Odczaruj kanapki! Proste pomysły na zdrowe drugie śniadanie do szkoły. Sprawdź nasze podpowiedzi

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Dzieci lubią, żeby było kolorowo. Niby zwykła kanapka, a wygląda bardziej zachęcająco!
Dzieci lubią, żeby było kolorowo. Niby zwykła kanapka, a wygląda bardziej zachęcająco! Pexels
Drugie śniadanie nie musi być nudą. Nie poddajemy się. Przekąski na drugie śniadanie dodadzą dzieciom energii i urozmaicą szkolne życie. Zobaczcie nasze podpowiedzi na proste i zdrowe przekąski dla dzieci (i dla nas). Drugie śniadanie nie musi być nudne.

Spis treści

W jaki sposób włączyć warzywa i owoce do drugiego śniadania?

Odczaruj kanapki!

Najbardziej pożywna kanapka to taka, która zawiera wysokiej jakości pieczywo (najlepiej pełnoziarniste), źródło białka, zdrowy tłuszcz i warzywa.

Zima to idealny czas, aby wypróbować nowe połączenia smakowe z wykorzystaniem sezonowych warzyw.

Postaw na domowe pasty - to wcale nie jest trudne ani drogie!

W kilka minut zrobimy warzywne, aromatyczne pasty kanapkowe, np. ze słonecznika, czerwonej fasoli lub ciecierzycy (domowy hummus). Strączki są dostępne przez cały rok, a przy tym doskonale sprawdzają się jako sycący element oraz źródło białka w drugim śniadaniu. Tak przygotowane pasty można przechowywać w lodówce (w szczelnie zamkniętym pojemniku) nawet 3-4 dni. 

– Szykując kanapkę, warto wziąć pod uwagę, po jakim czasie zostanie zjedzona i jak ją zapakujemy. Najlepiej, aby po kilku godzinach sałata pozostała chrupiąca, podobnie jak pieczywo. Unikajmy więc dodawania mokrych warzyw, np. pomidora, a zielone liście dobrze osuszmy za pomocą ręcznika papierowego lub wirówki do sałaty – wyjaśnia Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna.

Coś do pochrupania

O ile do jedzenia owoców zwykle nie trzeba długo namawiać, z warzywami jest nieco trudniej. Ale i na to znajdzie się sposób!

Urozmaicajmy śniadaniowe przekąski i zadbajmy o to, aby obok warzywnej kanapki, placuszków lub muffinków w śniadaniówce znalazły się jednocześnie owoce, orzechy lub pokrojone w słupki warzywa – marchew, kalarepka, rzodkiewka czy ogórek.

Proponujmy dzieciom także cykorię, kiszonego ogórka albo pół papryki. Chrupiąca przekąska pomoże rozładować stres i będzie szybką, zdrową opcją na doładowanie energii w czasie krótkich przerw między lekcjami.

Dzieci przyzwyczają się do tego, że spożywają sporo warzyw i przynajmniej jedną porcję owoców. To mogą być trzy śliwki, jedno jabłko lub gruszka, jak też kilka suszonych moreli bądź śliwek. A do tego koniecznie garstka orzechów lub pestek - dzięki temu zadbamy o odpowiednie odżywienie mózgu naszych pociech.

Kolorowe bułeczki

Na drugie śniadanie zamiast kanapek możemy przygotować wytrawne muffiny z dużą ilością warzyw. Jak?

Do słonego ciasta dodajmy rozdrobniony w malakserze szpinak lub bazylię, dzięki czemu babeczki nabiorą wspaniałej, zielonej barwy. Dzięki przyprawom (np. czosnek, sól, pieprz) szpinakowy posmak nie powinien stanowić dla dzieci problemu, a organizmowi zostanie dostarczona spora ilość kwasu foliowego i witamin (K, A ,E i C).

Bułeczki przygotowuje się również w wersji na słodko, sporządzając je m.in. z mąki orkiszowej, ale z dodatkiem owoców, dosładzając erytrytolem.

Na poranny domowy lub szkolny posiłek świetnie sprawdzą się też wszelkiego rodzaju placuszki - czy to na słodko, czy na słono. – Podobnie jak w przypadku muffinek, do gęstego ciasta na racuchy dodajmy warzywa (np. kukurydzę, cukinię, pieczoną dynię) albo owoce (maliny, małe kawałki jabłka bądź gruszki) i w kilka minut usmażymy puszyste placuszki.

Pomysł na najlepsze śniadanie do szkoły

Najlepsze śniadanie do szkoły - to przygotowywane w domu. Wystarczy kilka małych pojemniczków.

Do jednego dajemy pokrojone owoce, warzywa lub strączki. Pomysł? Może to być ugotowana w lekko osolonej wodzie fasolka lub cieciorka, które dzieci zjedzą jako przekąskę. warzywa można posypać wędzoną papryką albo skropić olejem i chwilę podpiec w piekarniku - wtedy są bardziej chrupiące. Aby było ekonomicznie, gotuje się dużą porcję strączków, część odkłada się na przekąski dla dzieci, kolejną część dodaje np. do sałatki, a resztę dosypuje do zupy bądź miksuję na pastę.

Do drugiego pudełka - bakalie, a w kolejnym pudełku - kanapka. Mamy zestaw idealny: smaczny, zdrowy i zachęcający dla dziecka.

Zrobienie takich pożywnych przegryzek wbrew pozorom nie zajmuje wiele czasu i jest niedrogie.

Czym karmić ptaki zimą? Dla małych ptaków, takich jak sikorki, odpowiednie będą ziarna zbóż

Ratunek dla skrzydlatych przyjaciół. Jak zrobić karmnik dla ...

Przemysław Czarnek krok po kroku wyjaśnia dotacje dla fundacji i szkół

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alex
dołożyć do tego wode i pięknie :) ja swojemu dorzucam cisowianke, bo ma smoczek i mały sie nie oblewa
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie