Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oficerowie rowerowi mają uratować cyklistów

MARCIN WARSZAWSKI
Nad rozwojem ścieżek będzie czuwać oficer rowerowy Fot. Andrzej Banaś
Nad rozwojem ścieżek będzie czuwać oficer rowerowy Fot. Andrzej Banaś
Kraków przez wiele lat nazywany był rowerową stolicą Polski. Niestety, tytuł ten stracił. Na rzecz Wrocławia. Polityka rowerowa stolicy Dolnego Śląska to zupełnie inna liga. Zakup stojaków rowerowych, budowa ścieżek czy wyznaczanie kontrapasów to zadania, z którymi pod Wawelem urzędnicy latami nie potrafili sobie poradzić. Teraz ma się to jednak zmienić.

Nad rozwojem ścieżek będzie czuwać oficer rowerowy Fot. Andrzej Banaś

O TYM SIĘ MÓWI. Kraków chce wrócić do rowerowej pierwszej ligi. Ma w tym pomóc zatrudnienie dwóch ekspertów. Przed nowymi urzędnikami wyjątkowo trudne zadanie.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który troskliwą opieką otacza krakowskich rowerzystów, zapowiada, że idzie nowe - otwartość na dialog , monitorowanie stanu ścieżek czy więcej parkingów dla jednośladów.

Gwarantem rowerowej arkadii w Krakowie mają być oficerowie rowerowi - urzędnicy, którzy o cyklistach, ich problemach i potrzebach wiedzą wszystko. Właśnie zakończył się konkurs na stanowisko inspektora i specjalisty rowerowego.

Pierwszą funkcję będzie sprawował Marcin Wójcik, dotychczasowy działacz Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, pracownik Małopolskiego Instytutu Kultury. Do jego obowiązków będzie należało m.in. uczestniczenie w spotkaniach ze środowiskami rowerowymi, opiniowanie ścieżek czy współtworzenie koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej od stojaków po wypożyczalnie miejskich jednośladów.

Jednak by w natłoku obowiązków inspektor nie kręcił się w kółko, otrzymał wsparcie w postaci specjalisty.

Na to stanowisko także w drodze konkursu zatrudniono Małgorzatę Jedynak. Okazuje się, że rowerzystka miała najwyższe noty w testach z wiedzy teoretycznej i przepisów ruchu drogowego.

ZIKiT już zapewnił, że nowa pracownica długo nie posiedzi za biurkiem. Do jej obowiązków ma bowiem należeć m.in. kontrolowanie stanu technicznego i oznakowania tras rowerowych. Tych w Krakowie mamy niewiele w porównaniu z innymi miastami, ale na ponad 120 km ścieżek pracy na pewno nie braknie.

Samo zatrudnienie oficerów rowerowych to żadna nowość. We Wrocławiu takie stanowisko funkcjonuje bowiem od 2007 roku. Podobnie w Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi czy Szczecinie.

Przed nowymi pracownikami ZIKiT niełatwe zadanie. Oby tylko nie zapomniał urzędnik, jak rowerzystą był. W końcu, jak mawia się w rowerowym żargonie, urzędnicza machina potrafi nieźle wkręcić, a nawet skołować.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski