Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Redakcja
Szanowni Państwo,

Nominacje 2011

18. urodziny Nagrody Literackiej to okazja do wręczenia kolejnej statuetki poczciwego Koziołka Matołka. Powędruje ona do rąk najlepszego pisarza dla dzieci, którego książka została wydana w 2010 roku. To wydarzenie mające ogólnopolską rangę, promuje wartościową literaturę dla młodych czytelników.

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiono w 1994 roku. W 2004 r. jej organizację przekazano naszej Bibliotece. Bardzo cenimy sobie to wyróżnienie. Cieszymy się, że ta prestiżowa Nagroda organizowana jest właśnie w Oświęcimiu. Szczególnie teraz, gdy oddany został naszym mieszkańcom nowy i funkcjonalny obiekt biblioteki GALERII KSIĄŻKI, z radością będziemy gościć wybitnych naukowców, krytyków literackich, znanych i debiutujących autorów książek, wydawców oraz badaczy literatury, którzy przyjadą do nas z całej Polski.

Osiemnaście lat funkcjonowania nagrody pozwoliło zaistnieć wielu młodym pisarzom. Dla niektórych statuetka Koziołka Matołka stała się przepustką w świat literatury dla dzieci i młodzieży i jej czytelników.

Przyznając Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego chcemy promować dobre i wartościowe książki dla dzieci, takie, które trafiają do wrażliwości młodego czytelnika, zaspokajają jego ciekawość świata.

Życząc dobrej lektury, zapraszam do naszej Biblioteki GALERII KSIĄŻKI.

Leszek Palus

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu

***

Jury Nagrody pod przewodnictwem prof. Joanny Papuzińskiej w składzie: Małgorzata Chrobak - pracownik naukowy Katedry Literatury dla Dzieci i Młodzieży AP w Krakowie, Anna Maria Krajewska - krytyk literacki z Instytutu Książki i Czytelnictwa BN w Warszawie, Jerzy Kumiega - bibliotekarz; Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Grażyna Lewandowicz - Nosal - specjalista w zakresie bibliotek, czytelnictwa i literatury dziecięcej BN w Warszawie, Aneta Satława - sekretarz redakcji "Guliwer" czasopisma o książce dla dzieci; Biblioteka Śląska w Katowicach, Ewa Świerżewska - wydawca portalu Qlturka.pl - dziecko i kultura, Stanisława Niedziela - sekretarz jury; Centrum Literatury Dziecięcej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu - spośród nadesłanych na konkurs 63 książek nominowało do Nagrody 10 autorów:

Beręsewicz Paweł, Czy wojna jest dla dziewczyn, Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo "Literatura", Łódź, 2010

Październik 2010 - Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy.

Zródło: wyd-literatura.com.pl

Beręsewicz Paweł, Tajemnica człowieka z blizną, Łódź, "Literatura", 2010

Każda rodzina ma swoje tajemnice. A już dzieciom to niczego się nie mówi. 12-letni Jasiek nie cierpi półsłówek i uśmieszków pod nosem - postanawia sam dojść prawdy: skąd u mężczyzny, tak blisko z nim spokrewnionego, skrywana dotąd pod krzaczastą brodą - blizna? Wyobraźnia podsuwa Jaśkowi różne rozwiązania...
Źródło: wyd-literatura.com.pl

Bardijewska Liliana, Drobinka Śmieszynka, czyli przygody kropelki wody, Warszawa, "Bajka", 2010

Pełna humoru i ciekawostek przyrodniczych bajka o wędrówce kropli wody dookoła świata. Śmieszynka przylatuje na ziemię jako płatek śniegu aż z siódmego nieba. Przemierza cały glob od bieguna do bieguna poprzez równikowe pustynie i zwrotnikowe lasy deszczowe.

Źródło: qlturka.pl

Jędrzejewska- Wróbel Roksana, Siedmiu wspaniałych i sześć innych nie całkiem nowych historii, Warszawa, "Bajka", 2010

Bajki terapeutyczne do czytania razem z dziećmi. Napisane z werwą i humorem przez autorkę? Maleńkiego Królestwa królewny Aurelki? (Najlepsza Książka Dziecięca? Przecinek i kropka? 2009). Z łatwością odnajdziemy w nich ślady baśni klasycznych, ale również - jakże bliską nam rzeczywistość.

Źródło: nakanapie.pl

Karp Jan, Piosenka dla Karla, Warszawa, "Bajka", 2010

Świetna, chwilami troszkę czarna, absurdalna komedia - barwnych postaci i nie zawsze przypadkowych pomyłek. Występują między innymi: gang śpiewających opryszków i policjant bez czapki! A także: sentymentalni drukarze i wyjątkowo tajny radca! Były komendant gwardii pałacowej i błazen premier!

Źródło: qlturka.pl

Orlińska Zuzanna, Matka Polka, Łódź, "Akapit Press", 2010

Zwykła matka nie pojedynkuje się przecież z piratami, nie leży jej na sercu ciężki los potwora, nie trzyma w piwnicy egipskiego sarkofagu. A matka Polka - owszem. Tam, gdzie się pojawia, dzieją się rzeczy dziwne i ciekawe. "Moja matka" - mówi o niej Polek, a w jego głosie słychać wtedy dumę. Bo nie każda matka, możecie mi wierzyć, jest taka jak matka Polka.

Źródło: akapit-press.com.pl

Pałasz Marcin, Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika, Warszawa, "W.A.B.", 2010

Szkodnik (prawdziwe imię Ferdynand) ma dziesięć lat. To wystarczająco dużo, żeby wyrobić o sobie opinię czarnej owcy w rodzinie. I rzeczywiście próba wniesienia na pokład samolotu oręża w postaci: żyletek, noży, scyzoryka i nunchaku rozzłoszcza nawet najbardziej wyrozumiałych członków familii. Szkodnika uznaje się za potencjalnego terrorystę, w wyniku czego rodzina odlatuje do rajskiej Tunezji, a chłopak zostaje wysłany do Kudowy, gdzie mieszka u babci jego kolegi, Bąbla. Jak się jednak okaże to dopiero początek prawdziwych przygód.

Źródło: wab.com.pl

Rakusa Monika, Baśnie dla Antosia, Warszawa, "W.A.B.", 2010

Czy zwykły chłopiec może zamienić się w wilka? Dlaczego wszystkie misie mają smutne oczy? Czemu tak ważne jest posiadanie imienia. I czy baśnie są tylko dla dzieci? Monika Rakusa odpowiada na te pytania, traktując wszystkich swoich czytelników z powagą. Pisze dla dużych i małych, dla doświadczonych przez życie i tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać otaczający ich świat. Mówi o najważniejszych sprawach - o dobru i złu, o przyjaźni, miłości i poświęceniu.

Źródło: empik.com
Strzałkowska Małgorzata, Straszna książka czyli upiorna zabawa w rymy, Warszawa, "Czarna Owca", 2010

Bohaterami najnowszej książki Małgorzaty Strzałkowskiej, kolejnej z serii rymowanych wierszyków-zgadywanek dla dzieci, są różnego rodzaju straszydła, duchy, upiory i inne "groźne" postaci, które w trakcie doskonałej zabawy w odgadywanie brakujących słów okazują się poczciwymi i całkiem sympatycznymi stworzonkami. Dzieci z pewnością poczują dreszczyk emocji!

Źródło: czarnaowca.pl

Wakuła Paweł, Kajtek i Yetik, Łódź, "Literatura", 2010

Kajtek nie przepada za przygodami. Chyba że w książkach. Kiedy jednak okazuje się, że jego sąsiadem jest kapitan Ksawery Eugeniusz Rumpel, a po ogrodzie kręci się wielki i włochaty Yetik - nie ma rady. Kajtek musi rzucić książkę w kąt i osobiście wkroczyć w przygodę. Za zardzewiałą furtką czeka na niego kapka strachu, nieco detektywistycznej roboty i przyjaźń. A na deser - wiktuały á la Ms. Rowling!

Źródlo: wyd-literatura.com.pl

Jury Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2010, przyznało Pawłowi Beręsewiczowi za "Tajemnica człowieka z blizną" i wyróżniło Zuzannę Orlińską za "Matkę Polkę"

UZASADNIENIE: za "świetnie napisaną opowieść o rodzinie. O potrzebie mitu założycielskiego rodziny, jego poszukiwaniu i tworzeniu przez dziecko. Wprowadzenie interesujących i inspirujących do własnych poszukiwań wątków z najnowszej historii Polski: Powstania Warszawskiego i stanu wojennego."

UZASADNIENIE:**za "dynamiczną, nietuzinkową opowieść o niestandardowej mamie, miłości rodzinnej i zrozumieniu dla indywidualności ludzkiej. Za pomysłowość w nadaniu tytułu książki."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski