Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpust w rocznicę konsekracji

Redakcja
Odpustowa procesja eucharystyczna Fot. Zbigniew Wojtiuk
Odpustowa procesja eucharystyczna Fot. Zbigniew Wojtiuk
Miechowska parafia Grobu Bożego obchodziła 207. rocznicę konsekracji kościoła po trzecim wielkim pożarze z 19 kwietnia 1745 r. Uroczystościom przewodniczył urodzony na terenie dawnego powiatu miechowskiego ks. bp. Piotr Skucha. Z Warszawy przybył namiestnik Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie na Polskę - Karol Szlenkier wraz z małżonką.

Odpustowa procesja eucharystyczna Fot. Zbigniew Wojtiuk

WIARA. Uroczystości w Bazylice Grobu Bożego oraz na cmentarzu parafialnym. Mimo upału, przybyło wielu pielgrzymów.

Rocznicową uroczystość zapoczątkowało nabożeństwo drogi krzyżowej na gotyckich krużgankach. Poszczególne stacje Męki Pańskiej rozważał ks. kanonik Edward Terlecki.
- Dziękujemy za dar tej wspaniałej świątyni, której rocznicę konsekracji obchodzimy, za posługę Bożogrobców Miechowitów - niestrudzonych głosicieli tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, którzy 846 lat temu przybyli z Jerozolimy do Miechowa i przez 656 lat nadawali Boży kształt temu miejscu i znacznym obszarom naszej Ojczyzny - mówił proboszcz miechowskiej parafii ks. prałat Jerzy Gredka.
W odnowionej świątyni - kolegiacie zgromadzili się księża kanonicy, księża jubilaci, którzy przed 50 laty w Kielcach i Miechowie przyjęli sakrament kapłaństwa. Są to: ks. Stanisław Górski, ks. Edward Terlecki i ks. Wiktor Zapart. Przybyli także księża dekanatu miechowskiego, siostry zakonne, damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Wszystkich uczestników, a szczególnie pielgrzymów, którzy mimo upału dotarli na uroczystości odpustowe do "Polskiej Jerozolimy" - jak od wieków nazywa się to miasto słynące z szerzenia kultu Grobu Bożego - witał ksiądz proboszcz.
Biskup Piotr Skucha w swoich rozważaniach nawiązał do roli świątyni w życiu każdego chrześcijanina. Ta miechowska była odbudowywana po wielkanocnym pożarze z 1745 r. przez 57 lat. Jerozolimska - króla Salomona i władców, którzy byli po nim - jeszcze dłużej.
- Świątynia jest miejscem modlitwy, Bożego Miłosierdzia i przebaczenia. Tak było przed wiekami i tak jest teraz - mówił biskup Skucha. 207. rocznicę konsekracji miechowskiego kościoła zakończyła procesja eucharystyczna na dziedzińcu.
15 lipca to również 17. rocznica konsekracji kościoła św. Barbary na cmentarzu grzebalnym. Wybudowano ją w 1864 roku, upamiętniając tym samym poległych w bitwie miechowskiej z 17 lutego 1863 roku powstańców styczniowych. Budowla sakralna nie oparła się upływowi czasu; mury murszały, dach przeciekał, nie było środków na odbudowę. Generalny remont i obudowę kościoła św. Barbary zakończono dopiero w 1991 r. Mszę świętą odpustową w intencji zmarłych odprawiono w tym szczególnym miejscu wczoraj o godz. 19.30.
Po niej został poświęcony pomnik nagrobny Wandeczki Nowińskiej - odrestaurowany dzięki zabiegom Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków - która żyła 7 lat i zmarła 2 września 1916 r. "Ukochanej Córeczce - Rodzice" to zwięzła treść epitafium.
Dzięki działalności SMOZ już zostało odrestaurowanych ponad 20 pomników, płyt, obelisków i krzyży w tzw. starej części cmentarza. Ale na kosztowne dzieło odnowy czeka jeszcze 60 zabytkowych obiektów. Wczoraj również członkowie SMOZ kwestowali na przykościelnym dziedzińcu.
Zbigniew Wojtiuk
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski