Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskaj zawieszoną przez ZUS emeryturę

Irena Boguszewska
Złóż wniosek. Możesz odzyskać utracone pieniądze, i to wraz z odsetkami, nawet jeśli przegrałeś sprawę w sądzie
Złóż wniosek. Możesz odzyskać utracone pieniądze, i to wraz z odsetkami, nawet jeśli przegrałeś sprawę w sądzie Fot. 123RF
Świadczenia. ZUS wypłaca wraz z odsetkami tak zwane zawieszone emerytury. Wyjaśniamy, jak sięgnąć po te pieniądze, gdy Ci się należą.

Byłeś na emeryturze i pracowałeś, a ZUS zawiesił Ci wypłatę świadczenia tylko dlatego, że nie rozwiązałeś stosunku pracy chociaż na jeden dzień? Teraz możesz odzyskać utracone pieniądze i to wraz z odsetkami – nawet jeśli przegrałeś sprawę w sądzie.

To warto wiedzieć

Właśnie teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wraz z należnymi odsetkami emerytury, które były zawieszone od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku, a przyczyną ich zawieszenia było nierozwiązanie stosunku pracy, zawartego przed przejściem na emeryturę. Trzeba jednak wiedzieć, że ZUS nie robi tego ani z urzędu, ani automatycznie.

Zapamiętaj! Wypłata zawieszonego świadczenia następuje tylko i wyłącznie na wniosek zgłoszony do zakładu przez emeryta. Czyli jeśli nie złożysz podania, to nie odzyskasz swoich pieniędzy.

Jak doszło do takiej sytuacji

Ustawa z 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 257, poz. 1726) wprowadziła zmiany do ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodała do niej sławetny artykuł 103a. Mówił on: „Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał ją bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Zmiana ta dała czas pracującym emerytom na podjęcie decyzji do końca września 2011 roku. Tym, którzy pobierali emerytury i pracowali u swoich dotychczasowych pracodawców, a nie rozwiązali choćby na jeden dzień stosunku pracy, od 1 października 2011 roku ZUS – z mocy ustawy – zawiesił wypłatę świadczeń...

Komu przysługuje wypłata

Zasady ustalania i wypłaty emerytur zawieszonych od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku, w związku z kontynuowaniem zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę, określa ustawa z 13 grudnia 2013 roku (Dz.U. z 2014 r. poz. 169).

Przepisy te weszły w życie 19 lutego 2014 roku i dotyczą wszystkich emerytów, którzy prawo do emerytury nabyli przed 1 stycznia 2011 roku. Prawo to zrównuje wszystkich emerytów objętych właśnie tą regulacją.

Bardzo ważne

Po zgłoszeniu wniosku wypłatę takiej zawieszonej emerytury otrzymają:

- ci, którzy wcześniej dostali decyzję odmowną z ZUS-u,

- jak i ci, którzy przegrali swoje sprawy w sądzie.

Jak oblicza się zawieszoną emeryturę

Kwota emerytury zostanie ustalona w wysokości, w jakiej byłaby wypłacona, gdyby nie została zawieszona w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. Przy jej ustalaniu zostanie zatem uwzględniona waloryzacja, która przeprowadzona była od 1 marca 2012 roku (wtedy była waloryzacja kwotowa, wszyscy otrzymali 71 złotych brutto miesięcznie).

Jeśli emeryt w okresie zawieszenia emerytury zgłaszał wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia, np. poprzez doliczenie stażu, to emerytura zostanie uwzględniona w podwyższonej wysokości.

Źródło: ustawa i dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

PRAKTYCZNE INFORMACJE

Jak oblicza się zawieszoną emeryturę?
Kwota emerytury zostanie ustalona w wysokości, w jakiej byłaby wypłacona, gdyby nie została zawieszona w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. Przy jej ustalaniu zostanie zatem uwzględniona waloryzacja, która przeprowadzona była od 1 marca 2012 roku (wtedy była waloryzacja kwotowa, wszyscy otrzymali 71 złotych brutto miesięcznie). Jeśli emeryt w okresie zawieszenia emerytury zgłaszał wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia, np. poprzez doliczenie stażu, emerytura zostanie uwzględniona w podwyższonej wysokości.

Uwaga, to trzeba wiedzieć
Do kwoty obliczonej do wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki za okres do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 19 lutego 2014 roku.

Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje osobom, którym na podstawie prawomocnego wyroku sądu ZUS wypłacił już emeryturę.

Ważne dla osób, którym ZUS wypłacił zawieszoną emeryturę po wyroku sądu!
Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo o nich nie orzekł, mogą zgłosić wniosek o ich wypłatę.

Co będzie ze sprawami, które są w sądzie? To zależy od tego, czy to ZUS, czy też emeryt odwołał się do sądu.
W sprawach, w których to ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres
od 1 października 2011 r., zakład po zgłoszeniu wniosku wystąpi o cofnięcie apelacji w całości lub w części. A po zakończeniu postępowania sądowego wyda decyzję i wypłaci emeryturę.

Jeśli natomiast to emeryt wniósł odwołanie od decyzji lub apelację od negatywnego dla siebie wyroku sądu, ZUS zawiesi postępowanie do zakończenia postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. W tym przypadku decyzja dotycząca zawieszenia zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

TO TRZEBA WIEDZIEĆ
Wypłata zawieszonego świadczenia nastąpi tylko i wyłącznie na wniosek zgłoszony przez emeryta

Wniosek jest niezbędny
Wypłata zawieszonego świadczenia nastąpi tylko i wyłącznie na wniosek zgłoszony przez emeryta. W praktyce oznacza to, że każdy, kto chce odzyskać swoją zawieszoną emeryturę, musi złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Co we wniosku
Wniosek musi zawierać kilka obowiązkowych elementów:
a) imię i nazwisko emeryta,
b) adres zamieszkania,
c) numer emerytury,
d) nazwę i adres oddziału ZUS-u,
e) podpis emeryta.

Wniosek musi też określać, czego dotyczy – a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 wraz z odsetkami.

Lub tylko odsetek – jeżeli emerytura została wcześniej wypłacona na mocy wyroku sądu bez odsetek. Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury powinny złożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu uzyskanego w 2011 roku i w 2012 – o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej.

Gdzie składać
Wniosek najlepiej skierujmy do naszego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć, oczywiście, można go złożyć w każdej terenowej jednostce.

Jakie są terminy
Emeryt może złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami w dowolnym czasie. Roszczenie o zwrot zawieszonej emerytury nie przedawnia się. Jednak po co czekać na należne pieniądze? Tym bardziej, że odsetek nie przybywa i nie przybędzie, bo są naliczane tylko do momentu wejścia w życie ustawy, czyli do 19 lutego 2014 roku.

Ile poczekasz na decyzję
W jakim czasie można liczyć na uzyskanie z ZUS-u decyzji? Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni. Licząc od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być na przykład data wpływu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta.

(BOG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski