MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd Patronowi

Redakcja
Od zarania jego dziejów, na czele zespołu stoi Stanisław Wolak, organista w kościółku kolejowym. Podkreśla, że głównym i najważniejszym celem jubileuszowego wędrowania było pochylenie się w Bazylice św. Piotra w Rzymie nad grobem Patrona chóru - papieża Jana Pawła II, który osobiście wyraził zgodę na wykorzystanie jego imienia w nazwie formacji wokalnej.

JUBILEUSZ. Dziękczynną pielgrzymką do Włoch uczcił 40-lecie istnienia działający przy nowosądeckiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Chór im. Jana Pawła II

Podróż rozpoczęła się jednak od zwiedzenia Asyżu, bazyliki św. Patriarchalnej Santa Maria degli Angeli, ze znajdującą się w jej wnętrzach malutką kapliczką, obok której zmarł św. Franciszek, bazyliki św. Klary, gdzie w kryształowej trumnie złożono jej doczesne szczątki, oraz XIII-wiecznej bazyliki św. Franciszka. Nazajutrz, po oddaniu hołdu Janowi Pawłowi II, sądeczanie uczestniczyli wraz z papieżem Benedyktem XVI w modlitwie na Anioł Pański, by następnie zwiedzić zamek św. Anioła, Piazza Navona z barokową fontanną, symbolizującą cztery największe rzeki świata: Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata, Panteon, rzymskie kościoły, m.in. del Gesu - macierzystą świątynię jezuitów z grobem założyciela zakonu św. Ignacego Loyoli, niewielkie muzeum poświęcone jego pamięci, chwilę wytchnienia znajdując na Hiszpańskich Schodach.

- Byliśmy też w kościele pw. wspomnianego św. Ignacego Loyoli, wybudowanym z okazji jego kanonizacji, w bazylikach Santa Maria Maggiore, św. Pawła za Murami i św. Jana na Lateranie - uzupełnia Stanisław Wolak. - Wstąpiliśmy na Plac Wenecki, Kapitol, Forum Romanum i Forum Trajana i na Koloseum. Kolejnym etapem pielgrzymki było Monte Cassino, z Opactwem Benedyktynów. Tutaj, na cmentarzu żołnierzy polskich poległych podczas zdobywania klasztoru, chórzyści nie bez wzruszenia wykonali pieśń "Marsz, marsz Polonia". Sądeczanie byli ponadto w Orvieto, kamiennym mieście z XIV-wieczną katedrą z relikwiami hostii i kapłańskiego korporału, na który w 1263 r. popłynęła z tejże hostii krew (dla upamiętnienia tego wydarzenia obchodzone jest święto Bożego Ciała), w Sienie, Padwie oraz - na zakończenie podróży - w Wenecji.

- Trochę nieskromnie zauważę, że właściwie we wszystkich odwiedzanych kościołach i bazylikach śpiewaliśmy specjalnie przygotowane na okoliczność pielgrzymki utwory - mówi Stanisław Wolak. - W trasie towarzyszył nam opiekun chóru, ojciec Józef Birecki, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bezpiecznie i wygodnie wiózł nas autokar Biura Podróży "Rycho", a o historii oglądanych zabytków ze swadą opowiadał Robert Cempa. Pielgrzymkowe plany mogliśmy w stu procentach zrealizować dzięki zaangażowaniu całego zespołu chóralnego oraz sponsorów, którym pragnę za pośrednictwem "Dziennika Polskiego" serdecznie podziękować.

(DW)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski