Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiednia dieta to integralna część terapii

Dorota Dejmek
Nic nie smakuje, nie ma się ochoty absolutnie na nic, nawet na łyk wody. Chory odczuwa wręcz jadłowstręt
Nic nie smakuje, nie ma się ochoty absolutnie na nic, nawet na łyk wody. Chory odczuwa wręcz jadłowstręt Fot. 123rf
Żywienie w chorobie. Każdy pacjent powinien zostać objęty edukacją żywieniową.

Osoba chora onkologicznie nie musi, a wręcz nie powinna chudnąć. Tymczasem aż 77 proc. respondentów badania przeprowadzonego w kwietniu przez SMG/KRC na zlecenie Nutricii Medycznej uważa, że spadek masy ciała, niedożywienie i wyniszczenie organizmu, to naturalny stan w przypadku choroby nowotworowej.

Skutki uboczne terapii

Rzeczywiście, pacjenci onkologiczni są szczególnie narażeni na problemy z niedożywieniem, ponieważ znakomita większość stosowanych terapii wiąże się z występującymi w trakcie leczenia oraz po ich zakończeniu, problemami z jedzeniem. Pojawiają się liczne objawy niepożądane, takie jak wymioty, nudności, biegunki i bóle, które powodują utratę apetytu. W ustach pojawia się metaliczny, dziwny smak, którego nie można niczym zniwelować. Nic nie smakuje, nie ma się ochoty absolutnie na nic, nawet na łyk wody, chory odczuwa wręcz jadłowstręt. W takiej sytuacji chudnie się momentalnie.

Czasami spożywanie pokarmów jest niemożliwe w wyniku podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego, bądź trudności z połykaniem. W efekcie dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych bywa ogromnym problemem. Co więcej, u pacjentów cierpiących na nowotwór wzrasta tempo przemiany materii, co prowadzi do dalszej niezamierzonej utraty masy ciała. Warto też wiedzieć, że niezaplanowane chudnięcie, które nie jest wynikiem konkretnych działań w tym kierunku, to często pierwszy sygnał wskazujący na to, że organizm choruje.

- Tak może reagować nasze ciało na rozwijający się nowotwór - zauważa dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, chirurg onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. - Dlatego ważne jest, by niezamierzonej utraty masy ciała nie bagatelizować. O niedożywieniu mówimy wówczas, gdy utrata wagi w ostatnich trzech miesiącach przekracza 10 procent należnej masy ciała człowieka.

Żywienie to też leczenie

Chorzy na nowotwór rzadko koncentrują się na związku pomiędzy stanem odżywienia a jego wpływem na leczenie.

- Może to wynikać ze zbyt niskiego poziomu wiedzy na temat roli, jaką składniki odżywcze pełnią w organizmie - zauważa mgr Iwona Sajór z Instytutu Żywności i Żywienia, ekspert ds. żywienia Centrum Edukacji Zdrowotnej. - Jeśli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów i tłuszczów, energia niezbędna do funkcjonowania pozyskiwana jest ze spalania białek. Na początku zużywane są białka wchodzące w skład mięśni, a następnie z innych narządów. Stąd w trakcie rozwoju choroby nowotworowej dochodzi do dużych niedoborów tego składnika i często trzeba je uzupełniać.

Niedożywienie destabilizuje ważne funkcje organizmu, takie jak układy krążenia, nerwowy, czy oddechowy, a także upośledza działanie układu odpornościowego. Konsekwencje to utrata masy ciała, zanik mięśni, pogorszenie sprawności psychoruchowej, zaburzenia trawienia, wchłaniania i perystaltyki jelit. Pacjenci niedożywieni niekiedy nie są w ogóle kwalifikowani do leczenia. Organizm, któremu brakuje odpowiednich składników odżywczych źle bowiem znosi okres terapii i rekonwalescencji, ma mniej sił do walki z chorobą - gorzej goją się rany, częściej też dochodzi do powikłań i infekcji.

- W przypadku takich pacjentów częściej też obserwuje się komplikacje po leczeniu chirurgicznym - dodaje dr Kłęk.

Dlatego każdy pacjent z wykrytym nowotworem powinien zostać objęty edukacją żywieniową. Lepszy stan odżywienia w momencie rozpoczęcia terapii, może przełożyć się na na lepsze efekty i tolerancję leczenia przeciwnowotworowego.

- Niestety pacjenci bardzo często zauważają problem zbyt późno, gdy chudną i rozwija się u nich niedożywienie - zwraca uwagę dietetyczka.

Żywienie medyczne

Jednak w przypadku niemal każdego pacjenta onkologicznego przychodzi taki moment, kiedy nawet starannie opracowana naturalna dieta nie jest w stanie zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania na energię, białko i pozostałe składniki odżywcze. Ale nie jest to sytuacja, z którą trzeba się pogodzić - do jadłospisu chorego należy wówczas włączyć żywienie medyczne. Jednak wiedza na ten temat jest niewielka - 66 proc. Polaków przyznało, że nie wie, czym ono jest. Respondenci poproszeni o opisanie definicji żywienia medycznego wskazywali najczęściej ogólnie na dietę (28 proc.), karmienie przez kroplówkę (16 proc.) oraz przez sondę (13 proc.). Kampania „Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą”, która właśnie wystartowała, ma więc na celu edukowanie na temat roli specjalistycznego żywienia w chorobie, zwłaszcza onkologicznej oraz edukowanie na temat żywienia medycznego.

- Trzeba uświadomić ludziom, że gdy tradycyjne żywienie okazuje się niewystarczające, należy rozważyć uzupełnienie jadłospisu chorego gotowymi preparatami odżywczymi - komentuje dietetyk Ewa Ceborska- Scheiterbauer z poradni dietetycznej Food& Diet. - Doustne, płynne diety to podstawowa, prosta i najbardziej dostępna forma leczenia żywieniowego. Dostępne są bez recepty i mogą stanowić wsparcie posiłków w szpitalu i w domu. Jest to też ratunek dla pacjentów, którzy w wyniku choroby mają problemy z gryzieniem lub połykaniem.

Eksperci podkreślają, że żywienie medyczne powinno być integralną częścią terapii. Polega na przeprowadzeniu u pacjenta oceny stanu odżywienia i zapotrzebowania na niezbędne substancje odżywcze, a w razie potrzeby podawaniu mu - drogą doustną, dojelitową lub pozajelitową - odpowiednich ilości energii, białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody oraz monitorowaniu jego stanu klinicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski