Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OFE czy ZUS? Czas na decyzję

Katarzyna Borek
Aby decyzja o udziale w OFE była skuteczna, trzeba ją złożyć w formie urzędowej deklaracji. Dokument znajdziesz m.in. na www.zus.pl
Aby decyzja o udziale w OFE była skuteczna, trzeba ją złożyć w formie urzędowej deklaracji. Dokument znajdziesz m.in. na www.zus.pl fot. Fotolia
Twoja emerytura. Jesteś w OFE i chcesz tam pozostać? A może stawiasz na ZUS? Sprawdź, jak skutecznie zadecydować o składce emerytalnej

Pewnie już wiesz, że zmieniły się przepisy dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych (zwanych OFE). Nowością jest m.in. dobrowolność udziału w nich. Dotąd były obowiązkowe i automatycznie dostawały część Twojej składki emerytalnej. Wybór ograniczał się wyłącznie do wskazania funduszu, który miał nią zarządzać. To się jednak zmieniło. Członkostwo w funduszu jest teraz dobrowolne.

Decydujesz Ty i teraz
Od 1 kwietnia do 31 lipca obecni członkowie OFE (ale nie wszyscy, do czego zaraz wrócimy) decydują, czy chcą, by ich składka emerytalna: w całości trafiała do ZUS; czy zarówno do zakładu, jak i funuszu.

Uwaga! Oświadczenie składają tylko ci obecni członkowie OFE, którym do osiągnięcia ich indywidualnego wieku emerytalnego zostało więcej niż 10 lat. Ma to związek z wprowadzeniem tzw. suwaka emerytalnego. Polega on na przekazywaniu środków zgromadzonych na rachunku w OFE do ZUS, stopniowo, przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Po tym czasie składki emerytalne będą tam trafiały w całości. Suwak bezpieczeństwa dotyczy zarówno osób, które zdecydowały się przenieść część przyszłej składki do ZUS, jak i tych, które chcą ją pozostawić w OFE.

Jak wybierasz
1.Jeśli chcesz, by część Twojej składki emerytalnej wciąż trafiała do OFE, musisz do 31 lipca dostarczyć do ZUS oświadczenie o tym, by w dalszym ciągu przekazywał ją do funduszu.

2.Jeżeli nie złożysz oświadczenia do 31 lipca, automatycznie cała Twoja składka emerytalna będzie trafiała na konta ZUS.

Zapamiętaj: jeśli chcesz, by Twoje składki emerytalne trafiały wyłącznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nic nie musisz robić. Bo jeżeli nie złożysz oświadczenia w terminie, automatycznie wszystkie pozostaną w zakładzie.

Gdy chcesz być w OFE
1.Nie możesz usiąść i własnoręcznie napisać na zwykłej kartce papieru, że właśnie tego sobie życzysz. Trzeba to oświadczyć na urzędowym druku. Jego pełna nazwa brzmi „Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych”.

Formularz ten jest dostępny w oddziałach ZUS, a także na jego stronie internetowej www.zus.pl oraz na stronach internetowych: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego.

2.Oświadczenie musisz przekazać do ZUS – osobiście, listownie lub poprzez internet (korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS pod adresem pue.zus.pl).

Możesz zmienić zdanie
Tegoroczna decyzja, czy chcemy odkładać na emeryturę w ZUS i OFE, czy tylko w zakładzie nie jest ostateczna!

Ponownie będziesz mógł wybierać w 2016 r., a potem co cztery lata. A to dlatego, że ustawa wprowadzająca dobrowolność członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym, przewiduje tak zwane okienka transferowe. Czyli okresy, w ciągu których będzie można ponownie zadecydować, dokąd ma trafiać nasza składka emerytalna.

Pierwsze okienko transferowe trwa od 1 kwietnia do 31 lipca br. Następne, w tych samych miesiącach, będzie w 2016 r. A potem już systematycznie co cztery lata, a więc w roku 2020, 2024, 2028 itd.

Słowniczek

OFE

* Prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu części składek emerytalnych i ich inwestowaniu z przeznaczeniem na kapitał emerytalny osób, które zdecydują się na wybór OFE. Fundusze są zarządzane i reprezentowane w stosunkach z osobami trzecimi przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE). Otwarte fundusze emerytalne są jednak odrębnymi podmiotami posiadającymi osobowość prawną. Nie posiadają natomiast zdolności upadłościowej, to znaczy nie mogą ogłosić bankructwa. Podlegają, podobnie jak PTE, nadzorowi państwa. Sprawuje go Komisja Nadzoru Finansowego. W przypadku połączenia towarzystw lub nabycia towarzystwa przez inne PTE, fundusz ulega likwidacji. Nie oznacza to jednak, że znikają indywidualne konta członków funduszu – ich środki przenoszone są do innego OFE.

Członek OFE

* Jest to osoba fizyczna, która posiada w funduszu emerytalnym odrębny rachunek. Gromadzone są na nim środki ze składek i wypłat transferowych (w przypadku zmiany funduszu). Każda składka lub wypłata transferowa wpływająca do OFE jest przeliczana (po odjęciu opłat) na jednostki rozrachunkowe. Ich suma znajduje się na rachunku członka OFE.

Jednostka rozrachunkowa

* Instrument oznaczający wielkość udziałów członka w aktywach OFE. Ułatwia śledzenie zmian stanu rachunku w funduszu. Od wartości jednostki rozrachunkowej, która ustalana jest w każdym dniu roboczym, zależy wartość środków na rachunku każdego członka OFE (równa iloczynowi liczby jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku i aktualnej ich wartości).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski