Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody Biblijne w Muszynie znów otwarte. Można wybrać się na spacer i odkrywać w niecodzienny sposób Pismo Święte

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Wiosna w Ogrodach Biblijnych w Muszynie
Wiosna w Ogrodach Biblijnych w Muszynie Damian Radziak
Po okresie zimowym, tradycyjnie 1 maja, otwarta zostanie brama do Ogrodów Biblijnych znajdujących się przy parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie. To miejsce z około 150 gatunkami roślin, które pojawiają się na kartach Pisma Świętego oraz instalacjami, które w niecodzienny sposób prezentują fragmenty Biblii.

Ponowne otwarcie Ogrodów Biblijnych

Ostatnie dni kwietnia w Ogrodach Biblijnych w Muszynie to był czas intensywnej pracy i przygotowań do otwarcia sezonu. Ten tradycyjnie rozpoczyna się 1 maja i potrwa do końca października.

- Plewienie, sadzenie, pielęgnacja. Instalacje zostały już przygotowane, choć na roślinność śródziemnomorską, która także ma tutaj swoje miejsce, trzeba będzie jeszcze poczekać około pół miesiąca, żeby temperatura już na stałe była wyższa – zaznacza Bernadetta Michalska, przewodnik po Ogrodach Biblijnych w Muszynie.

W ogrodach jest około 150 gatunków roślin typowo biblijnych. Są oliwki, oleandry, palmy daktylowe, morwa czarna, dziewięć odmian róż, figi, granaty. Nie brakuje pachnących cytryn, trzciny, liści laurowych, czy dziewanny. Do tego mnogo kwitnących kwiatów.

Spacer po Ogrodach Biblijnych

- Nasze ogrody bazują na obrazach. Tworzą je właśnie roślinność, mała architektura i drobne rzeźby – opowiada Michalska. - Jest przejście przez Morze Czerwone, Nowa Jerozolima zapowiedziana w Apokalipsie Świętego Jana, jest specyficzny krzyż w formie bramy, przez który przechodzimy.

Ogrody Biblijne w Muszynie do użytku zostały oddane w 2015 roku i jak do tej pory są największym tego typu obiektem w Polsce. Swoją powierzchnią obejmują 1,2 ha. To miejsce nie tylko dla katolików, ale również dla osób innego wyznania. Jest to przede wszystkim ogród spacerowo-botaniczny z kompozycją roślin i krajobrazu Ziemi Świętej. Przebywając w nim można poznać roślinność Palestyny i Izraela, a także suchy i surowy krajobraz pustyni, jaki towarzyszył ludziom za czasów Chrystusa.

Muszyńskie Ogrody Biblijne podzielone są na pięć stref tematycznych:

  • Ogród Historii Zbawienia - ukazuje dzieje od narodzin świata aż po jego kres zawarty w apokalipsie św. Jana
  • Ogród Krajobrazów Biblijnych - zawarte w nim kompozycje prezentują geografię Ziemi Świętej, a także wybrane elementy gospodarki rolnej za czasów biblijnych
  • Winnica Pańska i Nauka Proroków – przedstawiono tu fragmenty Pisma Świętego należące do 16 proroków: Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela, Daniela, Abdiasza, Amosa, Ozeasza, Michesza, Sofoniasza, Nahuma, Habakuka, Aggeusza, Zacheriasza, Malachiasza, Joela i Jonasza. Znajduje się tutaj także źródło wody mineralnej
  • Dziecięcy Ogród Biblijny – to fragment ogrodu dedykowany dzieciom. Znajdują się tutaj duże klocki i piaskownica. Miejsce, gdzie najmłodsi wraz z rodzicami lub opiekunami mogą oddać się zabawie i katechezie
  • Ogród zakochanych - prezentowane w ogrodzie fragmenty Bibli odnoszą się do "Pierwszych rodziców", "Małżeństwa i odpowiedzialności", "Wychowania dzieci", i "Ufności w pomoc Bożą".

Zasady zwiedzania Ogrodów Biblijnych w Muszynie

Ogrody Biblijne w Muszynie to stały punkt na mapie turystycznej uzdrowiska. Już w pierwszych latach funkcjonowania w sezonie odwiedzało je od 100 do 150 tysięcy turystów.

- Myślę, że w ciągu tych ośmiu lat w sumie alejkami przeszło około 800 tysięcy osób – zaznacza przewodniczka.

Ogrody Biblijne w Muszynie zwiedzać można samemu, spacerując po alejkach, słuchając w tle muzyki wprowadzającej w klimat rozmyślań, czytając fragmenty pisma świętego, kontemplując je i podziwiając instalacje. Samotne wejście jest darmowe Można także zwiedzić je z przewodnikiem, ale do tego trzeba zebrać grupę minimum dziesięciu osób. Wówczas pobierana jest opłata: 2 zł za dziecko oraz 3 zł za osobę dorosłą.

- Dla nas przewodników, to nie jest zwykły spacer po ogrodzie, ale żywe spotkanie ze Słowem Bożym. Prowadzimy swego rodzaju rekolekcje, na które serdecznie zapraszamy - zachęca Bernadetta Michalska. - W tym roku nowością będą letnie wieczory rekolekcyjne w ogrodach. W wyznaczone dni zabierzemy chętnych na spacer w podświetlonych ogrodach, zupełni inny, niż za dnia.

Ogrody Biblijne w Muszynie są otwarte codziennie od wtorku do niedzieli od godz. 10 do 18. Poniedziałek jest dniem wolnym, ale w tym roku, wyjątkowo w poniedziałek 1 maja brama będzie otwarta.

Lachy i Górale w obronie św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydarzenie w Starym Sączu zgromadziło tłumy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ogrody Biblijne w Muszynie znów otwarte. Można wybrać się na spacer i odkrywać w niecodzienny sposób Pismo Święte - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski