Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odstraszają przestępców

DOER
Program powstał po serii przestępstw, szczególnie oszustw, kradzieży i rozbojów, których ofiarami stali się starsi ludzie. - Dokładna analiza pozwoliła na stwierdzenie, że wielu z tych przestępstw można było uniknąć. Pomyślano więc o działaniach profilaktyczno-edukacyjnych, które miałyby objąć osoby starsze - mówi Katarzyna Kamieniarz z KWP. - Dzielnicowi przeprowadzili w swych rewirach rozpoznanie pod tym kątem, po czym odwiedzali poszczególne osoby, które - ich zdaniem - powinny zostać objęte programem. Następnie spisy tych, którzy się zgodzili, otrzymali oficerowie dyżurni. W razie zgłoszenia niebezpieczeństwa, mogą oni natychmiast skierować najbliższy patrol pod właściwy adres.

Po kilku miesiącach działania programu zgłaszają się kolejne osoby, które chcą być objęte pomocą

 280 osób w całej Małopolsce, z czego dużą część w Krakowie, objął Program Pomocy Osobom Starszym, wprowadzony w życie w lutym br. przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Specjalną opieką dzielnicowych obejmowani są mieszkający samotnie starsi ludzie, którzy uważają się za majętnych bądź są postrzegani przez otoczenie jako zamożni.
 Uczestnicy pogramu są systematycznie (co miesiąc) odwiedzani przez dzielnicowych, którzy sprawdzają zabezpieczenia mieszkania przed ewentualnym włamaniem, zbierają uwagi o poczuciu bezpieczeństwa podopiecznych, udzielają porad nt. sposobów unikania zagrożeń czy ochrony mienia.
 - Początkowo, przy współdziałaniu Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej, wytypowaliśmy na naszym terenie 47 osób, z których programem objętych zostało 17, ale obecnie, po kilku miesiącach działania programu, zgłaszają się kolejne osoby - mówi starszy aspirant Tadeusz Lechwar, szef dzielnicowych Komisariatu Policji Kraków Łobzów. - Pierwsze oceny skuteczności tych działań będzie można sformułować najwcześniej za pół roku, ale już dzisiaj widać, że liczba przestępstw, których ofiarami są osoby starsze, radykalnie spadła w ostatnim czasie. Od ponad miesiąca nie mieliśmy ani jednego takiego przestępstwa. Być może informacja o tym, że otoczyliśmy specjalną opieką ludzi starszych, działa po prostu odstraszająco na przestępców.
 Policjanci z Łobzowa zaczęli zwracać szczególną uwagę na wszelkie informacje o kręcących się na klatkach schodowych podejrzanych osobach, pochodzące od starszych mieszkańców. Dzięki takim telefonom przepłoszyli np. szajkę żebraków pochodzenia romskiego, którzy - po kilkakrotnym sfotografowaniu ich przez policjantów - przestali uprzykrzać życie mieszkańcom dzielnicy.
 Zdaniem st. aspiranta Lechwara, akcja ma ważny aspekt psychologiczny. Starsi ludzie, którzy czuli się opuszczeni i zapomniani, odzyskują zaufanie do policji, chętnie kontaktują się z funkcjonariuszami. - Częste wizyty dzielnicowych zdecydowanie poprawiają ich poczucie bezpieczeństwa - uważa. - Ostatnio wspólnie z dzielnicowymi odwiedziłem kilka osób objętych programem - ich reakcja była bardzo pozytywna.
(DOER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski