MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odrobaczać czy nie odrobaczać?

AMS
Fot.Anna Kaczmarz
Fot.Anna Kaczmarz
JOANNA HELAK, lekarz weterynarii:

Fot.Anna Kaczmarz

Lecznica

Odrobaczać. To konieczność. Można mieć różne zdania na temat szczepień, można na ten temat dyskutować. Natomiast w kwestii odrobaczania nie wolno nam się zastanawiać. Musimy to robić i to przede wszystkim dla własnego dobra. Bo jeżeli tego nie zrobimy, możemy się od psa zarazić pasożytami, które bardzo prosto rozmnożą się w naszym przewodzie pokarmowym, szczególnie u osób młodych, a więc przede wszystkim u dzieci oraz u starszych, ale nieodpornych.

Odrobaczamy już szczeniaki, ale zupełnie inaczej niż dorosłe psy. Według najnowszej wiedzy, maleństwo możemy już zacząć odrobaczać od 2 tygodnia życia. Szczenię w hodowli, czy też w miejscu, w jakim się urodziło powinno być odrobaczone przynajmniej dwukrotnie. Małą dawką - tak, aby w przypadku dużej ilości pasożytów nie zrobić maluchowi krzywdy. Pamiętajmy, że szczeniaki bardzo często rodzą się z pasożytami. Często właściciele psów dziwią się, że szczenię nie wychodziło, wychowywało się tylko w domu, nie miało kontaktu z innymi psami, a ma pasożyty. Jest to możliwe. Jeżeli suka nie została odrobaczona w ciąży i miała pasożyty, przedostaną się one do pieska przez łożysko. Szczenię urodzi się więc z pasożytami.

Jeżeli nasze maluchy mają sporo pasożytów - co widać po ich kupce - to dwukrotne odrobaczenie nie wystarczy. Trzeba to zrobić po raz trzeci. Później, do końca pierwszego roku życia szczeniaka, należy odrobaczać co trzy miesiące.

Jeżeli natomiast mamy w domu małe dzieci, które nie są w stanie jeszcze zadbać o higienę osobistą, czyli nie myją rąk po kontakcie z psem, bardzo się do niego przytulają, kładą się z nim na jego posłaniu, powinniśmy odrobaczać zwierzę co miesiąc. Jest to zupełnie nieszkodliwe dla psa. Leki są już na tyle nowoczesne i tak dobrze dobrane, że nie stanowią zagrożenia dla wątroby, są delikatne dla organizmu.

Jeżeli mamy psa, który ma więcej niż rok i nie mamy w domu dzieciaków, ideałem byłoby odrobaczać psa raz na trzy miesiące. Wiem, że jest to ideał, że na ogół nie ma na to czasu, że właściciele psów uważają, że nie jest to aż tak potrzebne, dlatego ustalone minimum dla odrobaczania psa wynosi dwa razy do roku. I przestrzegajmy tego!

Jeżeli po odrobaczaniu u naszego psa pojawi się biegunka, jest to normalne i nie powinniśmy się denerwować. Wszelkie takie objawy powinny ustąpić do 24 godzin. Jeżeli jednak tak się nie stanie i nasz pies ma biegunkę dłużej niż 24 godziny, to kontakt z weterynarzem jest niezbędny. Lekarz sprawdzi, czy nie przyplątała się jakaś dodatkowa infekcja.

Pamiętajmy, że psy, gdy są silnie zarobaczone, mogą także wymiotować pasożytami. Wtedy szybko musimy się udać do lekarza, bo odrobaczenie dwa razy do roku nie wystarczy.

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski