Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odysy i Penelopy z głębin Kopalni Soli „Wieliczka”. Kto zdobędzie prestiżowe nagrody?

Marek Długopolski
Kto sięgnie po Odysy? O tym przekonamy się 9 lutego podczas uroczystego Finału Konkursu Odys 2017 i Balu Karnawałowego Branży Turystycznej w Kopalni Soli „Wieliczka”
Kto sięgnie po Odysy? O tym przekonamy się 9 lutego podczas uroczystego Finału Konkursu Odys 2017 i Balu Karnawałowego Branży Turystycznej w Kopalni Soli „Wieliczka” KOPALNIA SOLI „WIELICZKA”
Odysy, prestiżowe nagrody krakowskiej branży turystycznej, od lat przyznawane są najlepszym z najlepszych. Kto tym razem sięgnie po to wyróżnienie? O tym przekonamy się już 9 lutego podczas uroczystego Finału Konkursu Odys 2017 i Balu Karnawałowego Branży Turystycznej w Kopalni Soli „Wieliczka”. Kandydatów jest 27.

- Nagroda jest bezcenna - podkreśla Krzysztof Borkowski, przewodniczący Kapituły Konkursu Odys 2017. Dlaczego? - Nie każdy może ją otrzymać, a kupić się jej nie da - zaznacza. W ciągu minionych 22 lat wyróżniono już ponad 70 firm.

Odys dawno temu wypłynął na wody…

Jak Odys odnalazł w Krakowie swoją Itakę? Jego droga była burzliwa, długa i niełatwa.

- Gdy w latach dziewięćdziesiątych splajtowało jedno z biur turystycznych, pozostawiając na „lodzie” turystów, w świat poszła informacja, że firmy z naszego regionu nie są solidne. Krakowska Izba Turystyki postanowiła wtedy walczyć o lepszy wizerunek branży, organizując konkurs na „Najlepszą jakość świadczonych usług w województwie małopolskim”. Nie mieliśmy tylko nazwy konkursu. Ogłosiliśmy więc plebiscyt - wspomina Krzysztof Borkowski. Wyjaśnia też, że nazwę Odys podsunął jeden ze słuchaczy radia RMF. - Pewnie był klientem upadłego biura - zaznacza. Nazwa się przyjęła…

Pierwszy Odys „przybił” do małopolskiej Itaki w 1994 roku. Krakowska Izba Turystyki przypomina też, że wszyscy, którzy do tej pory otrzymali tę nagrodę, wciąż funkcjonują na rynku. „Jeśli przestali działać, to była to decyzja właścicieli. Nie pozostawili przy tym klientów samym sobie” - zaznaczają w KIT.

Najpierw Odysy były złote, srebrne i brązowe. Teraz są równorzędne. - Zawsze jednak nagradzaliśmy i nagradzamy za jakość - podkreślają w KIT. Firmy szczególnie zasłużone dla rozwoju rynku turystycznego mogą liczyć na specjalne wyróżnienie - Odysa Kapitulnego.

Nie można też zapomnieć o elitarnym Klubie Super Odysa - tworzą go firmy, którym aż trzy razy przyznano to zaszczytne miano.

Do Odysa niedawno dołączyła Penelopa

W 18. urodziny Odysa dołączyła do niego Penelopa. - Postanowiliśmy nagrodzić również tych wszystkich, którzy „gwiazdek” nie mają, ale przyjmują turystów w doskonałych warunkach. Od nich przecież także zależy wizerunek turystyczny Małopolski - przypominają w Krakowskiej Izbie Turystyki.

- Mitologiczna Penelopa, małżonka Odysa, była osobą mądrą, twardą oraz wytrwałą. Liczymy więc na to, że nasza Penelopa będzie równie dzielna. I dotrzyma kroku Odysowi, trwając równie długo na rynku turystycznym - zaznacza Krzysztof Borkowski.

O Certyfikat Jakości Usług Penelopa, przyznawany na dwa lata, mogą ubiegać się m.in. hostele, apartamenty, kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne.

Kto w tym roku zwycięży?

Sądecka Organizacja Turystyczna, a także Smart Hotels & Hostels oraz Destination Poland z Krakowa - firmy te w minionym roku zostały laureatami prestiżowych Odysów. Specjalne Odysy powędrowały zaś do Dworu Sieraków z Sierakowa, a także tatrzańskiego Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Kto z tajemniczych głębin Kopalni Soli „Wieliczka” wywiezie Odysa? O tym przekonamy się 9 lutego. Oto tegoroczni kandydaci do zaszczytnych nagród i wyróżnień Konkursu Odys.

Po tytuł za „najlepszą jakość usług turystycznych w Małopolsce” mogą sięgnąć: nowosądecka ABlandia Parki Rozrywki AB Heron Hotel z Gródka nad Dunajcem wielicki Hotel Galicja Hotel Klimek z Muszyny - Złockie Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland z Rabki-Zdroju Schronisko PTTK „Trzy Korony - Orlica” ze Sromowiec Niżnych Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu, a także zakopiańskie Aries Hotel oraz Centrum Imprez Turystycznych i Rekreacji Tatra Travel.

Na zaszczytną nagrodę liczyć mogą również krakowskie firmy: Artur Travel Arion Touroperator Prymus Linguist Hut Plus City Tour Polska Cracovia Travel Destination Poland Ecotravel Ekosamotnia Eco Dream Pension PHU Smoki w Krakowie Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie - Galeria Lipowa 3 Ambit Tour Krakow Pinball Museum (Muzeum Flipperów) Krakowski Klub Kajakowy - Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna Ster Supertramp Via Cracovia - Inny Sposób Podróżowania, a także Wine Service.

Godni najwyższego zaufania

- Firmy, które wyróżnimy, godne są najwyższego zaufania. Wspomnę tylko, że Odysy to nagrody nie tylko za najlepszą jakość usług turystycznych, ale także za pasję i serce, które ich właściciele i pracownicy wkładają codziennie w to, co robią - nie ukrywa Krzysztof Borkowski, przewodniczący Kapituły Konkursu Odys 2017. Przypomina jednocześnie, że to już 23. edycja.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski