Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpis z księgi wieczystej możliwy przez internet. Przegląd księgi wieczystej

(GEG)
Prawo. Dzięki nowym usługom bez wychodzenia z domu, za pomocą internetu, będziemy mogli otrzymać odpis z księgi wieczystej - chwali się Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest jeden warunek - trzeba wejść na stronę Elektronicznej Księgi Wieczystej. A wczoraj były z tym poważne problemy.

Księga wieczysta Online. Wypis, odpis z księgi wieczystej. Jak sprawdzić księgę wieczystą w Internecie?

1 lipca weszły w życie przepisy ułatwiające uzyskanie odpisu z ksiąg wieczystych. Teoretycznie wystarczyło wejść na stronę resortu sprawiedliwości, a potem na EKW, by na swojej drukarce wydrukować taki dokument. Wczoraj było to jednak niemożliwe. Ministerstwo przyznało, że pojawiły się trudności z dostępem do EKW związane z uruchamianiem nowego systemu i dużym zainteresowaniem.

Ale gdy już trudności zostaną pokonane, rzeczywiście będzie łatwiej. Wystarczy wejść na stronę wkw.ms.gov.pl, kliknąć w zakładkę: składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Potem trzeba wybrać rodzaj odpisu lub wyciągu, wnieść opłatę i wydrukować dokument.

Można się nim posługiwać tak jak poprzednio odpisem wydawanym przez sądy. Wszystkie instytucje muszą honorować taki dokument, ale mogą sprawdzać jego autentyczność. Trzeba wejść na tę samą stronę i wybrać zakładkę: weryfikacja autentyczności wydruku. Każdy odpis będzie miał kod - kombinację 36 liczb i liter, które trzeba wpisać na stronie internetowej, by na ekranie pojawił się odpis, taki sam jak wydrukowany. Weryfikacja jest bezpłatna. Bez żadnych opłat można - tak jak do tej pory - przeglądać księgi wieczyste, ale trzeba podać numer tej, którą chce się sprawdzić.

Bez tego numeru odnaleźć daną księgę wieczystą będą mogły niektóre instytucje, takie jak skarbówka, ZUS, policja, sąd, prokuratura, notariusze i komornicy. One otrzymają uprawnienia wyszukiwania po podaniu adresu nieruchomości czy nazwy (nazwiska) właściciela. - To rozwiązanie, chociażby przez ułatwienie pracy komornikom, powinno znacząco przyśpieszyć proces egzekucji długów - ocenia Marcin Krasoń, analityk Home Brokera.

Od wczoraj można też pytać o niekaralność i uzyskać odpowiednie zaświadczenie przez internet. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba najpierw mieć konto na e-PUAP, czyli na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Posiadacz takiego konta może złożyć przez internet wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności, zapłacić i wydrukować dokument. Jest też dobra wiadomość dla wszystkich - zaświadczenia potaniały. Za to w formie papierowej trzeba zapłacić 30 zł (przez internet - 20 zł), gdy do tej pory było to od 50 do 100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski