Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrodzenie "SokoŁa"

Redakcja
W poniedziałek wieczorem, 8 listopada AD 2004, w 712. urodziny Nowego Sącza, otwarty został po rozbudowie sądecki "Sokół". W uroczystości uczestniczyli liczni mieszkańcy naszego miasta i goście z całego kraju.

Uroczyste otwarcie Małopolskiego Centrum Kultury

W poniedziałek wieczorem, 8 listopada AD 2004, w 712. urodziny Nowego Sącza, otwarty został po rozbudowie sądecki "Sokół". W uroczystości uczestniczyli liczni mieszkańcy naszego miasta i goście z całego kraju.

Przedwczoraj od rana wykonywane były jeszcze wokół gmachu ostatnie prace kosmetyczne. Uwijały się ekipy budowlańców. Wieczorem w kościele św. Kazimierza została odprawiona msza święta. W asyście sądeckich księży celebrował ją ks. bp Stanisław Budzik, który wygłosił homilię. W nabożeństwie nie uczestniczyło, niestety, zbyt wielu sądeczan. Obie boczne nawy były puste. A przecież religijna uroczystość poświęcona była miastu w dniu jego urodzin...

   Później uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed "Sokołem". Symbolicznego aktu odsłonięcia gmachu dokonali m. in.: marszałek małopolski Janusz Sepioł, wicewojewoda Ryszard Półtorak, prezydent Józef A. Wiktor, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Dobosz, prezes Fundacji Kultury Polskiej Rafał Skąpski i dyrektor MCK "Sokół" Antoni Malczak. Budynek poświęcił biskup Stanisław Budzik. Na trombicie i na rogu zagrał Józef Broda. Gospodarzowi Święta Dzieci Gór towarzyszyła córka Katarzyna i wnuk Miłosz. W ulice Nowego Sącza popłynęła ludowa pieśń religijna.

   Koncert z okazji 712. rocznicy lokacji Nowego Sącza i otwarcia "Sokoła" odbył się w sali im. Lucjana Lipińskiego. Poprowadziła go Małgorzata Broda. Serdeczne słowa życzeń i gratulacji składali sądeczanom liczni goście. Marszałek Janusz Sepioł w uznaniu zasług wręczył Antoniemu Malczakowi Medal Województwa Małopolskiego. Prezydent Józef Antoni Wiktor zapewnił, że szef MCK otrzymał jego nagrodę z numerem 1. Dla starszej części publiczności najbardziej podniosła była chwila, kiedy na scenę wszedł poczet sztandarowy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", a wraz z nim wkroczyły miłośniczki historii naszego grodu: Zofia Flisówna oraz Irena Styczyńska.

   Podczas uroczystości dyrekcja MCK wręczyła 27 statuetek dla osób, które najbardziej wspierały dzieło modernizacji i rozbudowy ośrodka kultury. Otrzymali je parlamentarzyści (m. in. Andrzej Czerwiński i Andrzej Szkaradek), przedstawiciele samorządów województwa, powiatu i miasta, pracownicy urzędów i różnych instytucji. Wśród uhonorowanych znaleźli się też architekci: Janusz Loesch (projektant budowli) i dr Marek Kozień (według jego koncepcji urządzono wnętrza) oraz właściciele firmy "Erbet", która była generalnym wykonawcą robót.

   Główną atrakcją urodzinowego spotkania był znakomity występ Kwintetu Warszawskiego Władysława Szpilmana. Rzadko się zdarza, żeby w jednym zespole zebrali się tak wielcy mistrzowie i indywidualiści jak Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Krzysztof Bąkowski (skrzypce, Stefan Kamasa (altówka, jedyny muzyk ze dawnego Kwintetu Szpilmana), Rafał Kwiatkowski (wiolonczela) i Waldemar Malicki (fortepian). Grupa przedstawiła "Kwintet fortepianowy" Juliusza Zarębskiego i kompozycje modnego obecnie Astora Piazzolli. Poniedziałkowym koncertem został zainaugurowany rok 30-lecia Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół".

   Piotr Gryźlak

18,5 mln zł

Na trwającą łącznie w kilku etapach 11 lat rozbudowę i modernizację "Sokoła" wydano 18,5 mln zł. Z budżetu Nowego Sącza na ten cel przekazano 3,8 mln zł. Większość środków pochodziła z kasy województwa małopolskiego i z budżetu centralnego. Pomieszczenia w tym budynku zajmują powierzchnię 5 tys. m kw. (kubatura - 25 tys. m sześc.). Urządzono w nim pięć sal: dużą - kinowo-filharmoniczno-teatralną (450 miejsc), kameralną - koncertową (200), małą - kinową (127), baletową i kominkową. Przy "Sokole" pozostaną jeszcze do wykonania dodatkowe prace. Trzeba będzie zakupić nowoczesną aparaturę oświetleniową i nagłośnieniową. MCK ma przejąć plac, na którym znajduje się budynek Straży Miejskiej i dawna siłownia "Beskidu". Trwają rozmowy między prezydentem miasta i marszałkiem w sprawie wymiany nieruchomości. W tym miejscu w roku 2005 powstanie parking na 40 samochodów. Cały teren zostanie ogrodzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski