Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie wysp i 320 km pętli

Marek Długopolski
W tym roku na Luboń Wielki wybierzemy się 12 lipca
W tym roku na Luboń Wielki wybierzemy się 12 lipca FOT. OBW
Beskid Wyspowy. 100 km nowych szlaków zostanie wymalowanych, 150 km odnowionych, a przy ścieżkach stanie 14 tablic z mapami.

Grodzisko będzie pierwszym celem, z którym zmierzą się piechurzy podczas tradycyjnej już akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wędrówki rozpoczną się 15 czerwca i będą trwały przez całe wakacje. – Do zdobycia jest 15 szczytów, w tym dwa nocą – przypomina Czesław Szynalik, pomysłodawca niezwykłej akcji.

Strażnica na szczycie

Choć Grodzisko może nie imponuje wysokością, bo wznosi się ledwie 618 m n.p.m., i niewiele więcej niż 300 m ponad urocze doliny Krzyworzeki i Stradomki, to jednak ma wyjątkowe walory obronne. Docenili je już pierwsi mieszkańcy okolicznych dolin.

Strome zbocza łatwo można było ufortyfikować. A wtedy zamieniały się w trudną do zdobycia warownię. – W średniowieczu na szczycie istniało już spore, drewniano-ziemne grodzisko – przypominają naukowcy. Jego załoga nie tylko troszczyła się o bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, ale dbała także o oczyszczanie szlaków handlowych z różnej maści rabusiów i chroniła południowe granice Małopolski.

Nie ma jednak żadnych przekazów, ani kiedy warownia po­wstała, ani kto ją wzniósł. Tak naprawdę nie wiemy także, kto ją unicestwił. Może więc prawdą jest, że do zagłady przyczynił się jeden z rycerzy Bolesława Śmiałego. W tle pojawia się oczywiście zawiedziona miłość, zdrada, zemsta, pożar. Historycy i archeologowie przypuszczają jednak, że strażnicę z dymem puścili – podczas drugiego najazdu (1287 r.) – Tatarzy.

Jeszcze w XIX stuleciu ślady warowni były dość dobrze widoczne, a świadczy o tym choćby wzmianka o „grodzie wielce potężnym” zamieszczona w „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego”.

W nieco bliższych nam czasach Grodzisko było schronieniem partyzantów walczących z niemieckim okupantem.

320 km na piechotę

Na owianej mgłą tajemnic górze 15 czerwca rozpocznie się również historia Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego „Beskidz­kie Wyspy”.

Aby go pokonać, trzeba będzie przejść 320 km. Zdobycie ponad pięćdziesięciu kopiastych wierzchołków w 16 dni daje prawo do noszenia specjalnej złotej odznaki. Jeśli zajmie nam to więcej czasu, odznaka będzie srebr­na. – Szlak ma formę wielkiej pętli. Wędrówkę można rozpocząć z dowolnego miejsca w Beskidzie Wyspowym – informują przedstawiciele Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, którzy zatroszczyli się o odpowiednie oznakowanie i wytyczenie nowego szlaku. Dzięki temu bez trudu można już będzie odnaleźć drogę m.in. na Pępówkę i Skiełek, Korab czy Worecznik. – W ten sposób chcemy promować turystykę aktywną – mówi Czesław Szynalik.

Złoto czy srebro?

Jak zdobyć odznakę „Beskidz­kich Wysp”? Jeśli ktoś chce zostać posiadaczem złotej, to w ciągu 16 dni musi przejść 320 km i wspiąć się na 53 szczyty.

– Zdobycie złotej odznaki jest sporym wyzwaniem – nie ukrywa pomysłodawca szlaku. Trasę po Beskidzie Wyspowym trzeba uwiarygodnić stemplami i poświadczeniami – w schroniskach, sklepach, u wójtów – gromadzonymi w specjalnej książeczce (można się w nią zaopatrzyć w każdym punkcie PTTK).

Osoby preferujące mniej forsowne wędrówki mogą się pokusić o zdobycie srebrnej od­znaki. – W tym przypadku liczą się tylko przebyte kilometry i zdobyte góry. Czas nie ma tu większego znaczenie – przypomina Czesław Szynalik. – Prawo do noszenia odznak będzie przyznawał Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, oczywiście po weryfikacji zapisów w książeczce – dodaje. Czesław Szynalik myśli również o 10-dniowym rajdzie, podczas którego trzeba byłoby przejść owe 320 km.

Warto wspomnieć i o tym, że wędrowanie będzie miało nie tylko walory zdrowotne i duchowe, ale także finansowe. – W wybranych hotelach, gospodarstwach turystycznych, a także restauracjach turyści będą mogli liczyć na 25 proc. zniżki – zapewnia Czesław Szynalik.

A przecież to nie wszystko. 20 czerwca rozpocznie się bowiem – trzydniowy – „Weekend za pół ceny”. Spore zniżki turyści będą mieli nie tylko w hotelach, gospodarstwach agro­turystycznych i schroniskach, ale także w barach, restauracjach i ośrodkach spa.

22 czerwca rozpocznie się Festiwal Muzyczny „Beskidzka Gitara”. – Promował będzie młodych wykonawców z terenu Beskidu Wyspowego – podkreślają jego gospodarze z Lima- nowej.

Imponująca zapowiada się II już Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” (od 5 do 27 lipca). W ośmiu miejscowościach – Dobrej, Wiśniowej, Limanowej, Tenczynie, Żegocinie, Słopni­cach, Kamienicy i Sadku – będzie można podziwiać bogactwo kultury Beskidu Wyspowego. Należy spodziewać się festiwali smaku, wystaw rękodzieła, kierma­szy, festynów, zawodów sportowych, koncertów, a także zabaw tanecznych... Nie można również zapomnieć o IV Festiwalu Bes­kidzka Podkówecka(14 września) w Kasinie Wielkiej.

Nie byłoby „odkrywania”, a więc wspólnego dzieła blisko 20 gmin z 5 powiatów, gdyby nie Forum Gmin Beskidu Wyspowego. To dzięki nim w minione wakacje nieco zapomniane góry odkryło ponad 12 tysięcy piechurów z Polski i z zagranicy. – Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich znacznie więcej – podkreślają zgodnie gospodarze beskidzkich miejscowości.

WYSPY DO ZDOBYCIA

- 15 czerwca – Grodzisko: Racie­chowice – bez szlaku – Grodzisko – szlak niebieski i zielony – Wiśniowa

- 21 czerwca – Ćwilin (sobota, wędrówka nocna): Wilczyce – bez szlaku – Ćwilin – bez szlaku – Wilczyce

- 29 czerwca – Paproć: – Limanowa – Sowliny – szlak zielony – Paproć – szlak niebieski – Łososina Górna

- 6 lipca – Modyń: Zbludza – szlak niebieski – Modyń – szlak żółty – Łącko

- 12 lipca – Luboń Wielki (sobota): Rabka-Zdrój – szlak czarny – Ośrodek SKI Polczakówka – Rabka Zaryte – szlak żółty – Perć Borkowskiego – Luboń Wielki – szlak niebieski – Luboń Mały – Naprawa

- 13 lipca – Śnieżnica: Skrzydlna – szlak czarny – Pieninki Skrzydlańskie – Porąbka – Śnieżnica – szlak niebieski i zielony – Kasina Wielka PKP

- 19 lipca – Miejska Góra (sobota, wędrówka nocna): Limanowa – szlak niebieski – Miejska Góra – niebieski – Limanowa

- 27 lipca – Kostrza: Jodłownik – szlak zielony – Kostrza – bez szlaku – Sadek

- 3 sierpnia – Szczebel: Lubień – szlak czarny – Zimna Dziura – Szczebel – bez szlaku – Tenczyn

- 10 sierpnia – Potaczkowa:
Rab­ka-Zdrój – czarny – Grzebień – Potaczkowa – czarny – Adam­czykowa – Mszana Dolna

- 15 sierpnia – Jasień: Kamienica – bez szlaku – Szczawa – szlak niebieski i żółty – Jasień – szlak zielony – Polana Wały – Szczawa Białe

- 17 sierpnia – Łopień: Dobra – szlak zielony – Łopień – Hala Jaworze – szlak czarny – Tymbark

- 24 sierpnia – Kamionna: Żego­cina – szlak żółty – Kamionna– bez szlaku – Laskowa

- 31 sierpnia – Mogielica: Słop­nice – szlak zielony – Mogielica – szlak niebieski – Jurków

- 7 września – Lubogoszcz: Mszana Dolna – bez szlaku – Lubogoszcz – szlak czerwony i czarny – Baza Lubogoszcz – czerwony – Mszana Dolna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski