasznie cicho i smutno. Wyspiański nie żyje!”.

Kiedy indziej wyzna: „Byłem kiedyś aktorem, dlatego – aż do znudzenia – operuję kategoriami teatralnymi. Czasem więc, gdy patrzę dookoła, wydaje mi się, że my teraz gramy a może tylko robimy próby z wspaniałej sztuki, która nosi tytuł „Wyzwolenie”. Sztuka ta zaczyna się na pustej scenie. Napisał ją poeta, który nie tyle cierpiał za miliony, ile za miliony myślał. Najtęższy mózg w całej literaturze polskiej! Wieszcz, który przeprowadził chemiczną analizę Polski byłej i przyszłej. […] Pamiętasz Drogi Czytelniku, ten dialog, w którym jakaś natrętna maska, zgromiona surowo przez Konrada, wybucha słowami: »To jest zamykanie gęby!«”. Przyszłej, czyli i naszej?

Cytaty: „Szkoła obmowy”, „Wiadomości” nr 7 (255), 18 lutego1951; „Teatr narodu”, „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”, 21 lutego 1957; „Drogi czytelniku! Listy napoły prywatny”, „Wiadomości Polskie” nr 40, 15 grudnia 1940.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski