MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromna aktualizacja oprogramowania 7.0 dla PS5 już dostępna. Co nowego? Discord, przenoszenie save'ów i wiele więcej

Piotr Szymański
Piotr Szymański
Sony udostępniło dla posiadaczy PlayStation 5 nową wersję oprogramowania o numerze 7.0. Lista nowości jest duża.
Sony udostępniło dla posiadaczy PlayStation 5 nową wersję oprogramowania o numerze 7.0. Lista nowości jest duża. Charles Sims/Unsplash.com
Po dwóch miesiącach od wypuszczenia ostatniej aktualizacji, 8 marca Sony udostępniło dla wszystkich posiadaczy PlayStation 5 nową wersję oprogramowania. Soft oznaczono numerem 7.0 i wprowadza on pokaźną liczbę nowych funkcjonalności. Sprawdźcie szczegóły dotyczące dużej aktualizacji dla PS5.

Spis treści

Sprzedaż PlayStation 5 mocno w górę

Jak wynika z najnowszych wyników przedstawionych przez Sony za czwarty kwartał 2022 roku, na cały świecie do sklepów trafiło 32,1 mln konsol PlayStation 5. Dla porównania PlayStation 4 w analogicznym okresie mogło pochwalić się lepszym wynikiem – 35,9 mln. Oczywiście dużą rolę w gorszym wyniku PS5 odegrał problem z dostępnością konsoli. Tak naprawdę dopiero od niedawna można ją dostać bezproblemowo.

Natomiast według danych przedstawionych przez Christophera Dringa z GameIndustry.biz, w styczniu 2023 roku sprzedaż PS5 w Europie wzrosła aż o 202 procent w zestawieniu z analigicznym miesiącem rok temu. Wszystko wskazuje na to, że największe problemy Japończycy mają już za sobą i z optymizmem mogą spoglądać w przyszłość.

Sony aktualizuje oprogramowanie PS5

Po dwóch miesiącach przerwy (ostatnio 12 stycznia), Sony właśnie udostępniło najnowszą aktualizację oprogramowania dla konsol PlayStation 5. System został oznaczony numerem 23.01.-07.00.00 i zajmuje sporo miejsca, bo do pobrania jest dokładnie 1,142 GB.

W najnowszej wersji softu pojawia się wyczekiwana od dłuższego czasu przez graczy integracja konsoli z czatem głosowym Discorda. Warto też zwrócić uwagę na wprowadzenie obsługi zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR) dla rozdzielczości 1440p, a także łatwiejszy sposób przenoszenia zapisanych danych z PlayStation 4 na PlayStation 5.

Aktualizacja oprogramowania PS5 – wersja 7.0. Lista zmian i nowości

Główne cechy tej aktualizacji oprogramowania

 • Wyjście wideo 1440p zostało rozszerzone na konsoli PS5.
 • VRR (variable refresh rate – zmienna częstotliwość odświeżania) jest teraz obsługiwana w rozdzielczości 1440p.
  – Obsługiwanych jest więcej trybów i urządzeń HDMI. Aby sprawdzić, czy dane urządzenie HDMI obsługuje tę funkcję, wybierz Ustawienia > Ekran i wideo > Wyjście wideo > Testuj wyświetlanie w rozdzielczości 1440p.
 • Można teraz przesyłać dane między konsolami PS5.
  – Łatwo prześlesz wszystkie dane z jednego urządzenia PS5 na inne. W ramach tego procesu Twoje dane na pierwszej konsoli PS5 nie zostaną usunięte ani zmienione.
 • Od teraz na konsoli PS5 można korzystać z czatu głosowego na platformie Discord.
  – Możesz połączyć swoje konto Discord z kontem PlayStation Network. Aby rozpocząć czat głosowy Discord na PS5, uruchom aplikację Discord na urządzeniu mobilnym lub komputerze. Możesz także udostępniać znajomym z platformy Discord informację, kiedy jesteś online i w co grasz.
 • Funkcja poleceń głosowych obsługuje teraz używanie głosu do zapisywania klipów wideo z rozgrywki.
  – Powiedz „Hey PlayStation, capture that!” (Hej PlayStation, zapisz to!), aby zapisać klip wideo z ostatniej rozgrywki. Domyślny czas zapisu zależy od wybranych ustawień.
  – Możesz też zapisać określony czas trwania Twojej rozgrywki, od 15 sekund do 60 minut. Na przykład, aby zapisać 5 minut, powiedz „Hey PlayStation, capture the last 5 minutes” (Hej PlayStation, zapisz ostatnie 5 minut).
  – Aby ręcznie rozpocząć nowe nagranie rozgrywki, powiedz „Hey PlayStation, start recording” (Hej PlayStation, rozpocznij nagrywanie). Następnie możesz powiedzieć „Hey PlayStation, stop recording” (Hej PlayStation, zatrzymaj nagrywanie), aby zakończyć nagrywanie i zapisać klip wideo.
  – Obecnie funkcja Polecenie głosowe (podgląd) jest dostępna tylko w języku angielskim dla graczy mających konta w PlayStation Network w USA i Wielkiej Brytanii.

Inne zaktualizowane funkcje

 • Do funkcji czytnika ekranu wprowadzono następujące ulepszenia.
  – Czytnik ekranu zapewnia teraz bardziej szczegółowe wskazówki podczas obsługi konsoli. Pokazuje, w którym kierunku można przejść od aktualnie wybranego komponentu, a także aktualną pozycję w komponencie z wieloma elementami.
  – Podczas korzystania z czytnika ekranu w przeglądarce internetowej widoczne będą teraz obramowania wokół sekcji, która jest odczytywana na głos.
  – Czytnik ekranu został zaktualizowany tak, aby poprawnie odczytywał niektóre kluczowe terminy.
 • Do centrów gier dodaliśmy następujące funkcje:
  – Każda gra będzie miała widoczny w centrum gier zegar, który odlicza całkowity czas rozgrywki.
  Postęp gry będzie również wyświetlany w przypadku gier, w których jest określona maksymalna liczba działań fabularnych.
 • Został dodany kafelek Znajomi, którzy grają.
  – Możesz zobaczyć, którzy z Twoich znajomych mają daną grę i kto jest aktualnie online.
  – Wybierając kafelek, możesz zobaczyć, co robią Twoi znajomi, a także uzyskać dostęp do ich profili, gdzie dostępnych jest więcej opcji interakcji.
 • Kafelek trofeów został przeniesiony i zaktualizowany, tak aby ułatwić do niego dostęp. Wyświetla też postępy w zdobywaniu trofeów.
 • Karty trybu współzawodnictwa wielu graczy można wyświetlać na pełnym ekranie. Wybranie opcji Uruchom aktywność spowoduje przejście od razu do meczu. Dzięki umieszczeniu karty w widocznym miejscu i jej rozmiarowi łatwo jest jej używać w trybie dla wielu graczy.
 • Funkcja rozgrywki multiplatformowej została zaktualizowana w następujący sposób.
  – Karty sesji gry w trybie multiplatformowym umożliwiają teraz sprawdzenie, którzy członkowie grają na innych platformach.
 • Do Game Base dodano następujące funkcje.
  – Możesz teraz wysłać prośbę o udostępnienie ekranu lub rozpocząć sesję udostępniania ekranu znajomemu bezpośrednio z jego profilu. Wybierz ikonę udostępniania ekranu w profilu znajomego.
  – Prośbę o udostępnienie ekranu możesz też wysłać z PlayStation App.
  – Na karcie czatu głosowego, przy uczestnikach imprezy grających w grę, do której możesz dołączyć, zostanie wyświetlona ikona umożliwiająca dołączenie. Możesz dołączyć do gry bezpośrednio, wybierając gracza, a następnie wybierając z menu opcję Dołącz do gry.
 • Znajomi, którzy są aktywni w PlayStation App, będą teraz oznaczeni jako online na Twojej liście znajomych.
 • Co zmieniliśmy w bibliotece gier:
  – Możesz określić domyślną kolejność sortowania gier na listach.
 • Za pomocą filtrów w bibliotece możesz łatwo znajdować gry przeznaczone do systemów PS VR i PS VR2.
 • Do ustawień wstępnych gry dodano następujące opcje.
  – W grach obsługiwanych przez tę funkcję możesz ustawić swoje preferencje w taki sposób, aby decydować, kto może dołączyć i kto może zapraszać inne osoby na utworzone przez Ciebie sesje dla wielu graczy.
  – Wybierz Ustawienia > Zapisane dane i ustawienia gry/aplikacji > Ustawienia wstępne gry > Sesje wieloosobowej gry online i wskaż preferencje w obszarach Kto może dołączać i Kto może zapraszać.
 • Zmieniliśmy sposób sprawdzania zapisywanych danych podczas pobierania i instalacji gry.
  – Jeśli jest to gra na PS4, a nie masz zapisanych danych w pamięci masowej konsoli, otrzymasz powiadomienie, czy zapisane dane PS4 są dostępne w chmurze.
  – Jeśli jest to gra na PS5, która może korzystać z zapisanych danych PS4, a nie masz zapisanych danych w pamięci masowej konsoli, otrzymasz powiadomienie, czy zapisane dane PS4 są dostępne w chmurze.
  – Aby pobrać zapisane dane z pamięci w chmurze, naciśnij przycisk PS. Gdy powiadomienie się rozwinie, wybierz opcję Pobierz zapisane dane PS4.
 • Możesz teraz wybrać, które pliki Galerii multimediów przesłać ręcznie do Zrzutów w PlayStation App. Dotychczasowe zasady dotyczące zawartości nadal obowiązują.
 • W klawiaturze ekranowej wprowadzono następujące zmiany.
  – Gdy zaczniesz wpisywać znaki, w górnej części klawiatury ekranowej pojawią się sugestie. Naciskając przycisk R1, wybierasz daną sugestię – nie musisz jej wpisywać ręcznie. Aby wpisać wybraną sugestię, naciśnij przycisk krzyżyk.
 • Jeśli chcesz usunąć jakieś sugestie z pamięci konsoli, możesz to zrobić w menu opcji.
 • (Tylko w przypadku klawiatury japońskiej) Sugestie pojawiające się podczas wpisywania znaków są teraz wyświetlane zarówno w postaci znaków o połowie szerokości, jak i pełnej szerokości.
 • Wyświetlane są już emoji z Unicode 15.0.
 • Czas potrzebny na przeprowadzenie kontroli integralności pobranych danych został znacznie skrócony. Proces ten jest wykonywany w czasie, gdy na pobieranym elemencie widoczna jest etykieta [Kopiowanie…] w obszarze Pobieranie/Przesyłanie w centrum sterowania.
 • Został zmieniony sposób uruchamiania zainstalowanych gier.
  – Jeśli na PS5 znajduje się pobrana wersja gry, której użytkownik nie kupił (np. gra kupiona przez innych użytkowników tej samej konsoli), a masz wersję na płycie, to możesz teraz zagrać w zainstalowaną wersję do pobrania, wkładając płytę (bez instalowania wersji z płyty).
  – Tak samo, jeśli gra została zainstalowana z płyty i masz kupioną wersję do pobrania, to możesz teraz uruchomić zainstalowaną wersję z płyty bez wkładania dysku.
 • System podpowiedzi został rozszerzony i wyświetla teraz listę celów, o ile są dostępne w grze. Wybierając dowolny cel, możesz zobaczyć film lub podpowiedź tekstową o bardziej szczegółowym charakterze.
 • Możesz teraz przeglądać autoryzowane aplikacje i zarządzać nimi w Ustawieniach.
  – Autoryzowane aplikacje to aplikacje i usługi innych firm, z którymi zostało połączone konto PlayStation Network. Korzystając z autoryzowanej aplikacji, wyrażasz zgodę na udostępnianie tej aplikacji danych swojego konta.
  – Aby wyświetlić autoryzowane aplikacje i zarządzać nimi, wybierz Ustawienia > Użytkownicy i konta > Autoryzowane aplikacje.
 • Zaktualizowaliśmy oprogramowanie kontrolera bezprzewodowego DualSense, kontrolera bezprzewodowego DualSense Edge i kontrolerów PlayStation VR2 Sense.
  – Aktualizacja poprawia stabilność.
 • Teraz oprogramowanie kontrolera bezprzewodowego DualSense można zaktualizować za pomocą połączenia bezprzewodowego.
  – W przypadku problemów z bezprzewodową aktualizacją oprogramowania kontrolera podłącz go do systemu PS5 za pomocą przewodu USB. Następną aktualizację będzie można pobrać bezprzewodowo.
 • Kontroler bezprzewodowy DualSense Edge i kontrolery PlayStation VR2 Sense obsługują już bezprzewodową aktualizację ich oprogramowania. Ta aktualizacja nie jest wymagana do wykonywania aktualizacji bezprzewodowych dla tych kontrolerów.
 • Rozwiązano następujące problemy.
  – Naprawiono komunikat o błędzie, który podawał mylące informacje dotyczące ograniczeń kontroli rodzicielskiej podczas korzystania z przeglądarki internetowej.
 • Wprowadzono aktualizację w związku z problemem powodującym migotanie niektórych monitorów LCD IPS po włączeniu funkcji VRR (variable refresh rate – zmienna częstotliwość odświeżania). Aktualizacja może pomóc w rozwiązaniu tego problemu na takich monitorach.

źródło: PlayStation

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromna aktualizacja oprogramowania 7.0 dla PS5 już dostępna. Co nowego? Discord, przenoszenie save'ów i wiele więcej - GRA.PL

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski