Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oglądać atomy...

AWOJ
Coraz mniejsze i szybsze procesory, płaskie ekrany monitorów komputerowych, terapia genowa w chorobach nowotworowych czy niezwykle szybkie łącza internetowe - to tylko kilka przykładów wykorzystania dynamicznie rozwijającej się nanotechnologii, czyli interdyscyplinarnej i nowoczesnej dziedziny nauki, której przedmiotem są obiekty o rozmiarach rzędu tzw. nanometrów (jedna milionowa milimetra).

W Laboratorium Syntezy i Diagnostyki Nanostruktur UJ

   - Są to maleńkie układy, które mają unikalne właściwości i kierują się swoimi prawami, możemy więc obserwować zupełnie nowe jakościowo zjawiska fizyczne. Pomiarów dokonujemy za pomocą kwantów. Jest to zupełnie inny nanoświat, w którym możemy zakodować niewiarygodne ilości informacji. Spekuluje się np., że za pomocą tzw. nanoorganizmów będzie można dokonywać operacji chirurgicznych czy też usuwać miażdżycę w stanach zawałowych - _mówi prof. Marek Szymoński, dyrektor Instytutu Fizyki UJ - jednego z przodujących ośrodków w Polsce prowadzących badania w tej dziedzinie.
   A jest to wszystko możliwe dzięki specjalistycznej aparaturze zgromadzonej w Laboratorium Syntezy i Diagnostyki Nanostruktur UJ. Uroczyste otwarcie pracowni zostało połączone z seminarium "Nanotechnologia w badaniach naukowych i zastosowaniach praktycznych". - _Nasze laboratorium budowaliśmy od kilku lat.__Możemy w nim badać różnego rodzaju materiały o bardzo małych, nanometrowych, rozmiarach - półprzewodniki, izolatory, polimery. Są to działania na poziomie atomowym, molekularnym - _wyjaśnia profesor. W pracowni znajdują się unikalne zestawy aparaturowe do diagnostyki i syntezy nanostruktur. Mikroskop, za pomocą którego można obserwować ułożenie i właściwości elektryczne pojedynczych atomów; aparatura skanningowa umożliwiającą obserwację tych atomów z tak dużą rozdzielczością, że można oglądać ich najgłębsze struktury.
   - _Dzięki naszym darczyńcom: profesorowi Michaelowi Grundze z Uniwersytetu w Heidelbergu oraz doktorowi Andreasowi Glenzowi z firmy PREVAC mogliśmy tę aparaturę zdobyć o wiele taniej. Inaczej nie byłoby nas na to stać. Ponadto dzięki grantowi z FNP mogliśmy wyremontować pomieszczenia laboratoryjne - _wyjaśnia profesor Szymoński. - _Pracują tu nie tylko nasi naukowcy, ale również studenci przygotowujący prace magisterskie. Chcemy, aby ci najlepsi zostawali u nas w instytucie, ponieważ tylko wtedy nasza praca ma sens.

    (AWOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski