Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odważne pomysły na drugie życie zabytków, dawnych fabryk i ruin

Małgorzata Mrowiec
Studenckie prace można oglądać na wystawie przy ul. Kanoniczej 1
Studenckie prace można oglądać na wystawie przy ul. Kanoniczej 1 Andrzej Wiśniewski
Architektura. W dawnej strzelnicy na Woli Justowskiej urządziliby wybieg dla modelek, a w nieczynnej kopalni w Tenczynku - centrum rowerowe. Takie wizje można znaleźć w inżynierskich pracach dyplomowych studentów architektury Politechniki Krakowskiej.

Prace powstały w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków PK, a do 30 czerwca są prezentowane na wystawie w instytucie, przy ul. Kanoniczej 1. Projekty dotyczą adaptacji i rewitalizacji obiektów zabytkowych, poprzemysłowych, jak też ekspozycji ruin.

- Pomysły studentów są bardzo świeże i odważne, ale też opracowane z pokorą i szacunkiem dla historii - mówi dr Barbara Zin z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Dodaje, że dziś rekonstrukcjom należy powiedzieć "stop".

- Nie udajemy historii, tylko tworzymy ją na nowo. Przez adaptacje, rozbudowy i nadanie nowej funkcji nie pozwalamy zabytkom zniknąć.

Wśród tegorocznych prac dyplomowych są projekty dotyczące m.in. zabytków Wiślicy, Lanckorony, Tarnowa, Częstochowy, a nawet fortu w Rzymie.

Duża część inżynierskich dyplomów (jest ich ponad 40) to nowatorskie wizje krakowskich obiektów. Jedna ze studentek pokazała, że XIX-wieczna drewniana strzelnica na Woli Justowskiej byłaby idealnym miejscem dla pokazów mody. W innej pracy zaproponowano, by w dawnym kamieniołomie "Liban" powstało Muzeum Historii Podgórza i Obserwatorium Przyrody.

Pomieściłby je piękny, delikatny pawilon, uniesiony na białych słupach, nawiązujących do pni rosnących wokół brzóz. Pojawiła się też koncepcja zaadaptowania wnętrz Pałacu Tarnowskich przy ul. Szlak na potrzeby szkoły jazzowej. W parku pałacu autor zbudowałby z kolei amfiteatr z towarzyszącym pawilonem.

Dyplomy 2014/15 powstały pod kierunkiem prof. Andrzeja Kadłuczki (współpromotorami były dr Jolanta Sroczyńska i dr Barbara Zin) i prof. Ewy Węcławowicz-Gyurkovich (współpromotor dr hab. Andrzej Gaczoł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski