Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ognisko może grzać tanio

Janusz Michalczak
Domy energooszczędne mają zwykle bardzo prostą formę
Domy energooszczędne mają zwykle bardzo prostą formę domywstyllu.pl
Energooszczędność. Powoli zmienia się nastawienie pań do zagadnień technicznych dotyczących domu

Chodzi oczywiście o ognisko domowe. Choć tradycyjnie rolę jego strażnika pełni kobieta, to jednak kwestie zużycia energii w mieszkaniu bliższe są mężczyznom.

Panie biorą udział w projektach
Prawidłową odpowiedź na pytanie o najbardziej energochłonny element gospodarstwa domowego wskazało podczas przeprowadzonych ostatnio badań tylko 20 oproc. uczestniczących w nim pań. Nieco lepszy wynik w ogólnopolskim badaniu pt. "Energoszczędność w moim domu" odnotowali panowie. 28 proc. z zapytanych respondentów płci męskiej jako największego pożeracza energii w domu słusznie uznało ogrzewanie pomieszczeń.

Również w pytaniu o to, jakie działania poprawiające standard energetyczny budynku mają jednocześnie największy potencjał oszczędności finansowych, prawidłową odpowiedź - "termoizolacja" - wybrało więcej panów - 79 proc. wskazań, niż pań - 69 proc.

- W ostatnich latach obserwujemy coraz większy udział kobiet w procesie projektowania i budowania domu, ale głównie w zakresie jego wyglądu i funkcjonalności - komentuje architekt Monika Kupska-Kupis. - Panie mniej interesują się czynnikami warunkującymi standard energetyczny budynku i klimat wewnątrz pomieszczeń, a przecież w budynkach spędzamy do 90 proc. naszego życia.

W niektórych domach brakuje światła dziennego, które w dużym stopniu odpowiada za dobre samopoczucie mieszkańców. Z naszych badań wynika, że dobry klimat w pokoju dziecka, uzyskany między innymi dzięki dużej ilości światła dziennego i świeżego powietrza w pomieszczeniu, może podnieść zdolność uczenia się nawet o 15 proc.

Jedynie od nas zależy poziom własnej wiedzy
Wiedza dotycząca energetycznych potrzeb budynku przydaje się nie tylko osobom budującym, ale też kupującym gotowy dom lub mieszkanie. To od standardu energetycznego zależy, jak dużo ciepła będzie uciekać z budynku zimą i jak wysokie będą opłaty za ogrzewanie.

Dlatego do listy kryteriów wyboru nowego domu lub mieszkania, obok ceny i lokalizacji, warto dodać kryterium ilości energii zużywanej do ogrzewania.

Zależy ona od kilku czynników, przede wszystkim od izolacyjności termicznej ścian, dachu i podłogi, energooszczędności okien oraz drzwi, ale też od zysków ciepła z promieniowania słonecznego, czyli na przykład od właściwego usytuowania okien w budynku względem stron świata. - Aby dowiedzieć się jaki jest standard energetyczny budynku, trzeba poprosić sprzedającego o udostępnienie świadectwa charakterystyki energetycznej - mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool.

- Natomiast, by oszacować koszty zużycia energii w mieszkaniu, należy pytać o zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania. Dla domu energooszczędnego wskaźnik ten nie powinien być wyższy niż 70 kWh na mkw. Oznacza to, że do ogrzania jednego metra kwadratowego budynek potrzebuje nie więcej niż 70 kWh energii rocznie.

Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych, o gorszym standardzie energetycznym, wynosi ok. 120 kWh na mkw. Warto też zapytać, jaki materiał izolacyjny i jakiej grubości zastosowano. Jeżeli na ścianie jest poniżej 15 cm, a w dachu mniej niż 20 cm izolacji - nie możemy spodziewać się, że jest to dom energooszczędny. 20 cm na ścianie i minimum 25 cm na poddaszu - takie parametry gwarantują mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie możliwość zmniejszenia zużycia energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski