Odkrywanie Beskidu Wyspowego czas zacząć. Na śmiałków czeka ponad 100 „wysp”. Pierwsza, 5 czerwca zostanie zdobyta Urbania Góra!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
W Beskidzie Wyspowym każdy odkryje swój szczyt, także szczyt możliwości i kondycji
W Beskidzie Wyspowym każdy odkryje swój szczyt, także szczyt możliwości i kondycji odkryjbeskidwyspowy.pl
Udostępnij:
Kto w tym roku zdobędzie koronę Beskidu Wyspowego? Ilu turystów otrzyma diamentowego rysia, a kto zasłuży na złote i srebrne wizerunki drapieżnika? Czy znajdą się śmiałkowie, którzy zmierzą się z Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego? O tym już wkrótce się przekonamy. Oto bowiem rozpoczyna się 13. edycja „Odkrywania Beskidu Wyspowego”. Na śmiałków czeka ponad 100 wysp, oczywiście zdecydowana większość do indywidualnego pokonania.

Pierwsza wyprawa w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, tradycyjnie na Urbanią Górę, już 5 czerwca. Ostatnia - 18 września na Lubogoszcz. W tym czasie setki kilometrów do pokonania, mnóstwo niezapomnianych chwil i zaskakujących spotkań, a także widoki, które na długo gościć będą w sercach wytrwałych piechurów.

Odkrywcy Beskidu Wyspowego znowu na szlaku

- Nasze ukochane „wyspy” już czekają na swoich zdobywców - mówi Czesław Szynalik, nie tylko wielki miłośnik pieszych wędrówek, ale także pomysłodawca tej wielkiej wakacyjnej akcji. - Po dwóch latach wirtualnych spotkań i indywidualnych wędrówek znowu możemy razem przemierzać te cudowne ścieżki.

W Beskidzie Wyspowym każdy odkryje swój szczyt, także szczyt możliwości i kondycji. Bez problemu szlaki odnajdą tu ci, którzy lubią „wycisk” i ekstremalne wyzwania, ale również turyści delektujący się niespiesznym spacerem w malowniczym otoczeniu. Są strome podejścia i zejścia, błoto, woda oraz ścieżki najeżone drobnymi kamieniami i głazami. Ale są też szlaki łagodne, delikatnie wspinające się na szczyty, idealne do rodzinnych wypraw.

„Wyspiarskie” ścieżki to również świetne miejsce, choć niekiedy bardzo wymagające, dla tych, którzy wolne chwile lubią spędzać na rowerach - nie ukrywają organizatorzy akcji. To specjalnie dla nich w Kasinie Wielkiej powstał profesjonalny Bike Park Kasina z trasami o każdym stopniu trudności.

Odkrywanie Beskidu Wyspowego czas zacząć. Na śmiałków czeka ponad 100 „wysp”. Pierwsza, 5 czerwca zostanie zdobyta Urbania Góra!
odkryjbeskidwyspowy.pl

Wyprawy dla wszystkich

Mają ledwie parę miesięcy, niektórzy zbliżają się do „setki”. Jedni się uczą, inni pracują. Wywodzą się z Dobrej, Mszany Dolnej, Lubnia, Laskowej, Gdańska, Krakowa, Warszawy, Szczecina, ale także przybywają z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Co ich łączy? Wakacyjna przygoda oraz miłość do niespiesznych wędrówek i Beskidu Wyspowego.

Tak było podczas pierwszej edycji i tak będzie podczas trzynastej. Wyjątkiem były jedynie ostatnie dwa lata. „Z powodu pandemii koronawirusa będziemy odkrywać tajemnice wysp indywidualnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności” - o to prosili organizatorzy akcji w 2020 i 2021 roku.

Na szczęście te czasy już minęły. W wakacje odkrywcy tajemnic „wyspiarskiej” krainy bez przeszkód, będą więc mogli spotkać się na swoich ukochanych szlakach.

Odkrywanie Beskidu Wyspowego czas zacząć. Na śmiałków czeka ponad 100 „wysp”. Pierwsza, 5 czerwca zostanie zdobyta Urbania Góra!
odkryjbeskidwyspowy.pl

Na Urbanią Górę z… Aniołem Stróżem

- Choć szczyt to niezbyt wysoki, to jednak z charakterem - tak o Urbaniej Górze mówią wszyscy, którzy już ją pokonali. To chyba także jedyny „wyspowy” szczyt, który ma swojego oficjalnego… Anioła Stróża, a także liczne grono świętych.

Czy, aby na pewno? Zawsze można to sprawdzić, wybierając się 5 czerwca na spacer w beskidzkie „ostępy”. Wspinając się szlakiem czarnym - od stacji do stacji malowniczej Kalwarii Tokarskiej - nie tylko będziemy mogli podziwiać kunszt rzeźbiarski Józefa Wrony, miejscowego kościelnego, ale niepostrzeżenie, wydaje się bez najmniejszego wysiłku dotrzemy na szczyt.

Wyprawa na Urbanią Górę odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść na miejsce zbiórki o godz. 9. - Każdy uczestnik w wędrówce bierze udział na własną odpowiedzialność – przypominają jeszcze organizatorzy.

Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św. Pokonanie szczytu to również szansa na nagrody (będą konkursy np. wiedzy o Beskidzie Wyspowym, quizy, zabawy) oraz prestiżowe tytuły – najmilszej / najmilszego, najmłodszego / najstarszego uczestnika wyprawy. Wszyscy, którzy tego dnia zameldują się na szczycie zostaną też uwiecznieni na wspólnym zdjęciu.

- Kto szuka chwili wytchnienia, miejsca odosobnienia - tu go na pewno odnajdzie. Tak jak i piękne widoki. I nie tylko 5 czerwca - zapewniają organizatorzy wyprawy.

Odkrywanie Beskidu Wyspowego czas zacząć. Na śmiałków czeka ponad 100 „wysp”. Pierwsza, 5 czerwca zostanie zdobyta Urbania Góra!
odkryjbeskidwyspowy.pl

Co weekend nowy szczyt

Gdy już pokonamy Urbanią Górę, przyjdzie pora na Ostrą, Modyń, Kiczorę Kamienicką i Luboń Wielki. - To imponujące serce Beskidu Wyspowego - tak o tym charakterystycznym wypiętrzeniu, zwieńczonym nie tylko telewizyjnym przekaźnikiem, ale także „chatką Baby Jagi”, mówią odkrywcy, którzy już niejeden raz tutaj gościli.

„W niedzielę, dnia 9 sierpnia 1931, odbędzie się na szczycie Wielkiego Lubonia uroczyste poświęcenie i otwarcie schroniska” - w 1931 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego tak zapraszał na oddanie w ręce turystów niezwykłego budynku o zaskakującej nieco konstrukcji na Biernatce, bo i tak miejscowi zwali ten piękny szczyt.

Dlaczego niezwykłego? Głównie ze względu na wygląd. Wielu osobom ten smukły budynek na planie kwadratu, przypomina bowiem domek Baby Jagi. Jego budowa trwała dwanaście miesięcy, a otwarcia dokonał Mieczysław Orłowicz, „mając za świadków około trzy tysięczną publiczność”. Tym razem spotkanie odbędzie się 2 lipca wieczorem. Następnego dnia piechurzy zmierzą się zaś z Grodziskiem.

W kolejne niedziele odkrywcy wspinać się będą na Kamionną, Ćwilin, Łyżkę, Kostrzę i Szczebel, a 14 i 15 sierpnia na Jaworz i Potaczkową, by 21 sierpnia - wędrując na Łopień - powrócić do rytmu coniedzielnych spacerów. I tak oto czas przyjdzie na Mogielicę, królową beskidzkiej krainy, a także Patryję oraz Miejską Górę/Łysą Górę.

Potężna zielona „wyspa”, rozległa śródleśna baza, niespieszny kilkukilometrowy spacer, idealnie smukłe jodły, urocze oczka wodne, konkursy, śpiew, tańce i… miód - to wszystko czekać będzie na tych, którzy zdecydują się na pokonanie Lubogoszczy. Ostatni akord wędrówek, a zarazem wielki finał wakacyjnej akcji odkrywania Beskidu Wyspowego, odbędzie się tradycyjnie w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej.

Odkrywanie Beskidu Wyspowego czas zacząć. Na śmiałków czeka ponad 100 „wysp”. Pierwsza, 5 czerwca zostanie zdobyta Urbania Góra!
odkryjbeskidwyspowy.pl

Wielka „pętla” i rysie

Kilkaset kilometrów i kilkadziesiąt szczytów do zdobycia - to kolejne wyzwanie, które czeka wśród beskidzkich „wysp”. Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”, wytyczony w formie pętli, to kolejne niezwykłe wyzwanie, które czeka na śmiałków.

- Wędrówkę można rozpocząć z dowolnego miejsca - zapewnia Czesław Szynalik, pomysłodawca jego powstania. Na tych, którzy go pokonają, czekają zaś diamentowe, złote i srebrne rysie.

Wspomnieć wypada, że nie byłoby tego odkrywania, gdyby nie Forum Gmin Beskidu Wyspowego. To dzięki współpracy gmin i powiatów co roku beskidzkie „wyspy” odkrywa wiele tysięcy turystów z Polski i z zagranicy.

- W ten sposób chcemy przybliżyć mniej znane małopolskie ścieżki - twierdzą przedstawiciele Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, którzy zatroszczyli się o jego wytyczenie i odpowiednie oznakowanie.

Odkrywanie Beskidu Wyspowego czas zacząć. Na śmiałków czeka ponad 100 „wysp”. Pierwsza, 5 czerwca zostanie zdobyta Urbania Góra!
odkryjbeskidwyspowy.pl

Beskidzkie rytmy i smaki

A to przecież nie wszystkie atrakcje, które czekają na turystów w tej nieco tajemniczej krainie. Nie można przecież zapomnieć o barwnym Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”.

Podczas wielodniowych zmagań poznać można nie tylko tradycje górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Podhalan i Lachów, ale także wspaniałe aromaty miejscowej kuchni. W wakacje odbędzie się również tradycyjny Galicyjski Piknik Kolejowy.
I to nie koniec niespodzianek. 2 października Dobra zaprasza przecież na niezwykły Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”… Można by tak długo wymieniać…

- Atrakcji nie brakuje ani w górach, ani w dolinach - podkreślają zgodnie gospodarze beskidzkich miejscowości. W wakacje będzie się działo!

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2022

 • 5 czerwca - URBANIA GÓRA
  Tokarnia – szlak czarny – Kalwaria Tokarska – Urbania Góra – szlak czarny – Zembolowa Góra – szlak żółty – Lubień kościół
 • 12 czerwca - OSTRA
  Lubomierz – szlak czarny i szlak zielony – Kiczora – szlak zielony – Ostra – szlak zielony – Ogorzała – szlak zielony – Mszana Dolna
 • 19 czerwca - MODYŃ
  Przełęcz Ostra – szlak zielony – Cichoń – szlak czarny – Modyń – szlak żółty – Mały Modyń – Skalica – Piechówka – Łącko
 • 26 czerwca - KICZORA KAMIENICKA
  Szczawa Bukówka – bez szlaku – Polanki – Wielki Wierch – Kiczora Kamienicka – bez szlaku – Szczawa
 • 2 lipca - LUBOŃ WIELKI (sobota, wędrówka nocna)
  Rabka-Zaryte – szlak zielony – Luboń Wielki – szlak zielony – Rabka-Zaryte
 • 3 lipca - GRODZISKO
  Wiśniowa – szlak zielony – Ciecień – szlak niebieski – Księża Góra – Cubla Góra – Grodzisko – Borek – szlak niebieski i czarny – Raciechowice
 • 10 lipca - KAMIONNA
  Żegocina – szlak żółty – Kamionna – szlak niebieski – przełęcz Widoma – Rozdziele – szlak zielony – Łopusze Wschodnie – szlak zielony – Łopusze Zachodnie – Żegocina (wyjścia planowane są również z Kamionnej, Laskowej i Pasierbca)
 • 17 lipca - ĆWILIN
  Mszana Dolna – szlak żółty – Wsołowa – Czarny Dział – Ćwilin – szlak niebieski – Gruszowiec – szlak niebieski Śnieżnica – szlak czarny – Dalna Góra – Worecznik – Skrzydlna
 • 24 lipca - ŁYŻKA
  Łukowica – szlak zielony – Szkiełek – bez szlaku i szlak zielony – Pępówka – szlak zielony – Łyżka – szlak zielony – Siekierczyna – szlak zielony – Kuklacz – Jabłoniec – Limanowa
 • 31 lipca - KOSTRZA
  Jodłownik – szlak zielony – bez szlaku – Kamionka – Świnna Góra – Kostrza – szlak zielony – Stronie – szlak czarny – Zęzów – Tymbark
 • 7 sierpnia - SZCZEBEL
  Lubień – szlak czarny – Szczebel – szlak czarny – Mszana Dolna
 • 14 sierpnia - JAWORZ
  Męcina – szlak czerwony i zielony – Sałasz – szlak niebieski – Jaworz – szlak niebieski – Babia Góra – Skrzętla Rojówka – bez szlaku – Chełm – Zawadka
 • 15 sierpnia - POTACZKOWA
  Mszana Dolna – szlak czarny – Adamczykowa – Potaczkowa – szlak czarny – Raba Niżna – Olszówka – szlak czarny – Grzebień – Rabka Zdrój
 • 21 sierpnia - ŁOPIEŃ
  Dobra – szlak zielony – Łopień – szlak czarny – Tymbark
 • 28 sierpnia - MOGIELICA
  Szczawa Bukówka – szlak niebieski – Mogielica – szlak żółty – Świerczek – szlak żółty – Słopnice / Zaświercze
 • 4 września - PATRYJA
  Węglówka – inauguracja nowego szlaku – Patryja – szlaki żółty i czerwony – Lubomir – Węglówka
 • 11 września - MIEJSKA GÓRA / ŁYSA GÓRA
  Laskowa – szlak czarny – Korab – szlaki czarny i niebieski – Sałasz Zachodni – szlak niebieski – Łysa Góra – Miejska Góra – szlaki żółty i niebieski – Limanowa
 • 18 września - LUBOGOSZCZ
  Mszana Dolna – szlak zielony – Lubogoszcz – szlak czarny – Baza Lubogoszcz – szlak czerwony – Mszana Dolna

IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Wakacyjny Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” rozpocznie się 25 czerwca w Dobrej, a zakończy 4 września w Limanowej. Wielka wędrówka po górskiej krainie to niesamowita gratka dla wszystkich tych, którzy lubią malownicze stroje, niezwykły śpiew, wartkie nuty, a także tradycyjne smaki.

Gospodarze festiwalu zapraszają nie tylko na występy zespołów regionalnych, kapel, chórów, wystawy rękodzieła, kiermasze produktów regionalnych i konkursy, ale także na wieczorne zabawy taneczne. Tylko w ten sposób poznamy niezwykły klimat Beskidu Wyspowego, jego cudowne tradycje, piękną muzykę, ale też tańce oraz pyszne kulinaria.

 • 25 czerwca – DOBRA
 • 26 czerwca – ŻEGOCINA
 • 3 lipca – Wiśniowa
 • 10 lipca – Kamienica
 • 17 lipca – Tenczyn
 • 24 lipca – Rabka Zdrój
 • 7 sierpnia – Stara Wieś
 • 15 sierpnia – Przyszowa
 • 21 sierpnia – Mszana Górna
 • 4 września – Limanowa

A TAK ODKRYWANIE BESKIDU WYSPOWEGO WYGLĄDAŁO W 2019 ROKU

2 czerwca URBANIA GÓRA

Odkryj Beskid Wyspowy. Na Urbanią Górę szli ze świętymi, apo...

9 czerwca LUBOGOSZCZ

Odkryj Beskid Wyspowy. Lubogoszcz – maszerowali po morskim d...

16 czerwca ŚNIEŻNICA

Odkryj Beskid Wyspowy. Pokonali Śnieżnicę i zaśpiewali „Reme...

16 czerwca DOBRA
VII Galicyjski Piknik Kolejowy

Odkryj Beskid Wyspowy. 16 czerwca zaśpiewali „Remedium” Mary...

23 czerwca JASIEŃ

Odkryj Beskid Wyspowy. Pokonali Jasień i pięć malowniczych „...

23 czerwca TOKARNIA
Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki...

29 czerwca DOBRA
Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki...

30 czerwca ŻEGOCINA
Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki...

30 czerwca MODYŃ

Odkryj Beskid Wyspowy. Na górze zakochanych spotkało się pon...

6 lipca LUBOŃ WIELKI (wędrówka nocna)

Odkryj Beskid Wyspowy. Z góralami świętowali na Luboniu Wielkim

7 lipca SAŁASZ

Odkryj Beskid Wyspowy. Sałasz podbił serca piechurów [ZDJĘCIA]

7 lipca WIŚNIOWA
Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki...

14 lipca LUBOMIR

Odkryj Beskid Wyspowy. Marsz do gwiazd. W deszczu i chłodzie...

14 lipca TENCZYN
Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki...

20 lipca ĆWILIN (wędrówka nocna)

Odkryj Beskid Wyspowy. W nocnym marszu zmierzyli się z Ćwili...

21 lipca KAMIONNA

Odkryj Beskid Wyspowy. Na Kamionnej w słońcu i deszczu. Tu b...

28 lipca KOSTRZA

Odkryj Beskid Wyspowy. Pokonali „zielonego wieloryba”. Nie t...

4 sierpnia SZCZEBEL

Odkryj Beskid Wyspowy. Wspięli się na „piramidalną górę Strz...

4 sierpnia PISARZOWA
Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki...

11 sierpnia ŁOPIEŃ

Odkryj Beskid Wyspowy. Złaz na „wyspie” niezwykłych skarbów [ZDJĘCIA]

15 sierpnia POTACZKOWA

Odkryj Beskid Wyspowy. Na Potaczkowej moc okazały bukiety z ...

18 sierpnia ŁYŻKA

Odkryj Beskid Wyspowy. Z łyżką wspięli się na Łyżkę [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Hiszpania wprowadza kary dla turystów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie