Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odebrane medale

Redakcja
UCZESTNICY: 2546 osób z 28 krajów. Dyscyplin: 13, konkurencji 102.

Sprintem przez igrzyska - SZTOKHOLM 1912 r.

 V Igrzyska Olimpijskie, Sztokholm, 5 maja - 22 czerwca 1912 r.
 KLASYFIKACJA MEDALOWA:

 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA:
1. Hannes Kolehmainen (Finlandia)
lekkoatletyka 3 1 -
Wilhelm Carlberg (Szwecja)
strzelanie 3 1 -
Alfred Lane (UASA)
strzelanie 3 1 -
4. Johan von Holst (Szwecja)
strzelanie 2 1 1
5. Eric Carlberg (Szwecja)
strzelanie 2 1 -
6. Ake Lundberg (Szwecja)
strzelectwo 2 1 0
 CAŁY ŚWIAT. Igrzyska w stolicy Szwecji były kolejnym krokiem na drodze olimpijskiej. Po raz pierwszy wzięli w nich udział sportowcy ze wszystkich kontynentów, przyjechała Japonia. Pierwszy raz ekipy wmaszerowały na stadion pod tabliczkami z nazwą ich państwa. Nie obyło się bez prostestów politycznych, Austro-Węgry bowiem nie uznawały samodzielonych Czech, a Rosja - Finlandii. Ostatecznie Czesi i Finowie otrzymali mniejsze tabliczki, a przy ceremonii odbierania medali widniały przy nich dwie flagi - własna i okupanta.
 USPRAWNIENIA SĘDZIOWSKIE. Postęp nastąpił w pracy sędziów. Wprowadzono pomiar elektroniczny, wyniki podawano z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy. Używano już fotokomórki, która okazała się przydatna w lekkoatletyce.
 NIESZCZĘŚCIE W BIEGU. Nie brakowało jeszcze dziwnych, z naszego punktu widzenia, konkurencji. Np. miotacze najpierw rzucali jedną ręką, potem drugą, a wyniki sumowano.
 Wprowadzono natomiast, wymyślony przez barona de Coubertina, pięciobój oficerski, obecnie zwany nowoczesnym. Tragedia zdarzyła się na trasie maratonu, Portugalczyk Lazaro zasłabł i zmarł w szpitalu.
 Do bohaterów igrzysk należał Fin Hannes Kolehmainen, który zapoczątkował erę panowania fińskiego na długich dystansach. Ale większym echem odbił się dramat Jima Thorpe’a.
 KARA ZA ZAWODOWSTWO. Ten Indianin z USA wygrał pięciobój i dziesięciobój, król Szwecji wręczył mu złote medale. Po igrzyskach ujawniono, że w młodości Thorpe zarabiał w baseballu, 60 dolarów miesięcznie. MKOl potraktował to jako zawodowstwo i zdyskwalifikował zwycięzcę, odebrał mu medale.
 Drugi w dziesięcioboju Szwed Wieslander jednak honorowo odmówił przyjęcia złota. Thorpe do końca życia (zmarł w 1953 r.) domagał się swych trofeów. Dopiero pośmiertnie MKOl zrehabilitował tego sportowca, w 1983 r.
 POD OBCĄ BANDERĄ. Pojawiła się grupa Polaków na igrzyskach, ale w barwach obcych państw. Władysław Ponurski ze Lwowa biegał na 200 i 400 m w drużynie Austrii. Nasi jeźdzcy startowali z kolei w ekipie Rosji. Dobrze spisujący się Karol Rómmel na ostatniej przeszkodzie doznał złamania żeber i odpadł z konkurencji. Na pocieszenie król Gustaw V, doceniając klasę zawodnika, wręczył mu w szpitalu kopię złotego medalu.
 BOHATER IGRZYSK: Jim Thorpe (USA), nie uznany zwycięzca wielobojów lekkoatletycznych.

(jot)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski