Oddalony NOT?

Redakcja
Udostępnij:
Sąd Okręgowy oddalił wczoraj powództwo gminy Kraków, która domagała się wydania jej nieruchomości przy rondzie Mogilskim - działki i szkieletu wieżowca NOT. Zasądził także od gminy zwrot kosztów postępowania sądowego - 20 tysięcy złotych, tyle ile wnioskowali adwokaci drugiej strony (z kosztów tych można wnioskować o honorarium) występujący w imieniu spółki Business Centre Tower. - Sąd nie dopatrzył się tych błędów, które zauważyła gmina i Zarząd Miasta Krakowa - mówi Janusz Kot, dyrektor Wydziału Skarbu Miasta UM Krakowa.

Sąd uznał m.in., że przedsiębiorstwo, w którym państwo miało zdecydowaną większość udziałów - nie było przedsiębiorstwem państwowym; budynek sprzedano za ok. 15 mln zł

Gmina pozwała spółkę w marcu ubiegłego roku; wartość nieruchomości, około 1,4 hektara i szkielet wieżowca, oszacowano wtedy na ponad 13 milionów złotych, ale obecnie w grę może wchodzić ponad dwa razy większa kwota.
Sprawa na dobre zaczęła się ponad dwa lata temu, gdy gmina (która stała się właścicielem nieruchomości po jej skomunalizowaniu) zdecydowała o rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego z BCT, z uwagi na to, że spółka nie zagospodarowała terenu. Szkielet wygląda bowiem prawie tak samo (nie licząc korozji i malunków) jak w 1978 roku. Gdy gmina przeanalizowała dokumenty - uznała jednak, że umowa o użytkowaniu wieczystym, zawarta dziewięć lat temu między skarbem państwa (który wtedy władał nieruchomością) a Centrum Kongresowym Nauki i Techniki, czyli przedsiębiorstwem państwowo-społecznym - jest nieważna. Zdaniem prawników gminy, nie można bowiem było przekazać nieruchomości w użytkowanie wieczyste od skarbu państwa - przedsiębiorstwu państwowemu. W akcie notarialnym nie podano warunków zagospodarowania nieruchomości, nie było tam także zapisu o budynku, a jedynie o działce. Jak argumentowano - "Nie można przenieść prawa użytkowania wieczystego, bez jednoczesnego nabycia, przez pierwszego użytkownika, prawa własności budynku".
Rozprawy, przed zakończeniem postępowania, skupiały się głównie na tym, czy Centrum Kongresowe Nauki i Techniki można uznać za przedsiębiorstwo państwowe; jeśli bowiem pierwsza umowa była nieważna - następna również (Centrum sprzedało nieruchomość osobie prywatnej, a ta wniosła ją następnie - jako aport do spółki BCT).
- _Poczekamy na uzasadnienie orzeczenia na piśmie. Wtedy będzie się można do niego ustosunkować. Dużo zależy od argumentów podniesionych przez sąd - _powiedział nam, wyraźnie zaskoczony wczorajszą decyzją sądu, dyrektor Janusz Kot, który od dłuższego czasu stara się, by ta nieruchomość wróciła do gminy (wtedy wystawiona byłaby na przetarg, gdyż są zainteresowani). - _Jest to pierwsza instancja. Zarząd Miasta zdecyduje obecnie, czy będziemy się odwoływać. Podtrzymujemy to, że już pierwsza umowa o wieczystym użytkowaniu była nieważna i uważaliśmy, że sąd podzieli nasze zdanie. Nawet jednak, gdyby przyjąć, że była ważna, że przedsiębiorstwo, w którym większość udziałów ma państwo, nie jest państwowe, to i tak firma, która była użytkownikiem - przez lata nie zagospodarowała terenu - co jest podstawą do rozwiązania umowy. A to, że nic nie zrobiono - widać gołym okiem. Nie mogliśmy nie podjąć starań o odzyskanie tej nieruchomości - _stwierdził dyrektor, który nie chciał jednak komentować decyzji sądu.
Wprawdzie pozwanym jest firma Business Centre Tower, ale spółka ta sprzedała w ubiegłym roku nieruchomość jednej ze spółek węglowych (zainteresowana była także m.in. jedna ze znanych firm, mających siedzibę koło Krakowa, ale, być może, wzięła pod uwagę wpisane zastrzeżenie o toczącym się procesie i wycofała się). Z nieoficjalnych informacji wynika, że w grę wchodziło około 15 milionów złotych, w ramach "rozliczeń dwu stron". (J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie