Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody przyszłości (1)

Redakcja
Wszyscy jesteśmy ciekawi, jak będzie wyglądała przyszłość... W jakim kierunku będzie zmierzał świat? Dzięki najnowszemu raportowi "Trendy w ogrodnictwie" możemy dowiedzieć się, w jaki sposób będą ewoluowały ogrody w XXI wieku i jak te zmiany wpłyną na nasze życie.

Raport został stworzony przez firmę Husqvarna wspólnie z agencją prognozowania trendów - The Future Laboratory. Uwzględnia aktualne trendy w ogrodnictwie, ocenia wpływ nowoczesnych technologii na jego rozwój w przyszłych latach oraz pokazuje, jak zmieniają się ludzkie nawyki związane z pielęgnacją ogrodu. Zawiera również wizje i komentarze światowej sławy ekspertów w dziedzinach projektowania ogrodów, architektury i zagospodarowania przestrzeni.
Ogród jest lustrem
naszego domowego życia, przestrzenią, która odbija i uwidacznia nasze preferencje oraz pragnienia - to powierzchnia między domowym zaciszem a światem zewnętrznym. Ta przestrzeń ulega coraz większym zmianom dzięki wprowadzeniu nowych technologii i innowacji, które umożliwiają stworzenie w ogrodzie czegoś wyjątkowego, przyjaznego oraz praktycznego.
Na terenach miejskich, podmiejskich czy wiejskich, nowoczesne ogrody będą ewaluować w wielu kierunkach, tworzyć obszary naszej codziennej aktywności, jak również przestrzeni naszej samorealizacji i autoekspresji.
Aby zrozumieć relację pomiędzy ogrodnikiem a jego ogrodem, Husqvarna przy współpracy The Future Laboratory, przeprowadziła badanie na terenie Skandynawii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i USA na reprezentatywnej grupie 1000 mężczyzn i kobiet (w obrębie jednego kraju) posiadających ogrody. Sondaże, pogłębione wywiady i badania panelowe pozwoliły na zidentyfikowanie poglądów na temat współczesnego ogrodnictwa oraz dały odpowiedź na pytanie - jakie społeczne, kulturowe, ekonomiczne i technologiczne siły motywują ludzi do zajmowania się ogrodnictwem. Jak to się stało, że prowadzenie ogrodu stało się ważną czynnością, stanowiącą unikalne przedłużenie domowego zacisza.
Centralnym punktem analizy są nowinki techniczne, informacje o tym, jak są adaptowane, używane i wykorzystywane w codziennym prowadzeniu ogrodu. Końcowa część raportu ukazuje pragnienia ludzi o zautomatyzowanym, "mądrym" ogrodzie, którego utrzymanie oparte jest na nowoczesnych wynalazkach, innowacyjnym myśleniu oraz produktach. Eksperci z poszczególnych krajów to: Towe Rossman (Szwecja), Christopher Stocks (Wielka Brytania), Alexander Grivko (Rosja), Tim Richardson (Wielka Brytania), Patrick Blanc (Francja), Bosse Rappe (Szwecja) i Richard Reynolds (Wielka Brytania).
Obecne trendy
Technologia, kultura, środowisko i społeczeństwo wpływają na prowadzenie ogrodu i zachowania ogrodnicze. Ludzie na całym świecie szukają nowych i innowacyjnych technologii, aby w łatwy sposób połączyć aktywność w ogrodzie z wypoczynkiem i relaksem. Ludzie postrzegają ogrodnictwo w bardzo różny sposób, nawet ci, którzy są tylko weekendowymi ogrodnikami, uważają pracę w ogrodzie za ważny aspekt utrzymania domowego zacisza. Dlatego też technologia ma za zadanie ułatwiać im realizację wszystkich potrzeb związanych z prowadzeniem ogrodu.
Obecnie obserwuje się duży nacisk na prowadzenie zdrowego trybu życia. Jednym z jego elementów jest produkcja ekologicznej żywności, najlepiej pochodzącej z własnego, przydomowego ogródka.
- W dobie recesji ekonomicznej, ludzie odwołują się do romantycznej fantazji, bardziej niż do refleksyjnej świadomości - mówi Tim Richardson. - Tym razem, ludzie będą potrzebować fantazji, ale opartej na realnych rozwiązaniach. Ich ogrody będą stanowić idealne połączenie ekologii oraz efektywności.
- W przeciągu ostatnich kilku lat ludzie przeznaczyli duże środki materialne oraz siły fizyczne na prowadzenie ogrodu. Ich inspiracją do działań były programy telewizyjne, magazyny i książki - dodaje Towe Rossman, który uważa, że zmiany społeczne miały duży wpływ na współczesne oblicze ogrodnictwa. Ludzie uważają swoje ogrody nie tylko za ozdobne otoczenie domostwa, ale również za miejsce do zabawy, spotkań, jedzenia czy pracy, czyli szeroko rozumianego życia społecznego.
- W przeciągu następnych 10 lub 20 lat natura i zielone pejzaże wkroczą również do miast. Małe, miejskie przestrzenie zostaną wykorzystane jako niewielkie ogródki, parki, tereny zielone - powstanie swego rodzaju hybryda - blisko centrum oraz blisko natury - uważa ekspert. - Po co nam wielkie, idealnie przystrzyżone trawniki i dywany z kwiatów, jeśli nikt z nich nie będzie korzystał?
Styl życia
Istotne są również zdrowotne walory ogrodów. Badania wykazują, że ogrodnicza aktywność ma terapeutyczne efekty, pomaga w walce z otyłością, zapewnia zdrową żywność bez pestycydów.
Ogród jest również miejscem służącym walorom estetycznym. Ogródki warzywne, wielokrotnie są łączone z kompozycjami z kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych.
Jednak tradycyjne postrzeganie ogrodu, jako miejsca ozdabiającego dom oraz produkującego warzywa, obecnie stało się niewystarczające. Ogrody przekształcają się w dodatkowe obszary życia rodzinnego, miejsca gdzie można dbać o kondycję fizyczną, spotykać się ze znajomymi, podnosić jakość życia i kreować jego nowe style.
Kluczem do efektywnego wykorzystania przestrzeni ogrodowej jest użycie odpowiednich technologii, które pomogą szybko i sprawnie wypełnić podstawowe obowiązki związane z dbaniem o przyrodę, ale nie pozbawią swoich użytkowników przyjemności obcowania z zielenią.
Współczesne ogrody stanowią swoiste sanktuaria, miejsca, dokąd ucieka się przed zgiełkiem codziennego życia. Rozwiązania techniczne mają natomiast za zadanie w dyskretny sposób pomóc w efektywnym zarządzaniu przestrzenią oraz czasem i minimalizować wysiłki ogrodników.
Najbardziej znaczącą zmianą w prywatnych ogródkach jest zmiana typowo funkcjonalnego podejścia na rzecz jego wizualności. Ludzie wydają pieniądze na projektowanie ogrodów. Działka, ogródek, otoczenie domu, oprócz funkcji ozdobnych służą jako wyznacznik prestiżu i statusu społecznego. - Ogródek może tak samo charakteryzować przynależność klasową właściciela, jak samochód czy ubranie - mówi Towe Ressman. Ekspert zwraca również uwagę na aspekt dźwiękowy. Ludzie zmęczeni hałasem miasta będą płacić za ciszę, która przynosi ukojenie.
Nowe technologie
Ogród spełnia wiele ról, a nowoczesne technologie i innowacje są kluczem do zrozumienia przyszłych zachowań posiadaczy ogrodów. Ciągle zmieniające się poglądy na temat ogrodnictwa są skutkiem przekonania panującego wśród ludzi, że postępująca w ogrodnictwie technologia jest czymś naturalnym i oczywistym. Kiedy postawiono pytanie, z jakich technologii ludzie by najchętniej skorzystali, odpowiedzi były następujące: *technologia, która powstrzyma szkodniki (szkodliwe robaki, gryzonie etc.), *technologia pozwalająca na wytworzenie kompostu oraz magazynowanie zapasów wody i energii w ogrodzie, *informująca o tym, jak dbać o rośliny występujące w ogrodzie, *technologia pozwalająca wyżywić rodzinę, *technologia prowadząca do zautomatyzowania prac fizycznych.
Nowa "zielona wiedza"
Znajomość zagadnień i tematów związanych z ogrodnictwem jest teraz w modzie. Francuzi poświęcają najwięcej uwagi wyglądowi i utrzymaniu ogrodu (48 proc. francuskich respondentów określiło się jako "bardzo zaangażowanych" przy pracach w ogrodzie), na drugim miejscu są Amerykanie (30 proc.), następnie Rosjanie (28 proc.), Brytyjczycy (25 proc.) i Skandynawowie (25 proc.).
Badania ukazują, jak duża liczba ludzi jest zainteresowana tematem pielęgnacji zieleni. Wzrost zainteresowania tą dziedziną rośnie wraz z wiekiem, osiągając szczyt w grupie wiekowej 35 - 44 lata.
Dla niektórych nowe technologie, wiedza ekonomiczna i używanie nowych i zapomnianych technik są bodźcem do eksperymentowania podczas prac w ogrodzie. Internet dostarcza pierwszorzędnych wiadomości na ten temat, ukazując często sekretne informacje - zarezerwowane dotychczas tylko dla zawodowych ogrodników.
Dom staje się w coraz większym stopniu głównym miejscem rozrywki, odpoczynku i relaksu - jest swoistym "sanktuarium". Dodatkowo trzeba zauważyć rosnący trend przystosowywania urządzeń domowych do stosowania poza domem: przygotowywanie posiłków, ogniska, systemy audio, oświetlenie, urządzenia projekcyjne, technologia hi-fi i alternatywne źródła energii.
Trend zacierania granicy między domem a ogrodem wyraża się także w projektowaniu mebli, które dodatkowo służą do powiększenia domowej przestrzeni.
Ogród zmienia się w miejsce pracy, nauki i rozrywki. Architektura idzie w kierunku coraz większego wykorzystywania szkła, światła i przestrzeni w projektowaniu nowych domów i rezydencji. Ponadto ogrody stają się miejscem, który wyraża naszą osobowość.
Coraz częściej pojawiają się prośby skierowane do architektów, aby granica pomiędzy przestrzenią domu a przydomowym terenem była jak najmniej zauważalna, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego potencjału ogrodu.
Trend ten można zauważyć w miastowych ogródkach, ogrodach na dachach lub znajdujących się za domami - patio. Według Richard'a Reynolds'a w ciągu najbliższych 10 - 20 lat wzrośnie wykorzystanie ogrodów do produkcji jedzenia oraz wykorzystania ścian i dachów. Dodatkowo spodziewane jest użycie roślin jako elementu przy budowie domów, np. przy chłodzeniu powietrza i oczyszczaniu wody. Możliwe jest nawet oczyszczanie ścieków.
(DD)
Dokończenie - Za Tydzień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski