Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogrody, jakich chcą mieszkańcy

Redakcja
To projekt społeczny zainicjowany przez ArcelorMittal Poland i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida na początku tego roku. Celem jest tworzenie w nowohuckich dzielnicach dostępnych i przyjaznych terenów zielonych dla mieszkańców. Z ich zaangażowaniem.

Sadzenie katalp na os. Piastów Fot. Anna Kaczmarz

POMYSŁ. Grupa mieszkańców zgłosiła chęci, specjaliści zaprojektowali, a korzystać będzie około 1,5 tys. osób

- Chcieliśmy pracować z grupami społecznymi, które chcą założyć zieleń wokół swojego miejsca zamieszkania. Koncepcja projektu Ogrody Nowej Huty powstawała przez kilka lat. A impulsem były doświadczenia i obserwacje z naszych konkursów "Ogrody sąsiedzkie" - opowiada Elżbieta Urbańska-Kłapa z Pracowni Animacji Ekologicznej OK im. Norwida. W tych konkursach docenia się ogrodników-zapaleńców, osoby, które zakładają i dbają o ogródki na skwerach przy blokach czy na podwórkach kamienic. - Okazywało się, że np. sadzą drzewa za blisko budynku lub za gęsto, że potrzebują dopingu albo porady fachowca. Uznaliśmy, że fajnie byłoby takim ludziom pomóc- wyjaśnia Urbańska-Kłapa.

W ramach projektu Ogrody Nowej Huty został ogłoszony konkurs na lokalizację ogrodów. Do połowy kwietnia br. grupy społeczne miały nadsyłać swoje propozycje - do oceny jury (w którego skład wchodzili przedstawiciele dzielnic nowohuckich, ArcelorMittal Poland oraz OK im. C.K. Norwida). Mieszkańcy musieli zadeklarować wkład własny, do wygrania zaś było: zaprojektowanie zieleni przez architekta krajobrazu i ogrodnika, wraz z planem pielęgnacji, a także pomoc ogrodnika przy sadzeniu roślin oraz pewna kwota na zakup roślin.

Zgłosiły się trzy wspólnoty mieszkańców, wybrano dwie. Jury uznało, że najpełniej w misję projektu wpisuje się teren przy budynkach komunalnych w Ruszczy przy ul. Jeziorko 42 c oraz teren przy bloku na osiedlu Piastów 65. Tamtejsi aktywni mieszkańcy zyskają ogrody zgodne z ich własną wizją i życzeniami - bo projektowaniu towarzyszą konsultacje z nimi.

Mieszkańcy os. Piastów 65 zabrali się już za urządzanie terenu, pod okiem ogrodnika. Właśnie posadzili drzewa - katalpy (nie wyrastają wysokie, nie będzie pretensji, że komuś zacieniają mieszkania). Koszt posadzenia 30 drzew to 8 tys. zł. ArcelorMittal daje każdej ze wspólnot, które wygrały konkurs, po 4 tys. zł. - Daje na rozruch, mobilizuje mieszkańców do działania - komentuje przedstawicielka OK im. Norwida. - Poza tym ArcelorMittal dawał pieniądze na promocję konkursu, na opłacenie architekta krajobrazu, ogrodnika i ogrodnika technika.

Sadzenie katalp to początek działań na ok. 80 arach na os. Piastów. Urządzany jest tam teren zielony wokół kilkuletniego budynku oraz dwa wnętrza ogrodowe otoczone budynkiem. Jesienią przybędą niewielkie rośliny, które będą zdobić dach podziemnego garażu (np. pole lawendy), będą też pnącza, które częściowo zastąpią trawniki. Zadeklarowany wkład grupy społecznej to 10 tys. zł. Z ogrodu zaś będzie korzystać ok. 1,5 tys. osób, głównie młode rodziny z dziećmi.

(MM)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski