Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddane, podarowane...

AN
Pokazane obiekty można podzielić na trzy grupy - jak określa kuratorka, Jolanta Lenkiewicz. Pierwszą stanowią przedmioty odzyskane z wojennej grabieży, drugą (najliczniejszą) dary rodzin Czartoryskich i Zamoyskich, trzecią przedmioty i dzieła sztuki podarowane przez prywatnych darczyńców.

Wystawa w 15-lecie Fundacji Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie

15-lecie Fundacji Czartoryskich założonej w 1991 r. przy Muzeum Narodowym w Krakowie podkreśla wystawa otwarta wczoraj w Arsenale Muzeum Czartoryskich. "Oddane - Darowane" to prezentacja ok. 40 obiektów, które - zrabowane podczas wojny - powróciły do zbiorów lub zostały ofiarowane fundacji.

Znajdziemy na wystawie dzieła o dużej randze artystycznej i historycznej, wśród nich "Portret mężczyzny" (znany również pod innymi tytułami: "Portret młodzieńca", "Portret Karola VIII", "Książę Burgundii") pędzla flamandzkiego malarza, Jana Mostaerta (1475-1555), należący od XIX w. do rodziny Czartoryskich, zrabowany podczas wojny, odkryty po latach w muzeum w Richmond w Wirginii. Również z USA, z muzeum w Los Angeles, powróciła w 2003 r. XVI-wieczna makata perska, o której długiej, skomplikowanej wędrówce i odzyskaniu (zidentyfikowana przez prof. Zdzisława Żygulskiego jun., negocjowana przez Muzeum Kultury i Konsulat Generalny RP) pisaliśmy obszernie.
Po 10-letnim procesie powrócił w 1997 r., z Londynu, zrabowany przez Niemców w 1940 r., kobierzec tzw. polski, zabytek, który natchnął Straussa do skomponowania specjalnego walca. Jest także relikwiarz z kolekcji głuchowskiej Czartoryskich, który w 2004 r. został zwrócony przez szwajcarską fundację jako, nabyty w dobrej wierze, obiekt pochodzący z wojennej grabieży.
Wśród darów rodzinnych jest m.in. mapa z ok. 1507 r. - jedno z pierwszych drukowanych przedstawień ziem polskich i flaga z herbem Czartoryskich (dary Adama Zamoyskiego). Z prywatnych darowizn pochodzą m.in. dwa nieznane portrety pędzla Olgi Boznańskiej (dar Bogumiła i Iwa Książków) i cenna XVII-wieczna ikona podarowana przez Ewę i Stanisława Rusieckich.
Wystawa będzie czynna do 14 maja.
(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski