Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzialność za długi małżonka

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Aspekty wzajemnej odpowiedzialności małżonków za ich zobowiązania zostały uregulowane między innymi przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zasadą jest, że oboje małżonkowie ponoszą tzw. solidarną odpowiedzialność za zobowiązania, które każdy z nich zaciągnął dla celów zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Solidarność zobowiązania oznacza w tym wypadku, iż wierzyciel może dochodzić roszczeń w stosunku do każdego z małżonków z osobna, jak również w stosunku do obojga małżonków jednocześnie.

W razie zaistnienia ważnych powodów sąd uprawniony jest do stwierdzenia, że dany małżonek odpowiada samodzielnie za zaciągnięte przez siebie zobowiązania. Jednakże tego rodzaju wyłączenie solidarności jest skuteczne w stosunku do wierzycieli jedynie wówczas, gdy wiedzieli oni o postanowieniu sądu w tym przedmiocie.

W przypadku istnienia ustroju wspólności majątkowej, w razie zaciągnięcia przez jednego z małżonków zobowiązania za zgodą drugiego, wierzyciel uprawniony jest do kierowania roszczeń w odniesieniu do majątku wspólnego. Natomiast w przypadku braku takiej zgody wierzyciel uprawniony jest do zaspokojenia z majątku osobistego małżonka będącego dłużnikiem, z wynagrodzenia za pracę, jak również z dochodów uzyskiwanych przez niego z tytułu prowadzonej działalności zarobkowej.

Jeżeli wierzytelność powstała w związku z faktem prowadzenia przedsiębiorstwa, wierzyciel uprawniony jest do zaspokojenia również ze składników majątkowych wchodzących w jego skład.

Należy pamiętać, że wierzyciel prowadzący egzekucję przeciwko jednemu z małżonków uprawniony jest do domagania się uzyskania klauzuli wykonalności również przeciwko drugiemu z nich. Jeżeli w toku postępowania wierzyciel udowodni za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego, że drugi z małżonków wyraził zgodę na dokonanie czynności prawnej, w wyniku której powstał dług, wówczas będzie uprawniony do prowadzenia egzekucji przeciwko obojgu małżonkom.

Uzyskanie przez wierzyciela klauzuli wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi jest możliwe również w przypadku przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków.

W takim wypadku wierzyciel za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego musi wykazać, że wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem tego rodzaju przedsiębiorstwa.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski