Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzialność materialna pracowników

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy przy wykonywaniu powierzonych im obowiązków wyrządzają swoim działaniem szkodę. Przy tym prawie zawsze ustalenie odpowiedzialności materialnej pracownika oraz jej zakresu budzi wątpliwości i spore emocje.

Kiedy zatem pracownik zobligowany jest do poniesienia odpowiedzialności i czy następuje to niezależnie od okoliczności?

Przepisy Kodeksu pracy (kp) przewidują określone przesłanki, których spełnienie przez działanie pracownika pociągnie za sobą jego odpowiedzialność materialną.

Przede wszystkim należy wskazać, że zgodnie z art. 114 kp, chodzi wyłącznie o zawinione działanie pracownika. Tym samym wyrządzenie szkody przez niego musi być celowe (umyślne), tzn. pracownik chce wyrządzić szkodę lub przewidując jej wystąpienie, godził się na to. Szkoda może być również nieumyślna, tzn. pracownik nie chce wyrządzić szkody, jednak swoim zachowaniem – z uwagi na niedołożenie wymaganej staranności – w konsekwencji powoduje jej wystąpienie.

Co oczywiste, powyższe działania muszą mieć związek z pełnieniem przez pracownika obowiązków służbowych, nie zaś następować jedynie przygodnie, „przy okazji” ich wykonywania. Na taką zależność wskazuje ugruntowane orzecznictwo sądów pracy.

Zatem jeśli doszło do wystąpienia szkody, pomimo należytej staranności wykonywania obowiązków służbowych, przy uwzględnieniu wymaganej od pracownika wiedzy i doświadczenia zawodowego, to nie będzie w takiej sytuacji dochodziło do aktualizacji jego odpowiedzialności materialnej.

Warto zaznaczyć, iż ustawodawca rozróżnia opisaną wyżej motywację działania pracownika przy nastąpieniu szkody w zakresie granic odpowiedzialności zarówno w sytuacji, gdy podmiotem, któremu wyrządzono szkodę, był pracodawca, jak i osoba trzecia (w tym inny pracownik).

Otóż w przypadku umyślnego wyrządzenia szkody, zgodnie z art. 122 kp, wysoce naganne zachowanie pracownika piętnowane jest koniecznością poniesienia szkody w pełnej wysokości.

W przypadku zaś wyrządzenia szkody nieumyślnie odpowiedzialność materialna pracownika zostaje ograniczona maksymalnie do trzykrotności jego miesięcznej pensji, pobieranej w dacie wyrządzenia szkody. To ograniczenie wiąże niezależnie od rzeczywistych rozmiarów szkody, co ma na celu uniemożliwienie pracodawcom przerzucania na pracowników następstw zdarzeń wynikających z ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski