Odkręcanie znaków

Redakcja
Udostępnij:
W wielu punktach Krakowa pojawiły się nowe znaki drogowe - w dużej liczbie. Na niektórych słupkach wiszą znaki ograniczenia prędkości, obok zakazu wyprzedzania, są znaki nakazujące zwrócić uwagę na pieszych i to w takich miejscach, w których przechodnie nie są obecnie jakimś problemem. Bywają też takie, ku zdumieniu pieszych, które są odwrócone w stronę przechodniów, a nie kierowców, a sugerujące im... zmniejszenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę. Część znaków jest jeszcze zakrytych czarną folią. Jedno jest pewne - wkrótce czeka nas poważne zamieszanie w ruchu drogowym, a kierowcy jeżdżący na pamięć powinni przez pewien czas zmienić swoje przyzwyczajenia.

Dziesiątki nowych zakazów zatrzymywania się i postoju ustawionych na ulicach Krakowa zostanie odsłoniętych jutro, ale będą obowiązywały od 15 sierpnia

Część folii zdarto

   - Większość z tych odsłoniętych już znaków była zakryta folią, ale część folii zdarto - mówi Norbert Robak, naczelnik Wydziału Inżynierii Ruchu Zarządu Dróg i Komunikacji. - Słupki i tablice zostały umieszczone z wyprzedzeniem, gdyż trudno przeprowadzić tak dużą operację w krótkim czasie. Znaki ustawione obecnie frontem do pieszych zostana skręcone, by były przodem do jezdni; na razie chodziło o to, by kierowcy ich nie czytali. Wszystko to jest związane z wizytą papieża w Krakowie.
   Nowe znaki zakazu zatrzymywania się i postoju ustawione na licznych ulicach, nie tylko w centrum miasta, mają zostać odsłonięte jutro (jeśli już ktoś przypadkowo tego nie zrobił), przy czym ma być na nich informacja, że będą obowiązywały od 15 sierpnia. - _Chodzi o to, by kierowcom, głównie krakowskim, którzy znają miasto i wiedzą, gdzie jakieś zakazy są obecnie, dać znać z wyprzedzeniem, że będzie taka znacząca zmiana. Muszą się z tym oswoić i przyzwyczaić, na co będą mieli dwa tygodnie, by było jak najmniej nieporozumień - _powiedziano nam w magistracie. - _Trzeba sobie uświadomić, że zmiany w ruchu będą poważne, gdyż praktycznie prawie cała wizyta papieża wiąże się z Krakowem. _Zakazy zatrzymywania się będą obowiązywały m.in. na: ul. Radzikowskiego, Armii Krajowej, Piastowskiej, Piłsudskiego, Straszewskiego, pl. Wszystkich Świętych, Stradomskiej, Krakowskiej, Kamieńskiego, Praskiej, w Rynku Dębnickim, na ul. Zwierzynieckiej, Dunajewskiego, Basztowej, al. 29 Listopada, Kościuszki, ks. Józefa.__Inne nowe znaki będą odsłaniane w następnych dniach sierpnia i jeśli nie będzie na nich oznaczeń o dacie obowiązywania - trzeba się będzie do nich stosować od razu.

Parkingi na ulicach

   Na niektórych traktach będą też znaki wskazujące, że będzie tam parking. Te dla autobusów czy samochodów osobowych przywożących pielgrzymów na mszę św. na Błoniach (18 sierpnia) zostaną zorganizowane m.in. na: ul. Opolskiej, Wybickiego, Lublańskiej, Bora-Komorowskiego, Nowohuckiej, Dąbrowskiej, al. Jana Pawła II, Nowosądeckiej, Witosa, Wielickiej, Brożka, Kapelance i al. Pokoju. Lokalizacja parkingów wskazuje już, że będą kolejne problemy z poruszaniem się po Krakowie z uwagi na zablokowanie wielu newralgicznych ulic parkującymi pojazdami. - Będą oczywiście wyznaczone trasy objazdowe dla kierowców, którzy nie jadą na mszę, ale zahaczają o Kraków. Na podgórskich ulicach najtrudniejszym dniem będzie z pewnością 17 sierpnia, gdzie z ruchu przez pewien czas (uroczystości w Sanktuarium w Łagiewnikach, wizyta w campusie UJ, kościele na Dębnikach) będą wyłączone m.in. drogi krajowe. W Śródmieściu i Krowodrzy właściwie przez całą wizytę będą kłopoty.

Zamknięte dla aut

   Znaki zakazu zatrzymywania się i postoju, które wprowadzone zostaną na niektórych ulicach, wynikają z tego, że mogą nimi prowadzić trasy przejazdu, albo też "chodzi o inne względy bezpieczeństwa" - usłyszeliśmy. W Urzędzie Miasta powiedziano nam, że już od 15 sierpnia jazda po sporej części miasta będzie utrudniona i jeśli ktoś nie musi wtedy używać samochodu, niech go zostawi; część właścicieli pojazdów będzie miała z tym problem, gdyż na niektórych traktach auta czy to mieszkańców czy właścicieli znajdujących się tam sklepów nie będą mogły nie tylko stać, ale nawet zatrzymać się i to czasami przez parę dni. Na dodatek wiele ulic zostanie całkowicie zamkniętych dla ruchu. I tak np. od 15 do 19 sierpnia zamknięta będzie ul. Franciszkańska oraz plac Wszystkich Świętych. 16 sierpnia w godzinach popołudniowych zostanie zamknięta dla ruchu m.in.: ul. Radzikowskiego, Armii Krajowej, Piastowska, Piłsudskiego, Straszewskiego; wystąpią też utrudnienia na Alejach Trzech Wieszczów. Z kolei 17 sierpnia od rana zamknięta będzie trasa: ul. Grodzka, Idziego, Stradomska, Krakowska, most Piłsudskiego, ul. Kalwaryjska, rondo Matecznego, ul. Kamieńskiego, Sławka, Łużycka, Witosa, Fredry, Siostry Faustyny, a od godzin południowych: ul. Zakopiańska, Brożka, Grota Roweckiego, Bobrzyńskiego, Kobierzyńska, Kapelanka, Monte Cassino, Pułaskiego, Konfederacka, Rynek Dębnicki, ul. Tyniecka, Praska, most Zwierzyniecki, ul. Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecka. Również w tym samym dniu w godzinach wieczornych samochody nie będą mogły jeździć: ul. Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, przez pl. Matejki, ul. Warszawską, al. 29 Listopada. Natomiast 18 sierpnia do godzin popołudniowych będzie zamknięty dla ruchu obszar miasta zawarty pomiędzy ulicami: Królewską, Czarnowiejską, Nawojki, Piastowską, Królowej Jadwigi, Kościuszki, al. Krasińskiego i Mickiewicza.

Holowanie bez wyjątku

   - _Trzeba będzie bardzo zwracać uwagę na oznakowanie. Zostawienie pojazdu w zakazanym miejscu będzie się wiązało z odholowaniem i mandatem; w niektórych miejscach będą zresztą znaki informujące o możliwości odholowania auta. Żadnych wyjątków, np. dla mieszkańców, którzy muszą podjechać pod dom nie będzie. Towary do sklepu trzeba będzie na części ulic dowozić wózkami z innych, najbliższych miejsc, na których pojazd dostawczy będzie mógł się zatrzymać - _powiedział nam przedstawiciel policji. (J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie