Odzyskane ręce i nogi

Odzyskane ręce i nogi

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Rehabilitantka Bożena Palej podczas ćwiczeń z pacjentką Fot. Ewa Piłat

Rehabilitantka Bożena Palej podczas ćwiczeń z pacjentką Fot. Ewa Piłat

Przez pół roku nie opuszczała swojego mieszkania na blokowej półce. Brakowało silnego fizycznie opiekuna, który mógłby zapewnić pani Marcie bezpieczne wyjście na zewnątrz. Nigdy nie wiadomo było, kiedy jej nogi odmówią posłuszeństwa.
Rehabilitantka Bożena Palej podczas ćwiczeń z pacjentką Fot. Ewa Piłat

Rehabilitantka Bożena Palej podczas ćwiczeń z pacjentką Fot. Ewa Piłat

Rehabilitantka Bożena Palej podczas ćwiczeń z pacjentką Fot. Ewa Piłat

STWARDNIENIE ROZSIANE. Szybka rehabilitacja sprawia, że zmiany chorobowe mogą się cofnąć

Samodzielnie nie potrafiła nawet umyć włosów. Przy najprostszych czynnościach musiała wspierać się siostrą.
A siostra ma przecież swoją rodzinę i nie zawsze może służyć pomocą. Kiedy po raz pierwszy przekroczyła próg przychodni rehabilitacyjnej, jedną ręką kurczowo trzymała się kuli, drugą swej siostry. Tylko z taką pomocą potrafiła się poruszać.


Dwa turnusy później pani Marta postanawia trochę skrócić swoje ćwiczenia. Chce jeszcze zdążyć na plac w Bieńczycach. Ma ochotę na świeże owoce. Teraz nie tylko na ćwiczenia rehabilitacyjne przychodzi samodzielnie. Sama robi zakupy i sama radzi sobie z codziennymi czynnościami. Ktoś, kto ją widział pół roku temu, nie uwierzyłby w tę metamorfozę.


Pani Marta choruje na stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex SM). Mimo przyjmowania zaleconych leków, choroba zamieniła ją w inwalidkę uzależnioną od pomocy najbliższych. Pół roku temu trafiła do Ośrodka Dziennego Rehabilitacji na os. Krakowiaków w Nowej Hucie realizującego specjalny program przywracający sprawność chorym na SM.


- Przez kilka miesięcy pracowałam nad tym programem. Oparliśmy się na dokumencie Ministerstwa Zdrowia "Narodowy Program Leczenia Chorych na SM na lata 2006-2008", ale w jeszcze większym stopniu na wiedzy i materiałach z ubiegłorocznego sympozjum naukowego poświęconego najnowszym i najskuteczniejszym metodom rehabilitacji chorych na stwardnienie rozsiane. W sympozjum w Katowicach uczestniczyło kilku naszych rehabilitantów - mówi lek. med. Halina Czermak, kierowniczka NZOZ "Polimed" prowadzącego ośrodek. Placówka działa zaledwie od stycznia. Ma podpisany kontrakt z NFZ, ale wielu pacjentów nie wie o jego istnieniu. Pacjenci, którzy tu się rehabilitują, mają bardzo komfortowe warunki. Pomoc otrzymują natychmiast, bez czekania, bez zabiegania o przyjęcie. W przypadku chorych na SM czas jest bardzo ważny.


Zdaniem pracujących tu rehabilitantów rewelacyjne efekty przynosi kinezyterapia metodą PNF (prioprioreceptive neuromuscular facilitation) umożliwiająca optymalne odtworzenie funkcji motorycznej przy wykorzystaniu receptorów ciała. Metoda ta pozwala na ćwiczenia w różnych pozycjach, usprawnia chód oraz umożliwia ćwiczenia mięśni mimicznych. Chorzy usprawniani są również metodą NDT Bobath (neurodevelopmental treatment), pozwalającą na odtwarzanie prawidłowych wzorców ruchowych szczególnie przy spastycznych zaburzeniach ruchu. Korzystają z krioterapii azotowej, magnetoterapii, magnetostymulacji, elektrostymulacji, laseroterpii, prądów Tens i diadynamik. Konkretne ćwiczenia dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta.


- W ubiegłym tygodniu przyszedł do nas pacjent skarżąc się, że traci kontrolę nad jedną stopą. Kiedy chodził, a nawet stawał na jednej nodze, nic nie wskazywało, aby miał jakiś problem, ale specjalistyczne testy potwierdziły, że - rzeczywiście - mamy do czynienia z opadaniem stopy. Po dwóch dniach terapii pacjent wprawdzie miał zakwasy, ale stopa przestała opadać. Tak szybkie efekty przynosi rehabilitacja w przypadku osób, które zgłaszają się do nas natychmiast po rzucie choroby. To dotyczy głównie młodszych osób, a okazuje się, że na SM choruje coraz więcej młodych - zauważa rehabilitantka Bożena Palej.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »