Odysy i Penelopy z Dworu Sieraków [ZDJĘCIA]

Odysy i Penelopy z Dworu Sieraków [ZDJĘCIA]

Marek Długopolski

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Odysy i Penelopy z Dworu Sieraków [ZDJĘCIA]
1/23
przejdź do galerii

©fot. Anna Kaczmarz

Konkurs. To firmy godne najwyższego zaufania - zapewnia Krzysztof Borkowski, przewodniczący Kapituły Konkursu Odys 2016.
Sądecka Organizacja Turystyczna, a także Smart Hotels & Hostels oraz Destination Poland z Krakowa zostały laureatami prestiżowych Odysów, nagród w konkursie organizowanym przez Krakowską Izbę Turystyki, Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski. Specjalne Odysy powędrowały do Dworu Sieraków z Sierakowa, gospodarza poniedziałkowej gali, a także tatrzańskiego Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.


- Firmy, które wyróżniliśmy, godne są najwyższego zaufania. Odysy to nagrody nie tylko za najlepszą jakość usług turystycznych, ale także za pasję i serce, które ich właściciele i pracownicy wkładają codziennie w to, co robią. A czynią to doskonale, od lat - stwierdził Krzysztof Borkowski, przewodniczący Kapituły Konkursu Odys 2016, podkreślając jednocześnie, że to już 22. edycja.

Smart Hotels & Hostels został wyróżniony za „pokojową inwazję krakowskich hosteli w Europie”, a Destination Poland za „pełną pasji, skuteczną realizację misji zapisanej w nazwie”. Sądecka Organizacja Turystyczna została zaś uhonorowana za „Małopolską wieś w siodle”, czyli kolejny „kompletny produkt turystyczny”. - To nagroda dla wszystkich 15 stadnin i gospodarstw, które z nami współpracują. Ich właściciele to miłośnicy koni i przyrody. Goście mogą w nich nie tylko rozpocząć przygodę z jeździectwem, ale także spróbować jazdy w terenie, w dodatku pod fachowym okiem instruktorów - zapewniała Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej.

Dwór i schronisko

- Jest polski, a zarazem europejski. Nowoczesny, a jednocześnie tradycyjny. Sielski i spokojny. Dwór Sieraków, miejsce, które żyje w tempie slow dobrą kuchnią, winem, spacerami i książką przy kominku. Jak w każdym historycznym dworze, znajdziesz w nim ślady życiowych wędrówek gospodarzy, utrwalone w obrazach, rycinach, zdjęciach i meblach wypełniających to miejsce - tak o swoim ukochanym dworze mówią jego gospodarze Karolina Grabowska i Paweł Gąsiorek. To oni bowiem, ledwie kilkadziesiąt minut od Krakowa, stworzyli urocze czterogwiazdkowe gniazdo smaku i winne spa. Jest tu trzydzieści pokoi, świetna kuchnia, a także solidnie zaopatrzona piwniczka. I za to właśnie otrzymali w tym roku specjalnego „Odysa”.

Restauracja posiada nie tylko rekomendację Sloow Food, ale została również wyróżniona dwiema czapkami - już trzeci raz z rzędu - przez przewodnik kulinarny Gauilt&Millau. - W całym makroregionie Polski południowej, a więc w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, jest tylko sześć restauracji, które mają dwie lub więcej czapek - mówią zadowoleni gospodarze Dworu Sieraków. - Nasza piwniczka może poszczycić się najbogatszą kolekcją win w Małopolsce - dodają z uzasadnioną dumą. Bo przecież taka jest „rola dworu, ugościć przyjaciół i dać im to, co gospodarze mają najlepszego”.

Specjalny Odys Kapituły Konkursu trafił też do rąk Marty Krzeptowskiej, która wraz z siostrą Marychną gospodaruje w Schronisku Górskim PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Córki Andrzeja Krzeptowskiego otrzymały go za „teraźniejszą odwagę patrzenia w przyszłość i pamięć o przeszłości”, a także uczynienie z najbardziej niedostępnego schroniska w Polsce nowoczesnego, eleganckiego i ekologicznego obiektu, żyjącego w symbiozie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

- Nasze schronisko jest też najwyżej położone - przypomina Marta Krzeptowska. Znajduje się bowiem na wysokości 1672 m n.p.m., a niesamowitą atmosferę zawdzięcza niezwykłemu położeniu - w sercu Tatr Wysokich.

- Prowadzi tu wiele szlaków, lecz żadnym z nich nie da się dojechać. Dotrzeć można do nas jedynie na nogach, górskimi szlakami, a zatem gości schroniska można nazwać prawdziwymi turystami tatrzańskimi. I to właśnie oni w największym stopniu tworzą tę wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju atmosferę - podkreśla uśmiechnięta Marta Krzeptowska.

Wyróżnieni Odysami

Kapituła przyznała również sześć wyróżnień Odys 2016. Krakowska Szkoła Języków Obcych Prymus - Linguist otrzymała je za „permanentny rozwój i program wspierający uczniów w trudnej sytuacji materialnej”, a VIA CRACOVIA Inny Sposób Podróżowania za „jakość usług i połączenie edukacji z turystyką”.

Krakowskie biuro podróży Ecotravel uhonorowano za doskonałe programy „bardzo bliskich spotkań z Krakowem i jego okolicami”, Artur Travel Barłowscy za m.in. „Puzzle your trip”, a City Tour Polska za „innowacje w ofercie imprez lokalnych dla gości z Krakowa”. Wyróżnienie trafiło również do rąk Marzeny Oleś z czterogwiazdkowego hotelu butikowego w stylu etno Piwniczna SPA & Conference w Piwnicznej-Zdroju. A przyznano je za „skuteczne wykorzystanie nobilitującej mocy góralskiego folkloru”.

Z certyfikatem Penelopy

- Postanowiliśmy nagrodzić również tych, którzy „gwiazdek” nie mają, ale także przyjmują turystów w świetnych warunkach. Od nich przecież także zależy wizerunek turystycznej Małopolski - przypomniała Anna Jędrocha, prezes zarządu Krakowskiej Izby Turystyki.

O Certyfikat Jakości Usług Penelopa mogą się ubiegać hostele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. - To nasza młodsza siostra Odysa, ma dopiero pięć lat - przypomniała prezes Jędrocha. - A że mitologiczna Penelopa, małżonka Odysa, była osobą wytrwałą, więc liczymy na to, że i nasza Penelopa będzie dotrzymywała kroku Odysowi, trwając na rynku turystycznym równie długo.

Od poniedziałku specjalnym certyfikatem mogą się posługiwać Topolowa Residence, Kajzer Hostel, Apartamenty Zamkowa 15, Old Town Apartments Sławkowska, The Spiski Palace oraz ApartmentsApart Kraków - wszystkie z Krakowa.

Konkurs odbywa się pod patronatem marszałka Małopolski i prezydenta Krakowa, a opieką medialną imprezę tradycyjnie otacza „Dziennik Polski”.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo