Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogólniaki walczą o gimnazjalistów

SYP
Rozpoczęła się walka o uczniów. Szkoły średnie kuszą gimnazjalistów nowymi profilami kształcenia. W tym roku jest to wyjątkowo trudne.

Szkoły średnie w powiecie olkuskim zachęcają gimnazjalistów nowymi kierunkami kształcenia. fot. Jacek Sypień

Szkoły średnie w powiecie olkuskim zachęcają gimnazjalistów nowymi kierunkami kształcenia. fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI. Jeśli nie uda się "zapełnić" pierwszych klas, nauczycielom grożą zwolnienia

Na 1258 uczniów trzecich klas wszystkich gimnazjów w powiecie olkuskim, aż 193 zadeklarowało w ankietach, że chce kontynuować naukę w szkołach poza terenem powiatu. Tymczasem w szkołach średnich w powiecie zaplanowano miejsca dla wszystkich.

Najmniej problemów z naborem mają olkuskie "ogólniaki". Ale i one starają się ściągnąć najlepszych uczniów. Chęć kontynuowania nauki w olkuskim I LO zadeklarowało 154 uczniów. Ponieważ, w tej szkole planuje się utworzenie pięciu klas pierwszych, miejsc powinno wystarczyć. Szkoła prowadzi nabór do klas o profilu; matematyczno - fizycznym, matematyczno -fizyczno - informatycznym, humanistyczno - filmoznawczym, europejsko - prawnym i biologiczno-chemicznym.

Na stronie internetowej szkoła chwali się wysoką zdawalnością matury (97,5 proc. w 2009 roku) i przyjęciami na studia (93 proc., w tym 82 proc. na studia dzienne). Podobnie jak inne placówki "Kazimierz" organizuje "Dzień Otwarty" dla gimnazjalistów, który zaplanowano na 16 kwietnia.

Problemy z naborem może mieć olkuskie II LO. Na stronie internetowej placówki można znaleźć informacje o naborze do pięciu klas pierwszych. Od września mają tam ruszyć klasy: matematyczna, humanistyczna, językowa, biologiczna i geograficzna. Jak wynika z ankiet, do tej szkoły chce iść 93 uczniów z całego powiatu. Wstępne plany naborowe mówią o trzech klasach pierwszych. Dzień otwarty w tej placówce zaplanowano na 31 marca.

Aż sześć klas pierwszych ma powstać w olkuskim IV LO. Jeśli wierzyć ankietom, do tej szkoły chce iść aż 238 uczniów. Od września mają tam powstać klasy: humanistyczno prawna, humanistyczno dziennikarska, matematyczno - geograficzno - informatyczna, geograficzno językowa, biologiczno chemiczna i matematyczno - fizyczno informatyczna. Dzień otwarty zaplanowano na 15 kwietnia.

W olkuskim III LO mają powstać dwie klasy pierwsze, co zgadza się z liczbą 61 uczniów, którzy w ankietach zadeklarowali chęć nauki w tej placówce. W klasach pierwszych mają być następujące przedmioty wiodące: matematyka i informatyka, języki angielski i niemiecki oraz geografia, matematyka i język obcy.

Niszę na rynku edukacyjnym odkrył także "ogólniak" w Kluczach, gdzie od kilku lat jest realizowany specjalny program przysposobienia obronnego. Do dwóch klas pierwszych, jakie mają powstać w tej szkole chce iść 46 uczniów, większość do popularnej klasy "wojskowej". Szkoła prowadzi także nabór do technikum elektronicznego o specjalności elektroniczne systemy zabezpieczeń.

Wolbromski "ogólniak" prowadzi nabór do czterech klas pierwszych o profilach: ekonomiczno-społecznym, humanistycznym z elementami edukacji europejskiej, przyrodniczym z elementami ochrony środowiska oraz politechniczno-informatycznym. Tymczasem w tamtejszym "ogólniaku" widzi swoją przyszłość 78 gimnazjalistów.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski