Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odżywiają i nawilżają

(DD)
Olejek roślinny jest nieodzowny do masażu; poprawi m.in. elastyczność skóry, zapobiegnie rozstępom
Olejek roślinny jest nieodzowny do masażu; poprawi m.in. elastyczność skóry, zapobiegnie rozstępom Fot. archiwum
Uroda. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z cennych właściwości olejków roślinnych wykorzystywanych w pielęgnacji ciała i włosów.

Oleje roślinne, nieocenione w pielęgnacji ciała i włosów, najczęściej pozyskuje się z nasion, orzechów lub kiełków. Dobry olej powinien być stuprocentowo naturalny, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Najlepsze oleje pochodzą z upraw ekologicznych (posiadają certyfikat), są tłoczone na zimno i nierafinowane, co pozwala im zachować wszystkie wartości odżywcze.

- Wtedy możemy być pewni, że olej będzie bezpieczny dla skóry i zapewni jej skuteczną pielęgnację - mówi Justyna Bedekier, menedżer działu wdrożeń marki Organique. - Rodzaj oleju należy dobierać indywidualnie w zależności od celu, w jakim chcemy go stosować.

Oczyszczanie twarzy

Tradycyjne kosmetyki do mycia twarzy zawierają często agresywne środki myjące, alkohol i kwasy, które mogą podrażnić i wysuszyć skórę, pozbawiając ją warstwy ochronnej w postaci sebum.

Dlatego lepszą alternatywą są oleje, które bardzo delikatnie usuwają zanieczyszczenia i makijaż (nawet ten wodoodporny) przy okazji pielęgnując skórę. Sam proces oczyszczania jest bardzo prosty: wmasujmy olejek w skórę i zmyjmy go ciepłym kompresem. Można też użyć mokrego wacika kosmetycznego, nanieść na niego olej i delikatnie przecierań nim twarz, aż pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń. Resztki oleju znakomicie się wchłoną, zapewniając głębokie nawilżenie i regenerację naskórka.

Jeśli nasza cera jest problematyczna, szybko się przetłuszcza, wybierzmy lżejsze oleje, które nie zapychają porów. Odpowiednim wyborem będzie więc olej jojoba, sojowy lub z pestek winogron. Oprócz głębokiego nawilżenia przyspieszają regenerację, łagodzą, zmiękczają i chronią skórę twarzy. Z kolei olej arganowy na pewno zostanie doceniony przez właścicielki dojrzałej cery. Zwany eliksirem młodości, ma właściwości ujędrniające i wygładzające. Osoby z problemem pękających naczynek powinny zainteresować się olejem z kocanki, który działa obkurczająco, niweluje zaczerwienienia i zasinienia. Olej kokosowy idealnie sprawdzi się przy skórze suchej, podrażnionej i wrażliwej.

Olejowanie włosów

Nakładanie olejku na mokre włosy daje lepsze efekty niż aplikacja na suche pasma. Uelastycznia włosy, zatrzymuje w nich wilgoć, dzięki czemu zapobiega zniszczeniom.

Olej nakładamy na mokre włosy około pół godziny przed ich umyciem. Można założyć foliowy czepek i owinąć ręcznikiem. Wytworzone ciepło otworzy łuski włosa i pozwoli na głębsze wniknięcie oleju. Alternatywą jest długa, ciepła kąpiel - para wodna zadziała równie dobrze, jak ciepły kompres z ręcznika. Po umyciu włosów możemy wetrzeć w ich końcówki kilka kropel oleju, aby zabezpieczyć je przed rozdwajaniem i puszeniem. Taki zabieg warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty nie będą natychmiastowe - pozytywne zmiany zauważymy po kilku tygodniach.

Właścicielki suchych, puszących się i mocno zniszczonych włosów powinny zainwestować w olej makadamia. Wygładza, nawilża i wzmacnia włosy, docierając do ich wnętrza. Olej arganowy dodatkowo odżywia i ułatwia stylizację, a z olejem kokosowym polubią się włosy niskoporowate. Mają one szczelniej domknięte łuski, dlatego najlepsze dla nich będą oleje o małych cząsteczkach lub takie, które tylko pokryją je lekkim filmem.

Pielęgnacja ciała

Olejki wcierane po każdej kąpieli na rozgrzaną, lekko wilgotną skórę, zapewnią jej nawilżenie i odżywienie. Możemy też dolać odrobinę oleju bezpośrednio do wanny - podczas kąpieli będzie wnikał w skórę. Olej warto wykorzystać również do masażu. Kokosowy ukoi skórę i zmysły subtelnym zapachem, a olej makadamia poprawi elastyczność skóry i zapobiegnie rozstępom. Możemy wykorzystać go również do masażu bańkami chińskimi podczas walki z cellulitem.

Olej z powodzeniem może zastąpić piankę do golenia (zapomnimy o podrażnieniach i szorstkiej skórze), sprawdzi się jako ochrona przed opalaniem i łagodząco po opalaniu, do pielęgnacji popękanych stóp, do nawilżenia spierzchniętych ust, a także jako baza do wykonania domowego peelingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski