Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody zimowe - jaki kształt i konstrukcja

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Jeśli obiekt ma mniej niż 25 mkw. pozwolenie nie jest wymagane.
Jeśli obiekt ma mniej niż 25 mkw. pozwolenie nie jest wymagane. Fot. Awilux
Całoroczny ogród zimowy, który powinien mieć solidną konstrukcję, budujemy z domem.

Ogród zimowy jest wykorzystywany jako miejsce, w którym zimą można wypoczywać w otoczeniu roślin. Firmy oferujące ogrody zimowe mają gotowe konstrukcje o różnych kształtach. Można też zbudować je na zamówienie.

Ogród na wysokości

Ogród budujemy najczęściej na planie kwadratu, prostokąta lub wielokąta, nadając mu prostą formę z jednospadowym dachem. Można też zdecydować się na bardziej skomplikowane kształty i łamany dach. Ogród można także ,,zawiesić” na wysokości drugiej kondygnacji (np. nad garażem) lub wybrać piętrowy model. Powinien pasować do bryły domu, a jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 10 mkw. (choć pełny komfort zapewnia 15-25 mkw.).

Uwaga! Pozwolenie na budowę oranżerii o powierzchni mniejszej niż 25 mkw. nie jest wymagane. Wystarczy zgłoszenie w starostwie powiatowym. Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca.

Ogrody zimowe z katalogu są tańsze

Cena ogrodu zimowego waha się od 1,8 do 2,8 tys. zł za mkw. rzutu poziomego podłogi (im jej powierzchnia jest większa, tym metr kwadratowy tańszy). Koszt zależy też od wyboru profili konstrukcji (najdroższe są drewniane), rodzaju wypełnienia (najdroższe są szyby z powłoką refleksyjną o zwiększonej odporności na promieniowanie słoneczne). Trzeba do tego doliczyć koszt montażu (ok. 15 proc. wartości konstrukcji) i ewentualnego ogrzewania. Ale można też wybrać znacznie tańszy (nawet o 20 proc.) ogród z katalogu, o z góry określonej konstrukcji, formie i wielkości. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wyposażenie ogrodu zimowego

W oranżerii zwykle wypoczywamy wśród roślin, ale można w niej też urządzić salon, jadalnię, gabinet... Jak ją wyposażyć, żeby miło było w niej przebywać? Duże znaczenie ma dobór rolet, markiz, zasłon, które dają cień i zapewniają intymność po zmroku (mogą być sterowane fotokomórką mierzącą natężenie światła).

Ważny jest też wybór podłogi. Przeważnie decydujemy się na praktyczne płytki ceramiczne, ale efektownie wygląda też posadzka z drewna i kamienia. W całorocznych szklanych salonach mogą to być płyty granitu czy marmuru, a w sezonowych - kostka brukowa. Lampy dobrane do wystroju wnętrza (lub oświetlenie montowane w krokwiach dachu i w ścianach bocznych) pozwolą korzystać z ogrodu również po zmroku.

Jaka konstrukcja?

Pamiętajmy jednak, że ściany chroniące przed mrozem, deszczem i wiatrem przesądzają o masie konstrukcji (ogród o pow. 20 mkw. waży średnio 1,5-2 tony!). Dlatego całoroczne ogrody wymagają solidnych fundamentów i nie mogą być wznoszone jako zadaszenia balkonów. Najlepiej, jeśli ich konstrukcję stawia się razem z budynkiem. Tak szczelny szklany klosz wymaga wentylacji i cieniowania. Zwłaszcza wymiana powietrza ma duży wpływ na zdrowie roślin i nasz komfort. Pozwala bowiem obniżyć temperaturę wewnątrz szklarni, która w słoneczne dni może wzrosnąć nawet do 50 stopni! Specjalistyczne urządzenia i automatyka - poprawiające jakość życia - podwyższają jednak koszty inwestycji. W efekcie ogród, z którego zamierzamy korzystać przez cały rok, jest zdecydowanie droższy od sezonowego. Warto się jednak zdecydować na jego budowę, gdyż dzięki niej zmaleją wydatki związane z ogrzewaniem domu. W nocy czy w pochmurne dni drzwi do domu pozostają zamknięte, ale kiedy oranżeria nagrzeje się w słońcu, wystarczy je uchylić, by ciepło przeniknęło do sąsiednich pomieszczeń.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie: Tramwaje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski