Odkrycia archeologiczne sprzed 5 tysięcy lat przy budowie S7...

Odkrycia archeologiczne sprzed 5 tysięcy lat przy budowie S7 koło Słomnik

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Odkrycia archeologiczne sprzed 5 tysięcy lat przy budowie S7 koło Słomnik
1/7
przejdź do galerii

©Fot. Archiwum GDDKiA

Przedmioty codziennego użytku ludzi i szczątki nawet sprzed 5 tysięcy lat odnaleźli archeolodzy w Smrokowie koło Słomnik na stanowisku archeologicznym powstałym w pasie drogowym przyszłej S7 w miejscu planowanego węzła Szczepanowice - Widoma.
Jak informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad znalezione zostały dowody na to, że tereny tamte były zamieszkałe przez człowieka z epoki kamienie i brązu, a także potem w okresie średniowiecza.

Znaleziono toporek i siekierkę z epoki kamienia, biżuterię i ozdoby oraz szkielet prawdopodobnie kobiety z epoki brązu, rogi krowy lub tura sprzed 5000 lat, naczynia gliniane oraz kilka miejsc pochówków z różnych okresów. Odsłonięto także fragmenty okopów wykonanych w czasie II wojny światowej.

Znalezione artefakty archeologiczne będą zabezpieczone, opisane i przekazane do muzeum wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.GDDKIA , jako inwestor na obowiązek przeprowadzenia wyprzedzających badań archeologicznych zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Miejsca, gdzie trzeba przeprowadzić wykopaliska są wskazywane na podstawie dokumentów i inwentaryzacji archeologicznej. Przeprowadza się także weryfikację tych miejsc.

Zdarza się, że obszar, na którym trzeba przeprowadzić badania jest rozszerzany lub zmniejszany. Na przebiegu S7 od granicy z województwem świętokrzyskim do Krakowa zakres badań obejmuje powierzchnię 120 ha.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo