Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnaleziony bliźniak - to uratowane życie

Jolanta Białek
Zdrowie. Mieszkańcy chcący pomóc chorym na białaczkę mogą dopisać się do bazy dawców szpiku. Okazją ku temu będzie akcja krwiodawstwa organizowana w Tomaszkowicach.

Tomaszkowickie akcje honorowego krwiodawstwa to już tradycja, ale rejestracja potencjalnych dawców szpiku, mogących pomóc w leczenie chorych na białaczkę odbędzie się w gminie Biskupice po raz pierwszy. Zaplanowano ją 30 marca w godz. 9 -13 w auli Urzędu Gminy Biskupice w Tomaszkowi- cach. Hasło akcji brzmi "Dar szpiku, darem życia".

Co istotne: osoby, które zdecydują się zarejestrować się jako dawcy szpiku, nie muszą rezygnować z przyłączenia się do honorowego krwiodawstwa. W takich sytuacjach krew jest pobierana do dwóch fiolek podczas jednego "zabiegu". Trzeba tylko pamiętać, by powiedzieć pielęgniarkom pobierającym krew o swym udziale w obu akcjach.

- Zdecydowaliśmy się zorganizować rejestrację dawców szpiku, ponieważ wielu krwiodawców dopytywało się o taką możliwość. Akcja promująca ten projekt wśród mieszkańców już trwa. Trudno powiedzieć, ile osób zechce się do niego przyłączyć, wstępnie szacujemy że około 40 - mówi Marek Kot, prezes Klubu HDK Gminy Biskupice.

Dawcami komórek macierzystych mogą zostać osoby w wieku 18-50 lat. Rejestracja potencjalnego dawcy trwa około 30 minut. Polegaona na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego i wypełnieniu specjalnego formularza oraz pobraniu przez lekarzy około 10 mililitrów krwi, potrzebnej do wykonania wstępnych badań antygenów HLA. Ich wyniki, czyli dane immunogenetyczne dawców, są gromadzone w specjalnej bazie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, udostępnianej anonimowo ośrodkom poszukującym dawców szpiku kostnego dla konkretnych osób.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, potocznie nazywany białaczką. Brzmiące jak wyrok słowa lekarzy słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Jednak znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. W przypadku osob niespokrewnionych prawdopodobieństwo odszukania zgodności antygenow HLA wynosi między jeden do 20 tys., a jeden do kilka milionów. Dlatego liczy się każdy człowiek chcący pomóc w ten sposób w ratowaniu życia.

W ciągu ostatnich dwóch lat w powiecie wielickim odbyły się trzy akcje rejestracji dawców szpiku. W Gdowie i Niegowici odbywało się to poprzez pobieranie wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka, a w Wieliczce - krwi (podczas akcji HDK zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Powiatu Wielickiego). Łącznie zarejestrowano blisko 200 osób.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski