Ogólnopolski program operacyjnego leczenia raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci

Materiał informacyjny NEO HOSPITAL
Dr n. med. Maciej Olszewski - ginekolog onkolog. Specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci. Dr Olszewski w swojej codziennej praktyce lekarskiej zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych żeńskiego narządu rodnego, jak również specjalizuje się w chirurgii małoinwazyjnej leczenia nowotworów ginekologicznych. W Szpitalu na Klinach wykonuje bezpłatne zabiegi u kobiet dotkniętych rakiem endometrium (rakiem trzonu macicy) w ramach programu z dofinasowaniem z Funduszy Europejskich.
Dr n. med. Maciej Olszewski - ginekolog onkolog. Specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci. Dr Olszewski w swojej codziennej praktyce lekarskiej zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych żeńskiego narządu rodnego, jak również specjalizuje się w chirurgii małoinwazyjnej leczenia nowotworów ginekologicznych. W Szpitalu na Klinach wykonuje bezpłatne zabiegi u kobiet dotkniętych rakiem endometrium (rakiem trzonu macicy) w ramach programu z dofinasowaniem z Funduszy Europejskich.
Udostępnij:

Rak endometrium jest jednym z najczęstszych nowotworów ginekologicznych w Polsce, a według danych Krajowego Rejestru Nowotworów z 2020 r. choroba ta dotknęła ponad 6,6 tys. Polek. Na przestrzeni lat 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, a umieralność ponad 120%. Rak endometrium jest zwykle rozpoznawany u kobiet po menopauzie, a średni wiek w chwili rozpoznania choroby to 62 lata. U większości kobiet nowotwór ten rozpoznawany jest we wczesnym stopniu zaawansowania ograniczając się wyłącznie do mięśnia macicy co daje dużą szansę na całkowite wyleczenie nowotworu.

O tym, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka endometrium oraz jak wygląda leczenie operacyjne rozmawiamy z dr n. med. Maciejem Olszewskim – specjalistą w dziedzinie ginekologii onkologicznej, specjalizującym się w operacyjnym leczeniu nowotworów ginekologicznych z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych w tym robota da Vinci.

Czy rak endometrium jest typem nowotworu, który daje wyraźne objawy?

U około 90% kobiet objawem raka endometrium jest nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. U kobiet w wieku pomenopauzalnym, u których minął więcej niż rok od ostatniej miesiączki, alarmujące powinno być każde pojawiające się krwawienie z dróg rodnych, natomiast u młodszych kobiet uwagę powinny zwrócić nieprawidłowe krwawienia maciczne i przerost błony śluzowej macicy w badaniu usg.

Czy istnieją metody badań przesiewowych specjalnie pod kątem raka endometrium? I czy u większości kobiet udaje się rozpoznać ten nowotwór we wczesnym stadium choroby?

W około 70% przypadków udaje się zdiagnozować ten nowotwór w I stopniu zaawansowania choroby, czyli w którym rak ograniczony jest wyłącznie do trzonu macicy, co wiąże się z dobrym rokowaniem. Wczesna wykrywalność raka endometrium związana jest z pojawianiem się objawów klinicznych na wczesnym etapie zaawansowania choroby.

Niestety nie ma testów przesiewowych w kierunku raka endometrium. Podstawą diagnostyki raka trzonu macicy jest badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową, które pozwala ocenić grubość błony śluzowej macicy. W przypadku stwierdzenia przerostu endometrium wskazane jest wykonanie diagnostyki pogłębionej pod postacią histeroskopii i wykonania biopsji jamy macicy, co pozwala na analizę mikroskopową badanej tkanki. Istotnym elementem edukacji kobiet jest zwrócenie uwagi pacjentkom, że każde krwawienie pomenopauzalne może być objawem nowotworu złośliwego trzonu macicy, co wymaga konsultacji ginekologicznej.

Czy są znane czynniki ryzyka genetycznego i stylu życia, które narażają kobiety na większe ryzyko zachorowania raka endometrium?

Najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy jest otyłość, która jest narastającym problemem w naszym kraju, jak i na całym świecie. Panująca obecnie pandemia niestety sprzyja zmniejszeniu aktywności fizycznej i może skutkować wzrostem liczby osób otyłych w najbliższych latach. Obecny w tkance tłuszczowej cholesterol ulega konwersji do estrogenów, a zwiększone ich stężenie w organizmie może powodować rozrost błony śluzowej jamy macicy, a w konsekwencji raka endometrium. Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze często towarzyszące otyłości, również zwiększają ryzyko zachorowalności na raka trzonu macicy.

Podłoże genetyczne raka trzonu macicy związane jest ze współwystępowaniem zespołu Lyncha. Zespół ten to schorzenie występujące u obu płci, które powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy u mężczyzn oraz raka endometrium i jelita grubego u kobiet, a także niektórych innych nowotworów, takich jak raka piersi, jajnika i dróg moczowych. Kobiety z zespołem Lyncha są zwykle diagnozowane na raka endometrium w młodszym wieku.

Jaki jest standardowy przebieg leczenia u kobiet z rakiem endometrium zdiagnozowanym we wczesnym stadium?

Wynik histologiczny materiału z jamy macicy uzyskany w trakcie zabiegu histeroskopii wskazuje na komórki raka obecne w jamie macicy. Niestety nie oznacza to stopnia zaawansowania klinicznego choroby. Niezbędnym jest wykonanie badań obrazowych, jak tomografia komputerowa. Kolejnym etapem jest leczenie operacyjne. W większości przypadków u pacjentek z potwierdzonym rakiem endometrium we wczesnym stadium choroby możliwe jest użycie technik małoinwazyjnych laparoskopowych, jak również robota da Vinci. Zabiegi te niosą ze sobą wiele korzyści dla pacjentek, począwszy od zdecydowanie mniejszej ilość powikłań okołooperacyjnych, po względy estetyczne.

Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci cechuje wysoka precyzja, co umożliwia dotarcie do struktur, które zdecydowanie trudno uwidocznić w klasycznej chirurgii, stabilność obrazu, co zmniejsza drżenie rąk chirurga, minimalizację powikłań śród- i pooperacyjnych, w tym dolegliwości bólowych, utraty krwi i ryzyka infekcji. Dodatkowo szybsza rekonwalescencja i lepszy efekt kosmetyczny w postaci niewielkich blizn wpływa korzystnie na jakość życia pacjentek po zabiegu. Zastosowanie robota da Vinci w leczeniu operacyjnym raka trzonu macicy pozwala także pacjentkom z dużym stopniem otyłości na wykonanie procedury małoinwazyjnej dzięki czemu mają one możliwość uniknięcia typowych i częstych dla tej grupy pacjentek, problemów z gojeniem się ran i dłuższej rehabilitacji pooperacyjnej.


Program operacyjnego leczenia raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci

Krakowski Szpital na Klinach uruchomił w marcu projekt operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci, który dofinansowany jest z Funduszy Europejskich. W ramach programu przeprowadzonych zostanie m.in. 100 zabiegów w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy, a dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków unijnych dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatnie. Do programu mogą zostać zakwalifikowane pacjentki, u których zdiagnozowano raka endometrium w pierwszym i drugim stadium choroby. Dodatkowymi kryteriami kwalifikującymi jest ocena stanu ogólnego pacjenta. Finalna kwalifikacja odbywa się w ramach Konsylium Onkologicznego, w którym bierze udział interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekolog onkolog, anestezjolog jak i inni specjaliści. Badaniami wymaganymi do kwalifikacji udziału w programie są wyniki badania tomografii komputerowej (TK) miednicy mniejszej i jamy brzusznej oraz wynik badania histopatologicznego potwierdzającego raka trzonu macicy.


Informacje dla pacjentek zainteresowanych wzięciem udziału w programie

Pacjentki zainteresowane udziałem w programie mogą skontaktować się:

• bezpośrednio z Koordynatorem ds. Opieki nad Pacjentem – panią Elżbietą Kiszka (tel. 785 050 531, mail: [email protected]), która udzieli Paniom wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: [email protected],

• z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach drogą telefoniczną na ogólnodostępne numery telefonu (12 267 40 64 lub 12 262 02 75), wtedy rozmowa zostanie przekierowana do Koordynatora ds. Opieki nad Pacjentem lub na specjalnie dedykowany dla programu numer telefonu (12 200 20 25),

• dodatkowo można skorzystać z formularza zgłoszenia dotyczącego bezpłatnej konsultacji online (formularze dostępne są na stronach internetowych: https://www.szpitalnaklinach.pl lub https://zabiegidavinci.pl), do którego można dołączyć wynik badań. W sytuacji kiedy pacjentka spełnia wstępne kryteria włączenia do badania, podczas konsultacji on-line otrzymuje ona szczegółowe informacje o projekcie.

Szpital na Klinach
Ul. Kostrzewskiego 47, 30 – 437 Kraków
Tel: 12 267 40 64 12 262 02 75
Mail: [email protected]
www.szpitalnaklinach.pl
www.zabiegidavinci.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogólnopolski program operacyjnego leczenia raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci - Gazeta Krakowska

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie