Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Odkryj Beskid Wyspowy”. Wyniosła piramida pośród „wysp”

(DMA)
fot. Odkryj Beskid Wyspowy
Gmina Mszana Dolna. Śnieżnica jest drugim szczytem, z którym zmierzą się turyści podczas wakacyjnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Ścieżkami, które oplotły Śnieżnicę, będą w niedzielę wspinali się odkrywcy tajemnic Beskidu Wyspowego. - Piękna i nasza. Może jest trochę wyniosła, ale nie samotna. To wspaniały szczyt - tak o Śnieżnej Pani zawsze mówi Bolesław Żaba, wójt gminy Mszana Dolna, a jednocześnie gospodarz niedzielnego spotkania. To drugi szczyt, z którym zmierzą się wędrowcy podczas wakacyjnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

- Przed nami fantastyczny dzień. Pogoda ma sprzyjać piechurom - mówi Czesław Szynalik, pomysłodawca wędrówek po Beskidzie Wyspowym. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść - lub przyjechać - o godz. 9 na miejsce zbiórki, a to znajduje się na stacji PKP w Kasinie Wielkiej.

Na górze odprawiona zostanie msza św., będą też konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami oraz coś na wzmocnienie sił. Dla wszystkich zdobywców Śnieżnicy zaśpiewają „Kasinianie Zagórzanie”, a krótki koncert da świetna orkiestra dęta „Echo Zagórzan”. Wędrowcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura, a także tych, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski i świata. Wykonane zostanie także tradycyjne wspólne zdjęcie. Zejście szlakiem zielonym do Dobrej.

Wybierając się w niedzielę na Śnieżnicę, warto pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach, ale także o wodzie do picia i paru kanapkach, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Mogą też przydać się płaszcze przeciwdeszczowe.

Cud świata

„Dzieli się na trzy cyple podobne do wyniosłych piramid” - tak pisał o Śnieżnicy Jan Nepomucen Rostworowski, ziemianin podróżujący w XIX stuleciu po Małopolsce. Musiała na nim wywrzeć olbrzymie wrażenie, skoro przyrównał ją do jednego z siedmiu starożytnych cudów świata. Czy i dzisiaj robi takie wrażenie? Czy podbiłaby serce Rostworowskiego „skałami podobnymi wałom murowanym i bastionom”?

Pewnie tak. Mimo upływu lat - uroku nie straciła. Może nieco bardziej otuliła się lasem, coraz niżej schodzącym i skrywającym kolejne jary i wychodnie skalne. Pewnie też zaskoczyłaby go wielka polana wycięta na stoku i krzesełka sunące po linach pod sam wierzchołek, a także narciarze i snowboardziści mknący zimą po jej zboczu.

Przez owe „trzy cyple” - Na Budaszowie (główny), Wierchy i Nad Stambrukiem - miejscowi mówią o niej także Widłak lub Widlata Góra. - Już w średniowieczu pisano o niej, jako górze Śnieżnej - przypomina wójt Bolesław Żaba. Skąd nazwa? Zapewne zawdzięcza ją płatom śniegu, które i dziś długo zalegają pod jej szczytem.

Ekstremalna i łagodna

Góra doskonale znana jest nie tylko wielbicielom pieszych wędrówek oraz malowniczych wschodów słońca, ale również osobom uprawiającym sporty ekstremalne - chętnie na jej stokach trenują kolarze górscy (trasy o różnym stopniu trudności, m.in. downhill, freeride), a swoje ulubione miejsca mają tu również paralotniarze.

Historia również odcisnęła mocne piętno na tych terenach. W pobliżu stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej odnajdziemy niewielki cmentarz z I wojny światowej, w centrum uroczy drewniany kościółek, a w okolicy pamiątki po walkach z Niemcami 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej pułkownika Stanisława Maczka. Piękną kartę okoliczne miejscowości zapisały również podczas okupacji, płacąc nierzadko krwią za pomoc „chłopcom z lasu”.

Odkrywcy na „wyspach”

Po Śnieżnicy przyjdzie kolej m.in. na Luboń Wielki, Modyń, Ciecień, Sałasz, Jasień, Łopusze Wschodnie, Kostrzę, Szczebel, Łopień, Potaczkową, Łyżkę, Mogielicę, Ćwilin, a także Lubogoszcz.

Będą też dwie wyprawy nocne - 8 lipca na Korab i 12 sierpnia na Miejską Górę. Nie można też zapomnieć, że od 16 do 18 czerwca Beskid Wyspowy zaprasza na „Weekend za pół ceny”, czyli specjalne zniżki w części hoteli, schronisk i restauracji. 18 czerwca na stacji kolejowej w Dobrej odbędzie się V Galicyjski Piknik Kolejowy.

kolejne wyprawy z cyklu „odkryj beskid wyspowy”

18 czerwca - Luboń Wielki
Rabka Zaryte (zbiórka Ośrodek SKI Polczakówka, godz. 9) - szlak żółty - Luboń Wielki - szlak czerwony - Przełęcz Glisne - szlak czerwony - Mszana Dolna

18 czerwca - Dobra
Stacja kolejowa w Dobrej - V Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej

16-18 czerwca- Weekend za pół ceny

25 czerwca - Modyń
Przełęcz Ostra (zbiórka przełęcz pod Ostrą, godz. 9) - szlak zielony- Ostra - Jeżowa Woda - szlak niebieski - Młyńczyska - szlak niebieski - Modyń - szlak żółty- Łącko

1 lipca - 31 sierpnia- V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

2 lipca - Ciecień
Przenosza (zbiórka koło piekarni, godz. 9) - szlak czerwony i zielony - Ciecień - szlak niebieski - przełęcz Wierzbanowska

8 lipca - Korab
Wędrówka nocna (sobota). Laskowa (zbiórka koło kościoła, godz. 21) - szlak czarny - Korab - szlak czarny - Laskowa

9 lipca - Sałasz
Łososina Górna (zbiórka k. Wolimexu, godz. 9) - szlak zielony - Dzielec - Groń - szlaki zielony i niebieski - Sałasz Zachodni - Sałasz - szlak niebieski - Łysa Góra - niebieski - Miejska Góra - Limanowa

16 lipca - Jasień
Szczawa Białe (zbiórka na przystanku PKS, godz. 9) - szlak żółty - Kutrzyca - szlak żółty - Jasień - szlak żółty - Lubomierz Rzeki

23 lipca - Łopusze Wschodnie
Laskowa (zbiórka koło kościoła, godz. 9) - szlak czarny - Laskowa Góra - szlak czarny i niebieski - Rozdziele - szlak niebieski - Łopusze Zachodnie - szlak niebieski - Łopusze Wschodnie - szlak niebieski i zielony - Żegocina

30 lipca - Kostrza
Tymbark (zbiórka przy stacji PKP, godz. 9) - szlak czarny - Zęzów - szlak czarny i zielony - Stronia - szlak zielony - Kostrza - szlak zielony - Jodłownik.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski