Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody na dachu - jak urbaniści zza granicy zmieniliby Kraków

Sylwia Nowosińska
Festiwal Your City, Our City odbył się w budynku Starej Elektrowni Miejskiej przy ul. Wawrzyńca 19
Festiwal Your City, Our City odbył się w budynku Starej Elektrowni Miejskiej przy ul. Wawrzyńca 19 Grzegorz Finowski
Architektura. Na nowych osiedlach brakuje przestrzeni do integracji mieszkańców

Od piątku do niedzieli w Hali Starej Elektrowni Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca 19 gościli światowej sławy architekci, którzy razem z krakowianami zastanawiali się, co trzeba zmienić w naszym mieście.

- Kraków ma bardzo duży potencjał, jednak władze miasta muszą pamiętać o tym, aby zachować równowagę między historycznym dziedzictwem miasta i jego dynamiczną przyszłością - mówi Mike Davis, brytyjskii architekt i autor wielu realizacji m.in. terminala lotniska Heathrow w Londynie.

Architekt wierzy, że debata o projektowaniu przestrzeni miejskiej w Krakowie jeszcze się rozwinie. - Kraków ma w pewnych miejscach bardzo starą infrastrukturę, wiele budynków z przeszłości, które przypominają czasy poprzedniego reżimu. Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przywrócić im odpowiednią jakość. Nowe budynki nie powinny odstawać od istniejącej architektury, ale swoim kształtem i wyglądem integrować miejską przestrzeń - tłumaczy Davies.

Na festiwalu pojawili się także m.in. Richard Rogers, laureat Nagrody Pritzkera, najważniejszego wyróżnienia architektonicznego, i Raquel Ramati, konsultantka w zakresie urbanistyki licznych projektów rozwoju przestrzennego, m.in. Warszawy, Jaffy czy Tokio.

Architekci przewodniczyli kilkuosobowym grupom uczestników festiwalu, które wspólnie zgłaszały pomysły dotyczące rewitalizacji przestrzeni Alei Trzech Wieszczów, bulwarów wiślanych czy architektury XXI wieku. Wśród pomysłów pojawiły się m.in. ogrody na dachach w centrum miasta i zielone tarasy.

Uczestnicy festiwalu podkreślali, że w Krakowie brakuje wspólnej przestrzeni do życia. Chcieliby stworzyć coś na kształt publicznych salonów, w których mieszkańcy mogliby odpoczywać w wolnym czasie.

- Kraków powinien być budowany w taki sposób, aby w środku każdego osiedla był plac miejski, który stanowiłby wspólną przestrzeń do integracji - tłumaczy Mateusz Budziakowski, architekt urbanista, dyrektor Festiwalu "Your City, Our City". - Negatywnym przykładem projektowania w Krakowie jest os. Europejskie na Ruczaju. Bardzo intensywna zabudowa mieszkalna powoduje, że w godzinnach szczytu są tam ogromne korki . Na szczęście sytuację tego osiedla da się jeszcze uratować, m.in. rozbudowując komunikację miejską - dodaje Budziakowski.

Uczestnicy warsztatów chcieliby także, aby Kraków nie kojarzył się turystom z miejscem alkoholowych imprez. Chcą zmniejszyć liczbę nocnych klubów i punktów z alkoholem.

Podczas warsztatów sporo uwagi poświęcono problemowi Alei Trzech Wieszczów. Mieszkańcy chętnie widzieliby w środku pas zieleni. Chętnie stworzyliby także zielone korytarze, które łączyłyby ze sobą parki, nie wiadomo jednak, w jaki sposób pozyskaliby przestrzeń na ich utworzenie.

Proponowali, by do wspólnego dbania o zieleń zachęcić krakowian, którzy w zamian za wolontariat mogliby korzystać z różnych udogodnień, np. darmowej komunikacji miejskiej w jednym dniu tygodnia. Uważają także, że trzeba zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Zastanawiali się wspólnie nad rozwiązaniami problemów komunikacyjnych, np. dlaczego samochodów na alejach jest tak dużo, skąd przyjeżdżają i dokąd wyjeżdżają, gdzie można je zatrzymać.

Sławomir Ptaszkiewicz, niezależny kandydat na prezydenta Krakowa i organizator festiwalu do udziału w warsztatach zaprosił ludzi związanych zawodowo z planowaniem przestrzeni publicznych. Problemem zainteresowali się jednak głównie ludzie młodzi i studenci. Ich pomysły, po weryfikacji, zostaną przedstawione organizacjom pozarządowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski