Odkryj Beskid Wyspowy. Kamienne „szczeble” poprowadzą nas na...

Odkryj Beskid Wyspowy. Kamienne „szczeble” poprowadzą nas na Szczebel

Marek Długopolski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Odkryj Beskid Wyspowy. Kamienne „szczeble” poprowadzą nas na Szczebel
1/31
przejdź do galerii

©ODKRYJBESKIDWYSPOWY.PL

Potężny, imponujący, rozległy. Taki Szczebel jest tylko jeden na świecie. I nie da się go pomylić z żadnym innym. „Lasem okryta piramidalna góra” świetnie się też prezentuje, szczególnie od strony „zakopianki”.
Zobacz galerię

Piękny i trudny


- To szczyt, który wciąż kryje wiele tajemnic - przypomina Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień, a jednocześnie gospodarz kolejnego niedzielnego spotkania z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. I od lat powiewa na nim „biało-czerwona”!

- Szlak, którym będziemy wędrować, nie należy do najtrudniejszych - zapewnia wójt Kazimierz Szczepaniec. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę.
Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. To zaś znajduje się przed Szkołą Podstawową w Tenczynie. Piechurzy wyruszą o godz. 9. A towarzyszyć im będą cudowne widoki, nie tylko na beskidzką krainę.

Jeśli ktoś ma odpowiednią kondycję, siły, a przede wszystkim ochotę na bardziej ekstremalne doznania, zawsze może wspiąć się na Szczebel szlakiem czarnym. - To najbardziej stromy szlak w Beskidzie Wyspowym. Ma ponad 600 m przewyższenia - zawsze przypomina Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Na szczycie odprawiona zostanie msza św. Po niej wędrowcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nie zabraknie tradycyjnych konkursów m.in. z wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także gminie Lubień. Wszystkim zaś czas umilać będzie świetna Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna. Kunsztem pochwalą się też „Toporzanie”, również z Tenczyna.

Choć wędrówka do najtrudniejszych nie należy, to trzeba się do niej przygotować. Warto pamiętać o odpowiednich butach, kanapkach, a przede wszystkim wodzie do picia. Mogą też przydać się ciepłe ubrania, a także płaszcze przeciwdeszczowe.- Pogoda w górach zawsze może się zmienić - przypominają gospodarze niedzielnej wędrówki. Zejście - szlakiem czarnym do Lubnia.

Od szczebli, czy strzebli


A skąd dość niezwykła nazwa góry? Niektórzy twierdzą, że od skali trudności. - Wchodzi się na nią krok po kroku, szczebel za szczeblem. Jak po wielkiej, stromej, kamiennej drabinie - zaznacza Czesław Szynalik. Nazwę wywodzi się też od strzebli potokowych, ryb, które niegdyś licznie widywano w Rabie oraz Potoku Tenczyńskim.

O „piramidalnej górze Strzebel” pisał zaś niezapomniany ks. Eugeniusz Janota, autor przewodników, w tym pierwszego tatrzańskiego po polsku. Ów duchowny, nauczyciel (jednym z jego uczniów był Walery Eljasz-Radzikowski), zapalony turysta, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego, ale też obrońca praw zwierząt, wspominał także o doskonałej wodzie bijącej ze źródeł wypływających z góry- Rzącej Wodzie i Krzynowisku „prawie pod szczytem”.

- Choć Szczebel łatwo się nie poddaje, wart jest tego, aby go zdobyć. Zapraszam też do wspólnego odkrywania jego tajemnic. Ma być piękny, słoneczny dzień - kusi Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień. - Nasza gmina jest też doskonałą bazą wypadową w Beskid Wyspowy - zaznacza.

Rytmy i smaki


A przecież jest jeszcze Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. W niedzielę od godz. 17 zaprasza Siekierczyna.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
góra

mik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

jedyny raz byłem na Szczeblu ,podczas pobytu na kolonii letniej w Mszanie Dolnej,w budynku bylego sądu i aresztu,ok roku 1957..

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?