Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwrotne proporcje

WOJ
Nie ma problemów z nadmiarem zboża, gdy rozwinięta hodowla Gmina, choć niewielka, pełna sporych kontrastów. Naturalny przyrost w granicach Książa Wielkiego jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości gospodarstw rolnych. Dzięki niżowi demograficznemu powiększają się gospodarstwa rodzinne. Tylko kto będzie na nich w przyszłości pracował, to już inna sprawa. Nie ma też aż takich kłopotów z nadprodukcją zboża, jak w innych rejonach powiatu miechowskiego bądź powiatów ościennych.

Sesja Rady Gminy w Książu Wielkim

Sesja Rady Gminy w Książu Wielkim

Nie ma problemów z nadmiarem zboża, gdy rozwinięta hodowla

 Gmina, choć niewielka, pełna sporych kontrastów. Naturalny przyrost w granicach Książa Wielkiego jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości gospodarstw rolnych. Dzięki niżowi demograficznemu powiększają się gospodarstwa rodzinne. Tylko kto będzie na nich w przyszłości pracował, to już inna sprawa. Nie ma też aż takich kłopotów z nadprodukcją zboża, jak w innych rejonach powiatu miechowskiego bądź powiatów ościennych.
 - Świńska gmina - _określił swoje podległości wójt Marek Szopa, bo dobrze działają grupy producenckie specjalizujące się w tuczu trzody chlewnej, skup prowadzą cztery podmioty, tygodniowo sprzedaje się przeciętnie 200 tuczników. A i hodowcy z sąsiednich gmin mogą przy okazji na świńskiej hossie skorzystać.
 Są też jednak problemy do rychłego rozwiązania i te w zgłaszanych interpelacjach podnosili radni podczas wczorajszej sesji. Marek Płonczyński zapytał o dalsze losy remontu drogi do Częstoszowic, o stan odcinka dojazdowego do gminnego wysypiska śmieci i dalsze losy nie dokończonej budowy w Rzędowicach. Edward Baranek o stan inwestycji szkolnych, w tym co dalej z budową sali gimnastycznej przy gimnazjum. Czy skup zboża z tegorocznych zbiorów ruszy w powiecie? - to niepokój "Chłopa 2000 roku" Marka Boligłowy z pobliskich Boczkowic.
 Wiceprzewodniczący powiatowego Stowarzyszenia Sołtysów, radny Albin Żelaśkiewicz, jeszcze raz podkreślił niezbyt pomyślny rozwój sytuacji jeśli chodzi o miechowski Szpital Św. Anny.
 Odpowiedzi na wszystkie niemal interpelacje udzielił wójt Marek Szopa. Potem poinformował o pracach Zarządu Gminy między sesjami.
 _Od 1 sierpnia br. wprowadzony zostaje w gminie workowy system pozbywania się śmieci. Zakupiono 1600 foliowych worków dla 22 sołectw. Koszt wywozu jednego worka "z domu" to 2.50 zł.

 Z chwilą zmiany kierownika budowy żwawiej ruszyło wznoszenie sali gimnastycznej (głównym wykonawcą jest kielecki "Betonchem"). Budynek sali musi być przykryty jeszcze przed zimą.
 Od niedzieli przebywają u nas repatrianci z Kazachstanu, 3-osobowa rodzina Osypienków. Zajmują mieszkanie w starej szkole w Moczydle. Do tej pory na pomoc oraz wposażenie mieszkania gmina wyasygnowała z budżetu ok. 10 tys. zł. Zarząd Gminy postanowił przez rok objąć ich szczególną opieką; pani Osypienko dać pracę, syn będzie chodził do tutejszego gimnazjum. Głowa rodziny jest Rosjaninem, więc trzeba poczekać na uregulowanie spraw związanych z nadaniem obywatelstwa i stałym pobytem. Myślę, że nasza gmina w porównaniu z gminą Miechów lepiej się spisze pod tym względem - _to część sprawozdania przewodniczącego Zarządu Gminy.
 W sesji uczestniczyli starosta powiatu Zygmunt Szopa i naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Leśnictwa i Obszarów Wiejskich w starostwie, Czesław Mardaus.
 Starosta jeszcze raz przypomniał sprawy związane z Przedsiębiorstwem Zbożowo-Młynarskim "PZZ" SA w Kozłowie i spichrzem zbożowym w Miechowie:
 
- Prosiliśmy prezesa Sądu Gospodarczego w Krakowie, by z uwagi na czynnik społeczny, jakim jest konieczność uruchomienia skupu jeszcze w sierpniu, wyznaczył syndyka masy upadłościowej. On tylko może pozwolić, by skup w powiecie mógł się odbyć na bazie miechowskiego spichrza o pojemności 3,5 tys. ton.
 _Co z Rzędowicami? Ogłosiliśmy we wszystkich, głównych informatorach, że chcemy sprzedać majątek. Jest jedna osoba chętna z Towarzystwa Kościuszkowskiego w Chicago, która kupiłaby całość wraz z pałacem. W sytuacji, gdy wojewoda małopolski nie chce wyrazić zgody na kontynuowanie tej inwestycji, byłoby to jedyne wyjście z sytuacji.

 Naczelnik Czesław Mardaus podsumował dotychczasową akcję zalesień gruntów rolniczo nieprzydatnych. W latach 2000-2001 na terenie gminy Książ Wielki zalesiono 77 hektarów, w 17 wsiach rozprowadzono 250 tys. sadzonek drzew różnych gatunków. Takie zagospodarowanie gruntów znajduje coraz więcej zwolenników.
 Podczas sesji podjęto kilka uchwał, m.in. o powołaniu komisji egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, w sprawie zmian w statucie gminy i budżecie na rok 2001, szczegółowo omówiono wykonanie budżetu Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Książu Wielkim za rok 2000.
Tekst i fot. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski