Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

   Ogrodnicze kalendarium

Kaz
_ Patrząc na balkony i parapety okien w naszym mieście, ze smutkiem stwierdzamy, że niewielu mieszkańców dba o estetykę i otacza się żywymi, kolorowymi przyjaciółmi - kwiatami. Niestety, tylko ok. 10 proc. mieszkań w Krakowie przyozdobionych jest roślinami uprawianymi w doniczkach czy w skrzynkach balkonowych. A przecież to nic trudnego. Jednymi z najpopularniejszych roślin od lat używanymi do upiększania balkonów i parapetów są pelargonie, zarówno bluszczolistne, jak i wielkokwiatowe. Tak jedne, jak i drugie kwitną od wiosny do późnej jesieni i nie sprawiają zbyt wielu problemów. Wystarczy systematyczne, umiarkowane podlewanie, nie dopuszczające do przesuszenia gleby, usuwanie przekwitłych kwiatostanów i regularne zasilanie (co 3 tygodnie) nawozami wieloskładnikowymi o małej zawartości azotu, a większej fosforu i potasu. Musimy także pamiętać, że pelargonie bluszczolistne kwitną najlepiej w pełnym świetle.

   _ Cięcie drzew i krzewów owocowych wykonujemy na ogół wczesną wiosną - w marcu lub na początku kwietnia. Latem dobrze jest jednak przeprowadzić cięcie uzupełniające, którego celem jest nadanie drzewom pożądanego kształtu, regulowanie wysokości i rozpiętości koron, a także ograniczenie rozwoju niektórych chorób. Cięcie letnie powinno być przeprowadzone zwłaszcza tam, gdzie drzewkom pozostawiono ograniczoną przestrzeń. Cięcie takich drzewek należy przeprowadzić w drugiej połowie lipca, wycinając "na gładko" wszystkie długie pędy. Pozostawione pędy w następnym roku zaowocują, a rozmiary drzewa ustabilizują się. W lipcu powinniśmy także przeprowadzić cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów zaatakowanych przez mączniaka jabłoni (szarobiałe, powyginane liście jakby posypane mąką). Zabieg ten umożliwia skuteczną eliminację choroby. Także w lipcu należy usuwać pędy, zasychające na skutek rozwoju zgorzeli kory. Gałązki należy obcinać 20-30 cm poniżej miejsca, w którym stwierdziliśmy objawy choroby.
   _ Upalny lipiec sprawił, że zarówno na działce, jak i w ogrodzie znacznie więcej problemów mamy ze szkodnikami aniżeli z chorobami. Ci, którzy uprawiają kapustę pekińską, powinni dokładnie obejrzeć spodnią stronę liści, na której mogą się znajdować ciemnozielone, prawie czarne larwy gnatarza rzepakowego - groźnego szkodnika rzepaku, a zwłaszcza gorczycy. Kiedy gąsienice są jeszcze małe, to w liściach wygryzają niewielkie otwory, kształtem i wielkością przypominające te, które powstają po żerowaniu pchełek, jednak kiedy podrosną, to mogą całkowicie zniszczyć liście kapusty. Sam gnatarz to niewielka błonkówka o pomarańczowym odwłoku, łatwa do zauważenia. Zwalczanie gnatarza nie jest trudne, powinno być jednak jak najwcześniej przeprowadzone przy wykorzystaniu np. preparatu Nurelle.
   _ Ogrodnicy uprawiający marchew powinni przystąpić do zwalczania połyśnicy marchwianki, której drugie pokolenie wyleciało w tym roku wcześniej aniżeli w poprzednich latach i rozpoczęło już składanie jaj. Do zwalczania połyśnicy możemy wykorzystać Nurelle, Trebon lub Basudin. (Kaz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski