Ogrody nad Sołą

BK
Udostępnij:
Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu oświadczyło, że popiera propozycję lokalizacji Ogrodów Europy na terenie byłego wysypiska odpadów przy ul. Kamieniec w Oświęcimiu.

Stanowisko Zielonych w Oświęcimiu

   - W związku z nieprawdziwymi informacjami, rozpowszechnianymi w ostatnim czasie przez prezydenta miasta, zarząd Towarzystwa na rzecz Ziemi informuje, że decyzję w sprawie wymienionej lokalizacji podjął jednogłośnie - powiedział podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezes Towarzystwa Robert Wawręty.
   Przyznał jednak, że oficjalna decyzja Towarzystwa, która zapadła 17 października, nie została wysłana do prezydenta ani Urzędu Miasta.
   - Nasze stanowisko było jednak znane, bo przedstawialiśmy je w mediach, a poza tym przypomniał je jeden z uczestników ostatniego spotkania z prof. Andrzejem Zollem w oświęcimskim Urzędzie - tłumaczył wiceprezes Towarzystwa Piotr Rymarowicz.
   Z jego wyjaśnień wynika, że sprawa lokalizacji Ogrodów Europy była, owszem, tematem spotkania przedstawicieli Towarzystwa z prezydentem miasta, ale w jego trakcie nie uzgodniono żadnych konkretnych wskazań. - Były to osobiste propozycje i padły w kontekście ewentualnej lokalizacji Ogrodów w pasie zieleni obok lodowiska. Wówczas stwierdziliśmy, że są lepsze tereny i wtedy pojawił się m. in. teren łąk w rejonie ulic Zatorskiej i Królowej Jadwigi - _stwierdził Piotr Rymarowicz.
   Zieloni przedstawili także swoje szczegółowe stanowisko dotyczące lokalizacji. -
Według koncepcji zaprezentowanej przez Elżbietę Wichrowską-Janikowską, przedstawicielkę grupy inicjatywnej, na której czele stoi rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll, Ogrody swoją formą mają nawiązywać do sąsiadującego z nimi lasu łęgowego, co nie tylko nie naruszy walorów przyrodniczych doliny Soły, ale stanowić może swoisty element jej ochrony. Taki sposób wykorzystania tego terenu będzie równocześnie doskonałym przykładem rewitalizacji miejsca utylizacji odpadów oraz prawego brzegu Soły - argumentował prezes Wawręty.
   W opinii Towarzystwa, taka lokalizacja będzie sprzyjała rozwojowi ruchu turystycznego. Istnienie dwóch uzupełniających się wzajemnie obiektów (Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Ogrodów Europy) zachęci zwiedzających do obejrzenia każdego z nich.
- Powstanie nowa, niekonfliktowa atrakcja turystyczna Oświęcimia, stanowiąca mocny akcent pozytywnej promocji miasta - _podkreślił Robert Wawręty.
   Jego zdaniem, będą one stanowiły łącznik między Muzeum a Starym Miastem. Szacuje, że tylko w związku z zakładaniem, utrzymaniem i rozwojem Ogrodów, powstanie co najmniej 30 nowych miejsc pracy.
   Zieloni są przekonani, że koncepcja Ogrodów nad Sołą, ze względu na szerokie poparcie, udział wielu autorytetów i sąsiedztwo Muzeum, ma szansę uzyskać poważny "zastrzyk" finansowy.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie