Oddział do likwidacji

RYT
Z początkiem przyszłego roku zostanie zlikwidowany Oddział dla Przewlekle Chorych w Powiatowym Szpitalu im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Jednak nie oznacza to, że pacjenci będą mieli problemy. Większość z nich trafi do nowotworzonego pododdziału udarowego oraz innych oddziałów na terenie szpitala. Jednak najważniejszą informacją jest ta, mówiąca o uruchomieniu w przyszłym roku zakładu dla przewlekle chorych w Grojcu.

Bez problemów dla pacjentów

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu radni zadecydowali przeważającą ilością głosów o likwidacji Oddziału dla Przewlekle Chorych, jaki działa od 2001 roku w naszym powiatowym szpitalu. W obradach wzięli udział dyrektor ZZOZ w Oświęcimiu Sabina Bigos-Jaworowska oraz dr Andrzej Jakubowski, dyrektor ds. lecznictwa ZZOZ w Oświęcimiu. Zaproszeni goście przedstawili projekt uchwały oraz wytłumaczyli radnym, u których zrodziły się liczne wątpliwości, że istnieje realna konieczność podjęcia decyzji o likwidacji oddziału.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, iż procedura likwidacji Oddziału dla Przewlekle Chorych nie pociągnie za sobą problemów, jakie mogłyby się pojawić dla pacjentów tam przebywających. Zapewniono, iż chorzy w przeważającej ilości cierpią na dolegliwości neurologiczne i będą przeniesieni do nowoczesnego Pododdziału Udarowego Oddziału Neurologicznego. Powstanie on już niebawem dzięki Programowi Polkard, finansowanemu z Ministerstwa Zdrowia. Inni pacjenci z Oddziału dla Przewlekle Chorych, trafią do innych szpitalnych oddziałów.
Jednak najważniejszą kwestią jest dokończenie remontu pałacu w Grojcu, gdzie już w przyszłym roku znajdą opiekę pacjenci przewlekle chorzy z terenu całego naszego powiatu. Nowoczesny zakład, którego powstanie zainicjował wicestarosta Grzegorz Gołdynia, będzie mógł przyjąć aż 50 pacjentów.
- Na likwidacji Oddziału dla Przewlekle Chorych na pewno nie stracą pacjenci, wręcz przeciwnie, tak naprawdę zyskają. Będą oni przeniesieni do bardzo nowoczesnego pododdziału, na którego powstanie otrzymamy środki. Chorzy paliatywni trafią do innych oddziałów szpitala. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem problemu opieki nad przewlekle chorymi jest powstanie dla nich wyspecjalizowanej placówki. Od lat zabiegam outworzenie zakładu dla przewlekle chorych. Zabezpieczono potrzebne środki na dokończenie, trwającego od lat, remontu pałacu, będącego wsąsiedztwie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego wGrojcu. Według przyjętych założeń pałac będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów juz wprzyszłym roku - podkreśla wicestarosta Grzegorz Gołdynia.
Zarząd Powiatu w Oświęcimiu podjął decyzję o przekazaniu na realizację pierwszego etapu remontu pałacu w Grojcu kwotę 500 tys. zł, z kolei ZOL w Grojcu przeznaczy 100 tys. zł. W przyszłym roku inwestycja będzie finansowana ze środków zapisanych w Programie Rozwoju Lokalnego. Przy czym władze powiatu oświęcimskiego będą zabiegać o dofinansowanie zadania z kontraktu wojewódzkiego.
-_ Wefekcie powstanie bardzo nowoczesna placówka, wktórej pomoc znajdą chorzy wymagający stałej opieki medycznej. Warto podkreślić, iż ilość łóżek będzie tam o30 większa, niż wprzypadku szpitalnego Oddziału dla Przewlekle Chorych. Tam jest ich jedynie 20. Ponadto pacjenci będą przebywać w____zakładzie tak długo, jak zajdzie potrzeba. Natomiast oddział mógł na to pozwolić jedynie przez miesiąc - _stwierdza członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Artur Mendyk.
U podstaw podjętej decyzji o likwidacji Oddziału dla Przewlekle Chorych w powiatowym szpitalu leżą miedzy innymi względy ekonomiczne. Obecnie ZZOZ w Oświęcimiu otrzymuje od Narodowego Funduszu Zdrowia na potrzeby oddziału ok. 440 tys. zł w skali roku. Niestety koszty jego funkcjonowania są znacznie wyższe i oscylują w granicach miliona zł.
(RYT)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie